Turck Cloud – nowoczesne monitorowanie pracy i diagnostyki maszyn
Korzystanie z chmury otwiera nowe możliwości przed zakładami produkcyjnymi. Potwierdza to przykład firmy Velco, która wdrożyła rozwiązanie Turck Cloud do zdalnego monitorowania maszyn. Zbiornik ciśnieniowy, pistolety do wirników i instalacje wtryskowe firmy Velco są stosowane w wielkich piecach, hutach, odlewniach oraz w przemyśle ogniotrwałym. Aby zapewnić szybkie wsparcie dla klientów w przypadku awarii, specjalne maszyny są wyposażone w funkcję zdalnego monitorowania. Ponieważ poprzednie rozwiązanie nie spełniało już najnowszych wymagań, Velco szukało rozwiązania w chmurze, które umożliwiłoby zdalny dostęp na całym świecie za pośrednictwem komputera lub smartfona. Po procesie selekcji wybrano rozwiązanie chmurowe Turck, ponieważ jako jedyne spełniało wszystkie wymagania.
Firma Velco, producent maszyn specjalnych, stosuje zdalne rozwiązania monitorujące oparte na rozwiązaniu Turck Cloud Solutions, w celu lokalizowania źródeł błędów i sprawdzania parametrów produkcyjnych. – Nawet w tradycyjnej firmie, korzystającej z zaawansowanych technologicznie rozwiązań, musimy podążać za trendami i innowacjami na rynku, dbając jednocześnie o zadowolenie klientów z naszych usług – mówi dyrektor generalny Velco, Christian Wolf. Jak dodaje, praktyczność i cyfryzacja mogą współgrać ze sobą, o ile w tych założeniach nacisk kładziony jest na realne korzyści dla klientów.
Jednym z głównych celów firmy było zintegrowane monitorowanie maszyn w chmurze. Wyspecjalizowane maszyny Velco odnawiają warstwy betonu ogniotrwałego w piecach hutniczych oraz urządzeniach ze stali. Operatorzy hut na całym świecie używają ich do natryskiwania wielkich pieców, kadzi lub kanałów ogniotrwałym betonem. W procesach technologicznych warstwa specjalnego betonu jest niszczona przez żużel i wysoką temperaturę, więc musi być regularnie odnawiana. Operatorzy hut i wielkich pieców używają w tym celu pistoletu do betonu ogniotrwałego lub zlecają takie naprawy producentom i przetwórcom materiałów ogniotrwałych.
Linia zaopatrzenia w Abu-Dhabi
Maszyny stosowane w technologiach betonu ogniotrwałego można znaleźć nie tylko u dostawców w Duisburgu lub Salzgitter, ale także w Abu-Dhabi lub Indiach. – Klient wymaga dostępu do specjalistycznej wiedzy dotyczącej maszyn, chce wiedzieć, czy maszyna działa i czy działa poprawnie. Klienci oczekują wsparcia w zakresie zdalnej konserwacji – wyjaśnia Klaus Küster, szef ds. elektrotechniki w Velco.
Firmy przeznaczają wiele godzin pracy oraz ponoszą duże koszty związane z delegowaniem pracowników technicznych na drugi koniec świata, czasami tylko po to, aby odkryć, że operator nie jest w stanie samodzielnie wykryć i naprawić drobnych usterek. Moduł zdalnego monitorowania został zaprojektowany w celu wyeliminowania zbyt częstych tego rodzaju wezwań serwisowych w przypadku nieumyślnie zamkniętych linii zasilających, a jednocześnie pomaga w usuwaniu rzeczywistych awarii.
Łatwość obsługi z rozwiązaniem Turck Cloud
Pierwsze moduły zdalnego monitorowania zbudowane w latach 90. miały ograniczony zakres funkcji. W niektórych przypadkach koszty wymknęły się spod kontroli, ponieważ rozwiązanie oparte na GSM ciągle wysyłało wiadomości SMS, a każda wiadomość kosztuje, nawet jeśli nie ma dostępu do sieci. Jakość połączenia również często była niezadowalająca.
W 2018 r. Velco szukało zatem nowoczesnego rozwiązania do zdalnej konserwacji, dzięki któremu firma mogłaby nie tylko przeglądać dane z maszyn, ale także zapewnić akces klientom. – Wykluczyliśmy głównych dostawców chmury, ponieważ nie oferowali żadnych rozwiązań branżowych. Potrzebowaliśmy rozwiązania, które sprawdzi się również w ekstremalnych warunkach – takich, jakie panują np. w hucie – wyjaśnia podstawowe wymagania inżynier elektryk Velco, Michael Sundmacher. Po rozeznaniu rynku wybrano rozwiązanie Turck Cloud Solutions, które wyróżniało się obsługą przyjazną dla użytkownika.
– Chmura Turck zrobiła na nas dobre wrażenie. Przeglądarka umożliwia dostęp do wszystkich maszyn lub przechodzenie między poszczególnymi urządzeniami dzięki zaledwie jednemu kliknięciu. Odczytywanie adresów nie jest konieczne, a obsługa jest możliwa również za pomocą smartfona, co zapewnia bezpośredni dostęp do wszystkich danych dla dowolnej maszyny. Łatwość obsługi i funkcjonalność usługi potwierdzają też nasi klienci, dlatego wybraliśmy rozwiązanie Turck – wyjaśnia przedstawiciel Velco. Jak dodaje Klaus Küster, kluczową zaletą jest dostęp do sterownika maszyny bezpośrednio za pomocą komputera lub smartfona, a także kontrolowanie jej za pośrednictwem protokołu Modbus. – Rozwiązania innych dostawców nie mają tych funkcji – zauważa szef ds. elektrotechniki w Velco.
Pulpit nawigacyjny – „kliknij i ciesz się”
Pracownicy obsługi w firmie klienta wywołują pulpit nawigacyjny chmury Velco i wyświetlają swoje maszyny na liście w oknie nawigacji. Mapa w widoku Google Map wskazuje lokalizację poszczególnych maszyn. Jeśli pracownik kliknie na jeden z elementów listy, otrzymuje przejrzysty przegląd wszystkich odpowiednich danych na pulpicie nawigacyjnym. Oprócz niektórych wartości analogowych, dotyczących np. ciśnienia wody lub poziomu materiału, dostępne są również wskaźniki cyfrowe, takie jak stan pracy lub stan przycisku zatrzymania awaryjnego. Użytkownik może także zobaczyć licznik godzin pracy i inne wyświetlacze numeryczne. Pulpit nawigacyjny może być łatwo dostosowany przez samych użytkowników – za pomocą zaledwie kilku kliknięć i bez znajomości programowania. – To tak naprawdę kwestia jednego kliknięcia, które pozwala od razu widzieć wykonaną operację – podsumowuje Michael Sundmacher. Użytkownicy mogą też tworzyć własne wiadomości alarmowe za pośrednictwem komunikatów SMS lub e-mail do różnych odbiorców.
Klienci mogą zdalnie sterować maszynami Velco za pośrednictwem dashboardu, jeśli jest to potrzebne do rozwiązania problemu. Pracownicy pomocy technicznej sprawdzają z biura, czy można wykluczyć najdrobniejsze usterki, takie jak „brak dopływu wody” lub „naciśnięty przycisk zatrzymania awaryjnego”. Dzięki dodatkowym danym mogą skutecznie wspierać wszelkie dalsze działania służące rozwiązaniu problemu.
Automatyczne zamawianie materiałów
Wiele oferowanych innowacji przypomina góry lodowe. Oczekiwany efekt i korzyści stanowią jedynie wierzchołek. Większość „ukrytych pod powierzchnią” scenariuszy operacyjnych i dodatkowych korzyści jest widocznych dopiero podczas codziennego użytkowania. Dodatkową korzyścią wykorzystania chmury jest transparentność danych.
Użytkownicy technologii betonu ogniotrwałego chcą wiedzieć dokładnie, jak długo maszyna pracuje. W zależności od umowy klienci są zobowiązani do zakupu specjalnego betonu określonego przez producenta. Jeśli parametry zużycia betonu nie są zgodne z godzinami pracy maszyny, klient końcowy może założyć, że użyto niewłaściwego materiału. Dzięki informacjom o tego rodzaju przypadkach firmy oferujące usługi wynajmu maszyn mogą w przyszłości szybko reagować.
Rozwiązanie chmurowe oferuje również nowe modele sprzedaży producentom betonu ogniotrwałego, którzy dziś mogą wystawić fakturę za usługę zgodnie z faktycznym wykorzystaniem. Jest to podobne do sposobu korzystania z drukarek, które aktualnie rzadko są kupowane do zadań roboczych, lecz wynajmowane jako kompletny pakiet usług, obejmujący materiały eksploatacyjne i konserwację.
Rejestracja pomiarów upraszcza rozwiązywanie problemów
Pracownicy działu wsparcia często borykają się z problemem sporadyczności i przypadkowości występowania wielu błędów. Jego rozwiązanie może zająć wtedy dużo czasu poprzedzonego nerwowymi sytuacjami. Wsparcie techniczne ma wówczas za zadanie rejestrowanie właściwych zmierzonych wartości w określonym okresie. System wyświetla wartości w pliku CSV. Dzięki temu w przyszłości obsługa Velco będzie mogła łatwo zlokalizować usterki, aby później wykorzystać algorytmy konserwacji predykcyjnej przez ten interfejs. Ten model pokazuje, jak ściśle są ze sobą powiązane najnowsze trendy w automatyzacji. Rozwiązania w chmurze upraszczają monitorowanie stanu i konserwację predykcyjną maszyny, mimo że nie są wymagane systemowo.
Połączenie z chmurą maszyn różnych producentów
Niektórzy klienci chcą wykorzystywać chmurę Velco również do integracji maszyn innych producentów, aby móc je zdalnie nadzorować. W tym celu Turck stosuje programowalną bramę EDGE, która dzięki dużej liczbie interfejsów i obsługiwanych protokołów może być łatwo zintegrowana z istniejącymi systemami oraz sterownikami innych producentów, które przenoszą dane maszynowe do chmury. Działa to w obu kierunkach. Użytkownicy i klienci mogą w ten sposób przeglądać, monitorować i zdalnie sterować wszystkimi maszynami w chmurze.
Przypisywanie indywidualnych ról użytkownika i uprawnień
Niektórzy użytkownicy obawiają się ryzyka związanego ze zdalnym sterowaniem. Firma Turck od początku przywiązywała dużą wagę do bezpieczeństwa danych i komunikacji. Zarządzanie rolami i uprawnieniami pozwala właścicielowi maszyny określić, którzy użytkownicy mogą poruszać się w chmurze i w ramach jakich uprawnień. Różne poziomy autoryzacji mogą być definiowane indywidualnie dla każdej maszyny i użytkownika, od podstawowych uprawnień do odczytu, przez autoryzację zapisu, aż do uprawnień administratora. Komunikacja między bramą chmurową TCG20 firmy Turck a serwerem chmurowym jest również szyfrowana za pomocą zastrzeżonego protokołu chmurowego Kolibri, który spełnia najnowszy standard przesyłu danych w Internecie (TLS 1.3, AES256).
Komunikacja mobilna
Komunikacja mobilna sprawia, że dostęp do sieci korporacyjnej staje się zbędny. Odpowiedzialni menedżerowie IT rzadko umożliwiają dostęp do sieci korporacyjnej, nawet jeśli korzysta ona z szyfrowania. Dzięki rozwiązaniu Turck nie stanowi to już problemu, ponieważ TCG20 może ustanowić połączenie z chmurą za pośrednictwem sieci mobilnej. Dzięki temu klient ma zawsze zapewniony mobilny dostęp do maszyn – niezależnie od tego, gdzie na świecie będą one używane w przyszłości. W ramach komunikacji danych, za pośrednictwem sieci mobilnych, możliwe jest zarządzanie inwestycjami finansowymi. – Dzisiaj używamy kart SIM specyficznych dla danego kraju i wszystko działa prawidłowo. Ryzyko finansowe jest znikome – wyjaśnia Michael Sundmacher. TCG20 jest jednak dostępny również z interfejsem Wi-Fi, a także z elastycznym urządzeniem z Wi-Fi i komunikacją mobilną. Z wersji z modułem Wi-Fi często korzystają w szczególności klienci, którzy chcą hostować swoją chmurę „lokalnie”, tzn. na wewnętrznych serwerach.
Podsumowanie
Zdecydowanym atutem firmy Velco jest umożliwienie przeglądu stanu wszystkich maszyn. To silny argument sprzedażowy w porównaniu z konkurencją. Takie są zasady rynku przy wprowadzaniu megatrendów. Wszyscy gracze chcieliby zaoferować swoim klientom lepszy produkt. Dla Velco był to optymalny zdalny dostęp do maszyn. W miarę upływu czasu i wraz z rosnącą liczbą innowacji każdy gracz buduje rozwiązania zgodne z megatrendami. Nawet jeśli nikt nie jest w stanie powiedzieć dokładnie, kiedy wszystko się zaczęło, dla Velco uruchomienie chmury było kamieniem milowym na drodze do Przemysłu 4.0.
TURCK Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 115, 45-836 Opole
tel. 77 443 48 00, fax 77 443 48 01
e-mail: poland@turck.com
www.turck.pl
źródło: Automatyka 5-6/2020
Słowa kluczowe
automatyka, monitorowanie i diagnostyka maszyn, TURCK, Turck Cloud, utrzymanie ruchu
Komentarze
blog comments powered by Disqus