Polski przemysł zaprogramowany na technologię przyszłości
Polski sektor automatyki przemysłowej nie może sprawnie funkcjonować i konkurować z innymi krajami bez innowacyjnych rozwiązań z zakresu cyfryzacji. Na krajowym rynku dostępne są nowoczesne zastosowania i systemy służące do wspierania procesu digitalizacji. Jednym z najbardziej dopasowanych, zarówno do potrzeb małych zakładów produkcyjnych, jak i dużych fabryk, jest produkt oferowany przez ifm electronic, lidera rynku nowych technologii z dziedziny Przemysłu 4.0.
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2021 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 8,8 % w porównaniu z wrześniem 2020 r., gdy zanotowano wzrost o 5,7 % w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei w porównaniu z sierpniem 2021 r. odnotowano wzrost o 11 %. Licząc od początku roku do końca trzeciego kwartału, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła aż o 15,5 % w zestawieniu z analogicznym okresem rok wcześniej, kiedy podczas szczytu pandemii odnotowano spadek o 3,2 %.
Przemysłowe wzrosty
W komentarzu do raportu opracowanego przez analityków GUS można przeczytać, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym we wrześniu 2021 r. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 8,7 % wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 0,9 % wyższym w porównaniu z sierpniem. Jednocześnie według wstępnych danych we wrześniu 2021 r. wzrosły także ceny produkcji sprzedanej przemysłu – o 0,7 % w stosunku do sierpnia 2021 r., natomiast w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 10,2 %. Jak podają analitycy GUS, największy wzrost cen zaobserwowano w sekcji przetwórstwa przemysłowego – o 0,8 %. Zróżnicowane zmiany cen odnotowano w poszczególnych działach przetwórstwa przemysłowego. Najbardziej wzrosły ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, o 4,3 %.
Cyfrowy postęp
Zdaniem ekspertów na dobrą koniunkturę polskiej gospodarki olbrzymi wpływ ma stan polskiego przemysłu, który wzorem krajów wysoko rozwiniętych od kilku lat sukcesywnie inwestuje w zastosowania i systemy z gamy Przemysłu 4.0 wspierające produkcję. Rozwiązania smart manufacturing mają zalety zarówno w odniesieniu do maksymalizacji zysków, jak i minimalizacji strat. Z tego względu ich implementacja jest obecnie kluczowa w kontekście dążenia do elastyczności w związku ze stale zmieniającym się otoczeniem rynku i dynamiczną sytuacją w poszczególnych gałęziach przemysłu.
Postępująca automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja przynoszą konkretne efekty. Zwłaszcza w tym ostatnim aspekcie menedżerowie zarządzający polskimi zakładami przemysłowymi i fabrykami mogą korzystać z coraz szerszej palety innowacyjnych rozwiązań, m.in. w zakresie oprogramowania. Jednym z najpopularniejszych jest platforma IIoT dla przemysłu i produkcji moneo, oferowana przez ifm electronic – globalnego lidera w obszarze nowinek technologicznych z zakresu automatyki przemysłowej, który ma polską siedzibę w Katowicach. – Analiza czy monitoring funkcjonowania parku maszyn są obecnie wspierane przez wiele nowoczesnych rozwiązań, wchodzących w skład Przemysłu 4.0. Ekspresowy rozwój futurystycznych technologii niesie ze sobą także wzmacnianie funkcjonalności popularnych przedmiotów codziennego użytku, jak tablet czy telefon komórkowy, które mogą służyć do skomplikowanej diagnostyki stanu i oceny procesów produkcyjnych. Jako wiodący dostawca rozwiązań w zakresie automatyzacji udzielamy wsparcia od ponad pół wieku. Nasze doświadczenie w technologii budowy czujników skorelowaliśmy z ekspercką wiedzą naszych inżynierów zajmujących się oprogramowaniem. Dzięki temu powstała platforma moneo, którą można zarządzać za pomocą smartfona – mówi Aleksandra Banaś, prezes zarządu spółki ifm electronic.
Innowacyjne podstawy
Diagnostyka odgrywa w mądrze zarządzanych przedsiębiorstwach przemysłowych fundamentalną rolę. Znajduje zastosowanie m.in. w fazach monitorowania stanu filtrów, działania silników czy zużycia elementów, monitoringu poziomu, drgań, temperatury, ciśnienia, a nawet prostego zliczania produktów i podkomponentów oraz kontroli pracy szaf sterowniczych.
Jak w praktyce działa moneo? Specjaliści tłumaczą, że to platforma IIoT, która łączy dwa poziomy – technologii informatycznej z operacyjną – za pomocą danych generowanych z czujników zamontowanych w instalacjach produkcyjnych. Dane te mogą być łatwo odczytywane i przetwarzane z wielu miejsc dostępowych. – Modułowa struktura złożona z oprogramowania podstawowego oraz aplikacji przeznaczonych do monitoringu stanu czy ustawiania parametrów jest gwarantowana dzięki czujnikom IO-Link. Taki system umożliwia wdrożenie pakietu oprogramowania dostosowanego do indywidualnych potrzeb firmy lub dużych oczekiwań sieci fabryk – uzupełnia Aleksandra Banaś.
Do wspomnianych oczekiwań można dostosowywać np. dostęp do opcji sprawdzania statusu sensorów, ustawień czujników czy parametrów masterów IO-Link ifm, odpowiadających za rejestrowanie danych procesowych podczas przeglądu produkcji. Można korzystać np. z darmowej aplikacji w połączeniu z adapterem bluetooth do masterów.
Automatyczny przegląd
Zainteresowaniem w procesach produkcyjnych cieszy się aplikacja moneo blue, umożliwiająca mobilne ustawianie parametrów i diagnostykę urządzeń IO-Link stosowanych w parkach maszyn. To intuicyjne oraz łatwe w obsłudze rozwiązanie można wdrożyć, używając adaptera bluetooth, przeznaczonego do użytku ze smartfonami. Instalacja wymaga jedynie krótkiej wizyty w sklepie oferującym wsparcie dla systemu Apple lub Android.
Dostępny kreator wyświetla w czytelnej graficznie postaci odpowiednie wartości procesowe pobierane z sieci czujników, m.in. ciśnienia, poziomu czy temperatury. Operator może równocześnie je odczytywać i analizować lub przesłać dalej w postaci pliku spakowanych elektronicznie dokumentów. Dalsza ocena danych zarejestrowanych przez adapter lub ich przegląd mogą odbywać się z poziomu arkusza kalkulacyjnego.
Zdarzenia mogą być też zbiorczo analizowane ze wszystkich urządzeń IO-Link podłączonych do mastera, nawet jeśli operator jest w ruchu lub przemieścił się w miejsce oddalone od maszyn z zainstalowanymi czujnikami. Jak wskazują profesjonaliści, aplikacja moneo może być stosowana we wszystkich fabrykach, nie tylko tam, gdzie utrzymanie ruchu jest najważniejszym elementem procesu produkcyjnego. Wykorzystanie tego innowacyjnego systemu z pewnością przełoży się na zapewnienie ciągłości produkcji, zwiększenie dostępności i wydłużenie pracy urządzeń, bez względu na rodzaj branży.
IFM ELECTRONIC Sp. z o.o.
ul. Węglowa 7, 40-105 Katowice
tel. 32 70 56 400
e-mail: info.pl@ifm.com
www.ifm.com/pl
source: Automatyka 12/2021
Keywords
automatyka, cyfryzacja, diagnostyka, ifm electronic, Przemysł 4.0