Konfiguruj, programuj, wizualizuj – PAC Machine Edition 9.8
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest PAC Machine Edition 9.8
- czym różnią się Proficy Machine Edition a PAC Machine Edition
- jak wygląda licencjonowanie w PAC Machine Edition 9.8
Jeśli znasz produkty firmy Emerson i pracowałeś/aś kiedyś z Proficy Machine Edition, być może poznałeś/aś już jego najnowszą wersję – PAC Machine Edition 9.8. Choć minął już pewien czas od momentu pojawienia się tego oprogramowania, warto prześledzić, co nowego oferuje PAC Machine Edition 9.8.
PAC Machine Edition 9.8 to kolejna wersja oprogramowania Proficy Machine Edition, która przez lata była rozwijana przez GE Automation & Controls, a obecnie – przez firmę Emerson.
Z pomocą PAC Machine Edition możesz konfigurować i programować sterowniki, kontrolery, układy wejść-wyjść, układy napędowe, a także tworzyć wizualizacje na panele operatorskie czy komputery PC.
Łatwa i wygodna praca w aplikacji PAC Machine Edition 9.8
Niezmiennie jedną z najważniejszych cech oprogramowania Machine Edition jest wspólne narzędzie, służące do obsługi różnych urządzeń. Dzięki temu szybko opanujesz koncepcję budowy aplikacji, a zdobytą wiedzę możesz wykorzystać przy rozwijaniu różnych innych aplikacji, niezależnie od ich wielkości oraz używanej platformy (pojedynczego sterownika lub rozproszonego systemu kontrolerów).
Dużym ułatwieniem w pracy z PAC Machine Edition 9.8 są dynamicznie dostosowujące się okna:
- Inspektor – wyświetla właściwości wybranego obiektu;
- Asystent – wyświetla podręczną pomoc powiązaną z edytowanym elementem.
Okienkowa architektura PAC Machine Edition 9.8 pozwoli Ci na swobodne przemieszczanie poszczególnych elementów i dostosowanie ich do Twoich indywidualnych preferencji.
Proficy Machine Edition a PAC Machine Edition – czym się różnią
PAC Machine Edition 9.8 wywodzi się z Proficy Machine Edition 9.7. Zasadnicza różnica dotyczy sposobu licencjonowania, o czym dowiesz się z dalszej części artykułu. Wiele zmian opisanych poniżej ma również zastosowanie do wersji PAC Machine Edition 9.7, a niekiedy i starszych wersji (po zaktualizowaniu oprogramowania).
W PME 9.8 możesz edytować projekt w najnowszej wersji, ale z zachowaniem kompatybilności do starszej wersji. Dzięki temu pracując w PAC Machine Edition 9.8, możesz zapisać projekt w formacie zgodnym zarówno z aktualną wersją, jak i ze starszą, np.: 9.0, 9.5, 9.7.
Ponadto, w PAC Machine Edition 9.8, możesz korzystać z edytorów do pracy z dużą rozdzielczością – obecnie z tym oprogramowaniem możesz pracować również przy rozdzielczości 4k.
PAC Machine Edition a obsługa kontrolerów PACSystems RSTI-EP
Kolejna funkcja PAC Machine Edition 9.8 dotyczy obsługi nowych kontrolerów PACSystems RSTI-EP, a konkretnie jednostek CPE100 oraz CPE115. Ich obsługa dostępna jest również przy korzystaniu z PAC Machine Edition 9.5 SIM 1 (CPE100) i PAC Machine Edition SIM8 (CPE115).
W kolejnych wersjach oprogramowania dodano wsparcie do obsługi plików GSDML (wykorzystywane w konfiguracji urządzeń Profinet), najpierw dla wersji bibliotek 2.32 i 2.33, a w najnowszej wersji również dla biblioteki 2.34.
Machine Edition oferuje możliwość tworzenia systemów redundancji opartych o kontrolery Emerson CPE400 oraz Emerson CPL410 (funkcjonalność ta po raz pierwszy pojawiła się w PAC Machine Edition 9.50 SIM 5).
W ramach obsługi systemów wysokiej dostępności HA, w rodzinie kontrolerów PACSystems RX3i z CPE330, pojawiła się możliwość tworzenia systemów z pojedynczym linkiem synchronizacyjnym. Dzięki temu stworzysz systemy redundantne, gdzie w pojedynczej kasecie możesz zainstalować dwa lub jeden moduł synchronizacji RMX128/228.
Nowe możliwości edycyjne i konfiguracja protokołu DNP3
Ważne usprawnienie dotyczy również edytora języka ST. Począwszy od wersji PAC Machine Edition 9.7, został wprowadzony nowy edytor, który pozwoli Ci na znacznie szybszą edycję programu oraz daje nowe możliwości edycyjne.
Na liście nowych funkcjonalności znalazła się również możliwość konfiguracji protokołu DNP3 w kontrolerach CPE400/CPL410 oraz CPE115.
Aktywacja oprogramowania PME za pomocą Entitlement and License Manager
PAC Machine Edition 9.8 ma też nowy mechanizm autoryzacji oprogramowania. Dotychczasowe narzędzia License Client zastąpiono nowym Entitlement and License Manager (ELM), który umożliwia aktywację oprogramowania.
Oprogramowanie możesz aktywować zarówno wtedy, gdy komputer ma bezpośrednie połączenie z Internetem, jak również wtedy, gdy dostęp z danego komputera nie jest możliwy.
PAC Machine Edition 9.8 pozwoli Ci na aktywację (pobranie), jak i zwrócenie licencji na serwer licencji w celu aktywacji innego komputera. Pamiętaj, aby sprawdzić aktualność oprogramowania Entitlement and License Manager i w razie potrzeby zaktualizować je do najnowszej wersji.
PAC Machine Edition 9.8 możesz również instalować w środowisku wirtualnym. W przyszłości planowane jest wdrożenie obsługi maszyn typu 1, a już teraz obsługiwany jest hypervisor typu 2, taki jak np. VMWare Workstation.
Licencje PAC Machine Edition 9.8 mogą być również dostarczane na kluczu USB. Dla obsługi takich licencji potrzebujesz oprogramowania z zainstalowaną aktualizacją SIM 6, a Entitlement and License Manager musi być przynajmniej w wersji 1.2.
Professional Development Suite i Lite Development Suite
Warto również wspomnieć o oferowanych obecnie licencjach oprogramowania PAC Machine Edition 9.8. Dwie główne wersje to: Professional Development Suite oraz Lite Development Suite.
Różnią się one przede wszystkim możliwością obsługi poszczególnych podsystemów (targetów). W przypadku wersji „Lite” możesz tworzyć i konfigurować systemy dla układów PACSystems RSTi-EP (CPE100, CPE115), VersaMax (w tym VM Micro), jak również aplikacje dla paneli operatorskich QuickPanel Plus (czy starszych QuickPanel View lub Control).
Wersja Professional pozwala Ci dodatkowo obsługiwać kontrolery z rodziny PACSystems RX3i czy Stand Alone (CPE400 / CPL410).
Możesz także tworzyć i uruchamiać na komputerze podsystemy wizualizacji, analogiczne do tych tworzonych na panelach operatorskich QuickPanel Plus, bez limitu 2 godzinnej symulacji, a za to z pełnym Runtime, który jest ograniczony jedynie ilością obsługiwanych zmiennych.
W przypadku licencji Professional, wersja runtime licencji wizualizacyjnej pozwala na obsługę do 700 zmiennych. Dostępne są również rozszerzenia tej licencji, które pozwolą Ci na korzystanie z większej ilości zmiennych I/O (1500 lub 8000) w podsystemie wizualizacji na komputerze PC, jak również używanie driverów typu OPC.
PAC Machine Edition a Twoja wersja Windowsa
Obecna wersja PAC Machine Edition 9.8, przystosowana jest do uruchomienia na współczesnych komputerach, z aktualnym systemem operacyjnym – Windows 10. Z oprogramowania tego możesz również korzystać na Windows 7 Professional oraz częściowo (w zakresie Logic Developer PLC) na Windows 8/8.1.
Idąc z rozwojem technologii warto pamiętać, aby również w zakresie oprogramowania narzędziowego nie pozostać w „poprzedniej epoce”, dlatego zachęcamy do aktualizacji oprogramowania i skorzystania z nowych możliwości, jakie daje PAC Machine Edition 9.8.
Zapraszamy do zapoznania się z nową wersją narzędzia i nowymi możliwościami kontrolerów. Na stronie https://www.astor.com.pl/wsparcie/dokumentacja-techniczna/id/26363 znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące PAC Machine Edition 9.8, a także pakiet instalacyjny, który w wersji demo oferuje pełną funkcjonalność przez okres 4 pierwszych dni od momentu zainstalowania.
Zobacz pełną wersję artykułu na Poradnik Automatyka.
www.astor.com.pl
source: ASTOR
Keywords
ASTOR, automatyka, Emerson, pac, PAC Machine Edition, Poradnik Automatyka, sterowanie