Ważenie pojazdu – jak to się odbywa?
Materiał prasowy print
Zapewne większość z nas nie zastanawiała się nigdy nad zagadnieniem ważenia pojazdów. Kiedy jednak zaczniemy sobie wyobrażać ten proces, wydaje nam się on niezwykle trudnym zadanie. Na co dzień do ważenia używamy niewielkiego urządzenia AGD, który podaje w kilogramach lub gramach wagę wybranych przedmiotów, a także ludzi. Jest ono jednak zdecydowanie za małe do zważenia samochodu osobowego, nie wspominając już o ogromnej ciężarówce. W jaki sposób się to robi? Potrzebna będzie nam do tego waga samochodowa. Jak wygląda to urządzenie i na czym opiera się jego działanie?
Ważenie pojazdów z użyciem wagi samochodowej
Waga samochodowa to niezwykle zaawansowane urządzenie specjalistyczne, które współpracuje z oprogramowaniem komputerowym. Tego rodzaju oprogramowanie wykorzystywane bywa również do prowadzenia ewidencji ważeń, a także towarów. Zapotrzebowanie na wagi samochodowe obecnie jest bardzo duże, ponieważ prawo drogowe nakłada na samochody ciężarowe wiele ograniczeń. Można się z nimi spotkać chociażby na drogach krajowych.
Regulacja transportu lądowego, która wymuszała określenie dopuszczalnej masy pojazdu i jego ładunku przyczyniła się do stworzenia wagi osiowej. Obecnie jest ona wykorzystywana przede wszystkim przez firmy spedycyjne, chociaż można się z nią spotkać także na przejściach granicznych. Wagi osiowe dzieli się zazwyczaj na dwa rodzaje: wagi najazdowe i zagłębione. Często spotykane są również wagi platformowe. Zaletą ich stosowania może być duża mobilność, a co najważniejsze, ich zamontowanie nie wymaga pozwolenia na budowę.
Preselekcyjny system ważenia pojazdów
Państwowe szacunku podają, że nawet 30% pojazdów ciężarowych, które poruszają się po krajowych drogach to pojazdy przeładowane. W rezultacie nawierzchnia zostaje zniszczona, a zagrożenie bezpieczeństwa kierowców znacznie wzrasta. Wiąże się to także z koniecznością remontowania dróg, co przekłada się na wysokie koszty ich utrzymania. Preselekcyjny system ważenia ma przeciwdziałać tego rodzaju problemom. Jest to narzędzie, które skutecznie je zwalcza.
Składa się ono z czujnika lub platformy wagowej, określanej jako waga dynamiczna, kamery wideo rejestrującej zdarzenia oraz kamery przeznaczonej do identyfikacji pojazdu na podstawie rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Ponadto w skład preselekcyjnego systemu ważenia wchodzą również tablice zmiennej treści i szafy sterujące.
Jak to działa w praktyce? Gdy po umieszczonym w jezdni czujniku przejeżdża przesadnie obciążony pojazd, system rejestruje i zapisuje informacje o jego masie całkowitej, a umieszczona kamera wykonuje zdjęcie zarówno pojazdu, jak i tablicy rejestracyjnej. Jeśli dopuszczalna waga zostaje przekroczona, system wysyła natychmiastowo informację do inspektora transportu drogowego, który zatrzymuje pojazd i waży go na wadze stacjonarnej.
Wagi samochodowe oraz przemysłowe dostępne są na tamtrongroup.com/pl. Należy przy tym pamiętać, że ważenie pojazdów ciężarowych stanowi obowiązek prawny.
source: Tamtron