Filtrowanie powietrza w przemyśle – filtry przemysłowe
Materiał prasowy print
Powietrze zawiera 78% azotu, 21% tlenu i 1% innych gazów oraz cząsteczek stałych. Ten 1 procent to nie tylko gazy szlachetne czy dwutlenek węgla, ale także wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które pochodzą m.in. z przemysłu. Zanieczyszczenia są wdychane przez ludzi (przeciętnie człowiek codziennie wdycha około 21 kg powietrza) i niekorzystnie wpływają na jego zdrowie. Zaawansowane filtrowanie powietrza w przemyśle pozwala odfiltrowywać szkodliwe cząsteczki i chronić w ten sposób atmosferę.
Szkodliwość pyłów
Na przestrzeni ostatnich lat do powietrza przenika coraz więcej pyłów. Są to szkodliwe cząsteczki o powierzchni mniejszej od 10 mikronów. Jednym z ich głównych źródeł jest przemysł (obok infrastruktury komunikacyjnej i silników spalinowych). Niestety organizm człowieka przystosowany jest jedynie do odfiltrowywania większych cząsteczek, które mają powyżej 5 mikronów (filtracja odbywa się w nosie i tchawicy). Mniejsze pyły przemysłowe wnikają głęboko do płuc i szkodą zdrowiu.
Filtrowanie powietrza w przemyśle
Filtracja powietrza w różnych gałęziach przemysłu to jedyny sposób, aby ochronić atmosferę przed rosnącym zanieczyszczeniem, a tym samym pracować ekologicznie i nie szkodzić pracownikom. Warto również podkreślić, że proces filtracji w przedsiębiorstwach odgrywa jeszcze jedną rolę – bezpośrednio wpływa na procesy produkcyjne i ich wydajność. Poszczególne filtry przemysłowe są dostosowane do różnych procesów w firmach działających w wielu sektorach gospodarczych. Inne filtry są stosowane w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym, a inne w turbinach gazowych, produkcji półprzewodników lub przemyśle jądrowym.
Filtry do oczyszczania dymów spawalniczych
Linie spawalnicze i przeznaczone do cięcia laserowego są źródłem dymów, które należy na bieżąco odfiltrowywać. Do tego celu idealnie sprawdzą się filtry ze specjalnymi filtrami nabojowymi (m.in. filtry MultiStar).
Do odciągania pyłów zanieczyszczających powietrze w kabinach przeznaczonych do czyszczenia strumieniowego dedykowane są kompaktowe filtry z wkładami nabojowymi. Gdy zależy nam na ciągłej pracy instalacji, warto wybierać filtry z regeneracją typu Jet i zaawansowanymi rozwiązaniami odbioru odpadów.
Inne filtry przemysłowe
Filtry odworkujące znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach, gdzie powstają niewielkie ilości odpadów. W instalacjach o wydajności sięgającej do 50 tys. m3/godzinę dobrze sprawdzą się filtry MultiStar ze śluzami skojarzone z brykieciarkami (filtr i brykieciarska są szczelnie połączone). Takie połączenie pozwala na wydajną filtrację powietrza, a zarazem zaoszczędzenie miejsca.
Filtracja powietrza w większej ilości (do 170 tys. m3/h) będzie wydajna z filtrami z wygarniakiem obrotowym. Przedsiębiorstwa dysponujące większą ilością miejsca, do filtracji powietrza powyżej 50 tys. m3/h mogą wykorzystać klasyczne filtry szeregowe.
source: Höcker Polytechnik