3DGence drukuje w 3D sprzęty potrzebne szpitalom do walki z COVID-19
Materiał prasowy drukuj
3DGence, polski producent profesjonalnych drukarek 3D, pomoże placówkom medycznym zmagającym się z brakiem sprzętu, bezpłatnie drukując maski ochronne. Przyłbice mają zabezpieczyć personel medyczny przed koronawirusem. Ich produkcja już odbywa się pod Gliwicami, w parku maszynowym wyposażonym w kilkadziesiąt urządzeń. “Zachęcamy placówki medyczne do kontaktu. Nasze drukarki 3D i wiedza ekspertów są do ich dyspozycji” – mówią przedstawiciele firmy.
W związku z koronawirusem szpitale i przychodnie mierzą się z problemem braku sprzętu potrzebnego do pracy. Dostawy nie tylko krajowe, ale przede wszystkim zagraniczne są mocno ograniczone, jeśli nie niemożliwe. W tak trudnej sytuacji placówki medyczne mogą skorzystać z pomocy druku 3D, który pozwala na szybkie wykonanie elementów specjalistycznego sprzętu ochrony osobistej czy nawet części maszyn ratujących życie.
Firma 3DGence postanowiła wesprzeć branżę medyczną, udostępniając jej doświadczenie i wiedzę swoich ekspertów druku 3D, zaawansowane materiały oraz park drukarek 3D.
– W takich sytuacjach kryzysowych jak teraz, kiedy w hurtowniach zabrakło asortymentu, najważniejsze jest, aby zapewnić personelowi medycznemu niezbędne wyposażenie do pracy. Wykorzystanie technologii druku 3D to umożliwia. Jesteśmy już w kontakcie ze szpitalami. Po wstępnych testach dostaliśmy informację, że wydrukowane w 3D przyłbice ochronne bardzo przydadzą się pracownikom szpitala, pomogą zabezpieczyć ich zdrowie i umożliwią pracę. Nasza firma wykorzystała w pełni potencjał druku 3D. W ciągu kilku dni zaprojektowaliśmy prototyp, dostarczyliśmy go do szpitala na testy, następnie wprowadziliśmy poprawki i rozpoczęliśmy produkcję. Czas, jaki upłynął od przygotowania prototypu do startu produkcji, to 5 dni. Do końca tygodnia chcemy rozpocząć dostarczanie kilku tysięcy przyłbic do placówek medycznych, które wyraziły zapotrzebowanie na taki sprzęt – mówi Andrzej Kukuła, prezes zarządu 3DGence.
Zespół 3DGence nie tylko oferuje usługi druku środków ochrony i sprzętu medycznego, ale także gotów jest wesprzeć placówki medyczne przy wyprodukowaniu trudno dostępnych części zamiennych oraz pomóc przy projektowaniu lub przeprojektowaniu prototypów.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że na drukarkach 3D nie da się wydrukować wielu rzeczy niezbędnych dziś w szpitalach, przede wszystkim dlatego, że proces ich produkcji podlega rygorystycznej certyfikacji. Jesteśmy jednak gotowi – w miarę naszych możliwości – drukować te elementy, co do których takich obostrzeń nie ma. Zachęcamy placówki medyczne do kontaktu. Kiedy dowiemy się, jakie mają potrzeby, wspólnie wytypujemy przedmioty czy części sprzętu, które można wytworzyć na naszych maszynach, i najszybciej jak to będzie możliwe, rozpoczniemy ich produkcję – mówi Adam Przepolski, kierownik usług druku 3D w 3DGence.
Z pomocą druku 3D można wytworzyć między innymi uchwyty, wsporniki, rurki, obudowy sprzętu medycznego, elastyczne zabezpieczenia, ale także dużo więcej. Gama materiałów do druku 3D jest bardzo szeroka, a wyprodukowanie części o wysokiej wytrzymałości mechanicznej czy chemicznej nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. W medycynie coraz więcej elementów może być tworzonych z takiego filamentu jak PEEK.
– Wybór odpowiedniego materiału ma ogromne znaczenie dla uzyskania oczekiwanych rezultatów wydrukowanej części 3D. Nasz zespół specjalistów dołoży wszelkich starań, aby dostarczyć do szpitali potrzebne części o wymaganych właściwościach – podkreśla Adam Przepolski, kierownik usług druku 3D.
W takich sytuacjach jak teraz wielu pracowników placówek medycznych podkreśla, że liczy się każda pomoc. Zapotrzebowanie na sprzęt ochrony osobistej i inne elementy jest tak duże, że produkcja niektórych niezbędnych części jest teraz możliwa tylko przy wykorzystaniu drukarek 3D.
– Wsparcie służby zdrowia w tak wyjątkowym momencie jest naszym obowiązkiem. Na pewno nie będziemy mogli pomóc wszystkim, bo nasze zasoby są ograniczone, ale zrobimy wszystko, żeby doposażyć choć część placówek – dodaje Andrzej Kukuła.
Placówki medyczne, które chciałyby skorzystać z takiej pomocy, mogą kontaktować się z firmą pod adresem mateusz.sidorowicz@3dgence.com lub wypełnić formularz na dedykowanej stronie: https://3dgence.com/pl/covid-19-wsparcie/
Przyłbice, według projektu 3DGence, drukowane są także przez firmę PANOVA, która w pierwszej kolejności dostarczy je do szpitali w Gliwicach. Z drukarek 3DGence na co dzień korzystają już także producenci sprzętu medycznego, firma Emtel z Zabrza wydrukowała prototyp obudowy kardiomonitora, co pozwoliło jej znacząco skrócić czas wdrożenia produktu na rynek. Z kolei firma PrintMed 3D za pomocą drukarki 3D INDUSTRY F340 tworzy modele anatomiczne, które znacząco ułatwiają pracę lekarzy i pomagają w planowaniu skomplikowanych operacji.
źródło: 3DGence
Słowa kluczowe
3DGence, branża medyczna, COVID-19, druk 3D, drukarka 3d, koronawirus, przyłbice
Komentarze
blog comments powered by Disqus