AI w branży transportowej - Jak może ograniczyć koszty?
Materiał prasowy drukuj
Sztuczna inteligencja (AI) jest coraz częściej stosowana w poszczególnych sektorach gospodarczych. Rozwiązania z jej zakresu oferują wielką szansę również dla przedsiębiorstw z branży transportowej. Pomagają między innymi zredukować koszta.
Sztuczna inteligencja (SI, AI) jest technologią, która umożliwia - do pewnego stopnia - maszynom wykazanie się niektórymi możliwościami ludzkiego rozumu, jak na przykład podejmowaniem decyzji. Odgrywa ona coraz większą rolę w naszym codziennym życiu, a także w usprawnianiu działania poszczególnych sektorów gospodarczych. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, co otwiera wiele dróg rozwoju również dla przedsiębiorstw z branży transportowej. Możliwość zaprezentowania nowych rozwiązań z zakresie AI w transporcie oferują Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki.
Sztuczna inteligencja w transporcie a ograniczenie kosztów
Zastosowanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji przez firmy z branży transportowej niesie ze sobą liczne korzyści. Jedną z nich jest zmniejszenie kosztów.
Podstawowym zadaniem SI jest odciążenie ludzkiego pracownika poprzez przerzucenie części jego zadań na maszynę (program). Przykładowo, osoba operacyjna pracująca w transporcie musi zaplanować trasę i kontrolować ją, ustalając na bieżąco, czy pojazd porusza się wytyczoną drogą zgodnie z harmonogramem. Do tego dochodzi obsługa klienta lub sprzedaż ładunku na giełdzie transportowej, wypisywanie zleceń, wystawianie faktur, itd. Sztuczna inteligencja może wspomóc pracownika w każdym z tych procesów, a je same zoptymalizować.
Technologia ta doskonale nadaje się do wytyczania tras w taki sposób, aby pojazd nie tylko dotarł do celu jak najszybciej, lecz także zużył możliwie najmniej paliwa, a tankowanie odbywało się na stacjach z korzystnymi cenami. Przynosi to wymierne oszczędności finansowe. Sztuczna inteligencja może też na bieżąco monitorować transport i w razie jakichkolwiek problemów skierować kierowcę na alternatywną trasę, co pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zwiększyć poziom bezpieczeństwa.
Warto zauważyć, że osiągnięta dzięki AI optymalizacja zużycia paliwa sprzyja środowisku naturalnemu, co przedsiębiorstwo transportowe wykorzystać może do autopromocji i przyciągnięcia nowych klientów.
Technologie z zakresu sztucznej inteligencji służą także do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o systemy monitorowania zmęczenia kierowcy, które na bieżąco kontrolują jego kondycję i kiedy przysypia, wysyłają sygnał dźwiękowy oraz informują o konieczności odpoczynku. Pozwala to zredukować ryzyko wypadku - oznaczającego przecież nie tylko zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, ale też koszta dla przedsiębiorstwa.
To tylko wybrane przykłady tego, w jaki sposób AI pozwala ograniczyć koszta w transporcie. Technologie z jej zakresu będą się z pewnością dalej rozwijały, proponując coraz to nowe korzyści, także w wymiarze finansowym.
Technologie AI w transporcie - gdzie zaprezentować?
Idealnym miejscem do zaprezentowania rozwiązań specjalnie dla branży logistycznej i transportowej, w tym technologii z zakresu sztucznej inteligencji, są targi TransLogistica Poland. Są one największym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem biznesowym, przeznaczonym dla firm poszukujących i korzystających z usług w zakresie, transportu, spedycji oraz logistyki, a także dla wszystkich osób zawodowo związanych z branżą TSL. Udział biorą w nich najważniejsze przedsiębiorstwa z tego sektora z Polski i zagranicy.
Uczestnictwo w targach pozwala zaprezentować nowe rozwiązania biznesowe oraz technologiczne, między innymi z zakresu sztucznej inteligencji. Tym bardziej warto zarezerwować stoisko w następnej edycji, która odbędzie się w dniach 4-6 listopada 2025 r. w Warszawie.
źródło: Translogistica
Komentarze
blog comments powered by Disqus