Branża spawalnicza odlicza dni do spotkania w Katowicach – zbliża się ExpoWELDING 2024
Materiał prasowy drukuj
Jesienią w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii po raz kolejny spotkają się przedstawiciele branży spawalniczej z całej Europy. Wszystko za sprawą 9. targów ExpoWELDING (15-17 października 2024). W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania i technologie, a spotkanie będzie również okazją do dyskusji o bieżących problemach i wyzwaniach branży. W tym kontekście zaproponowany został również motyw przewodni, towarzyszącej targom 65. Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej: „Spawalnictwo w dobie zrównoważonego rozwoju” organizowanej przez Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Centrum Spawalnictwa. Równolegle z targami ExpoWELDING będą odbywać się targi branży obrabiarek oraz narzędziowej – TOOLEX oraz konferencja „Nowy Przemysł 4.0”.
ExpoWELDING to najważniejsze branżowe wydarzenie w Polsce, na którym prezentowana jest oferta producentów sprzętu spawalniczego, oprogramowania, a także firm działających w obszarze robotyzacji i automatyzacji procesów spawania. Choć do rozpoczęcia targów pozostały ponad cztery miesiące, to swój udział w wydarzeniu potwierdziła już blisko setka polskich i zagranicznych wystawców. W Katowicach pojawią się czołowi przedstawiciele branży, oferujący kompleksowe rozwiązania wykorzystywane w procesie spawania, a także narzędzia podnoszące wydajność i jakość pracy. Najlepsze zostaną wyróżnione w ramach konkursu The Best of Welding, inicjatywy Grupy PTWP i portalu WNP.PL. Laureatów wybierze jury składające się z ekspertów, menadżerów oraz przedstawicieli instytucji branżowych.
– Kto poszukuje odpowiedzi na pytania o sprawy bieżące i przyszłość szeroko rozumianego spawalnictwa, ten bez wątpienia pojawi się w Katowicach. Obecność licznego grona wystawców stanowi gwarancję, że każdy uczestnik odnajdzie odpowiedź na interesujące go zagadnienia. ExpoWELDING to przestrzeń prezentacji innowacji oraz forum debaty nad kierunkami rozwoju polskiego przemysłu w świetle globalnych wyzwań, trendów oraz problemów z jakimi mierzy się branża – mówi Wioletta Błońska-Dudek, Project Manager Działu EXPO i koordynator targów ExpoWELDING w Grupie PTWP. – Dodatkowo synergia dwóch wydarzeń o uznanej renomie, nawiązuję tu do odbywających się równolegle targów TOOLEX, oznacza dla odwiedzających jeszcze większe możliwości – dodaje.
Po raz drugi targi zorganizowane zostaną w przestrzeni katowickiego MCK-u. Poprzednia edycja ExpoWELDING, która odbyła się tu w 2022 roku, zgromadziła ok. 3500 specjalistów, menedżerów i inżynierów – również przedstawicieli tych gałęzi przemysłu, które na co dzień korzystają z rozwiązań oferowanych przez branżę spawalniczą m.in. hutnictwo, górnictwo, przemysł stoczniowy, budowlany czy kolejowy, a także energetykę, automotive a nawet sektor spożywczy. Szacuje się, że w Polsce zawód spawacza wykonuje 150 tys. osób. Jednakże, jak wskazują eksperci, na krajowym rynku brakuje pracowników, co wiąże się z koniecznością pozyskiwania ich, niejednokrotnie z odległych krajów. Polskie firmy ściągają spawaczy z Indii, Kolumbii, Chile, Ekwadoru czy Boliwii, a proces ten będzie postępować. „To praca ciężka, często w uciążliwych warunkach i ludzie się do niej nie garną. Polski spawacz zaczyna być drogi” mówił w rozmowie z portalem WNP.PL Jakub Zygmunt, dyrektor zarządzający z firmy Kemppi. Ten aspekt pozostaje jedną z największych bolączek w kontekście oczekiwanego impulsu rozwojowego, którym będą z pewnością środki z Krajowego Planu Odbudowy, przeznaczone na liczne inwestycje a także zapowiadane projekty budowy elektrowni atomowych.
Problematyce rozwoju branży poświęcona będzie towarzysząca targom 65. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza, której organizatorem jest Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Centrum Spawalnictwa. Celem trzydniowego spotkania jest integracja środowiska naukowego z inżynierami pracującymi w przemyśle oraz prezentacja technologii, dokonań naukowych oraz ocena bieżącego stanu wiedzy w spawalnictwie.
Obok klasycznych metod spajania, takich jak: spawanie, lutowanie czy zgrzewanie, ważne miejsce zajmuje również technologia klejenia, która zaliczana jest do nowoczesnych sposobów łączenia materiałów. Wydarzeniem, które w pełni opowie o perspektywach rozwoju branży będzie 7. Międzynarodowe Seminarium Klejenia pt. „Klejenie w aplikacjach przemysłowych” organizowane również przez naszego Patrona Merytorycznego oraz Fraunhofer-Institut für Fertigungstechnik und Angewandte Materialforschung IFAM (Bremen).
– Program ExpoWELDING obejmuje część konferencyjną, za przygotowanie której odpowiadają eksperci. Połączenie obecności teoretyków i praktyków odbywa się z myślą o wymianie doświadczeń pomiędzy nauką i biznesem. Obie sfery nie mogą funkcjonować w oderwaniu, a mnogość pozytywnych opinii z 2022 roku jest dowodem, że ten format spotkał się z dobrym przyjęciem uczestników – wyjaśnia Wioletta Błońska-Dudek.
Międzynarodowe Targi Obrabiarek Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX zainteresują przedstawicieli branży obróbki metali, narzędzi skrawających, cieczy technologicznych, metrologii przemysłowej, BHP i utrzymania ruchu, pneumatyki, hydrauliki, łożysk i elementów napędowych oraz oprogramowania. Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszyć będzie również Środowiskowe Seminarium Tribologów, a integralną częścią imprezy stanowi Salon Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo. Spotkanie w Katowicach będzie doskonałą okazją do dyskusji o stanie cyfryzacji polskiej gospodarki oraz szansach, wyzwaniach i ograniczeniach, wobec których staje branża. Ubiegłoroczna, 15. edycja TOOLEX zgromadziła ponad 5,5 tys. uczestników. Maszyny, narzędzia i urządzenia w ruchu zaprezentowało blisko 150. wystawców.
Z kolei Konferencja „Nowy Przemysł 4.0” (15-16 października) to przegląd nowatorskich technologii produkcyjnych i ich praktycznych zastosowań. Przedstawiciele kadry menedżerskiej przedsiębiorstw przemysłowych i produkcyjnych, dyrektorzy produkcji, specjaliści z firm zajmujących się robotyzacją i automatyzacją oraz eksperci będą omawiać kluczowe tematy dla branży. Kontynuowany będzie również konkurs The Best of Industry 4.0, wyróżniający firmy, które dzięki wykorzystaniu nowych technologii znacząco przyczyniają się do cyfrowej rewolucji w polskiej gospodarce.
Udział w części targowej potwierdziły:
3d phoenix, Alpha Technology, Antom, Apweld, Arco, Avalon, Avia, Beboq Robotics, Best Just, Bohler Welding, Borga, F.Britsch, BvL, CAMdivision, Center-Gaz, Centrum Maszyn CNC, CHM, Cloos Polska, Comtec 3d, Cormak, Czyszczenie Spoin, DPIdea, Enrx, Eurodis, FAS, Fin, Grob, Hannsa, Harms+Wende, Hifi Filter, Horas Oee, Igoldenlaser, Ihas Tech, INE, Inicio.pl, Insize, Interpoler, Isotek, Kalla, Kemppi, Keyence, Kide, Klimawent, Komodlew, Kovaco, Lasery.pl, Technic, Madora, Madler, Menegon, Mitutoyo, Messerschmitt- Schweißtechnik, Modula, Machine Tools International, NewTechnology, OKE, OTEC, PAT, Pema, Perun, Pferd VSM, Pik instruments, Pomet, PRS, PSPG Polska, RGB elektronika, SAP-Weld, SF filter, Smart laser, SMZ, Stigal, Stürmer Maszyny, Tajmac-Zps, Technika Spawalnicza, Technogenia, TEKA, TOCK Automatyka, TONEX, TOS Polska, TÜV Rheinland, Ultron, Valk Welding, Varnsdorf TOS, Venture, Weicon, Weldas, Weldobot, Werkus, Witt, XYZ machine tools, ZDZ Katowice, Zeiss.
Targi TOOLEX i ExpoWELDING odbędą się 15-17 października 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
źródło: PTWP
Słowa kluczowe
branża spawalnicza, ExpoWELDING 2024, Nowy Przemysł 4.0, spawalnictwo, Toolex 2024
Komentarze
blog comments powered by Disqus