O firmie z tradycją, korzyściach z synergii różnych technologii i patencie na zbudowanie skutecznej przewagi konkurencyjnej rozmawiamy z Tadeuszem Krawczykiem, dyrektorem generalnym Parker Hannifin Sales Poland.
Number 4/2017
Pomiar przepływu
Kup numer:
6
Z branży
12
Produkty
Rozmowa
18
Temat numeru
22
Przepływomierze są przyrządami do pomiaru strumienia cieczy i gazów. Zintegrowane z licznikiem bazują na wartości chwilowej. W efekcie pomiar całkowitej objętości medium przepływającego przez przyrząd uzyskuje się całkując natężenie przepływu w czasie, uwzględniając kolejne przedziały czasowe.
30
Wielu klientów poszukuje uniwersalnego i szybkiego w dostosowaniu narzędzia do monitorowania przepływu różnych gazów. Aby wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, firma FOX Thermal In struments opracowała dla przepływomierza FT1 wyposażonego w czujnik DDC-Sensor funkcję Gas-SelectX.
Przegląd sprzętu i aparatury
32
W dzisiejszych czasach zagadnienie magazynowania nabiera znaczenia, ze względu na występujące w wielu branżach zjawisko większej podaży niż chwilowego popytu na wytwarzane dobra. Nakłada się na to również czynnik ekonomiczny związany z transportem dóbr w większych ilościach.
Prawo i Normy
40
Uzyskanie patentu przez podmiot gospodarczy, instytut naukowy lub indywidualnego twórcę stanowi zazwyczaj środek do osiągnięcia innych celów niż posiadanie per se.
Rynek
42
Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie klientów elementami antywibracyjnymi firma Elesa+Ganter po raz kolejny rozszerzyła ofertę wibroizolatorów. Tym razem do stałej sprzedaży wprowadzono modele DVB oraz DVC, które od znanych już wariantów DVA różnią się zarówno kształtem, jak i zakresem zastosowań.
43
Warunki panujące wewnątrz szafy sterowniczej muszą być stabilne. Jednak aby mieć pewność, że faktycznie takie są, należy je monitorować. Do tego typu zadań firma Turck oferuje jedyny w swoim rodzaju moduł IMX12-CCM. Montowany na szynie DIN moduł zapewnia kontrolę temperatury, wilgotności i stanu zamknięcia drzwi szafy.
44
Świat biznesu się zmienia. Przedsiębiorstwa nie oczekują już, że ich park maszynowy, aktualnie posiadany sprzęt czy technologie będą mogły zapewnić im konkurencyjną pozycję na rynku przez całą dekadę. Kluczem do rozwoju firm w dobie transformacji cyfrowej stają się więc nowe strategie finansowe.
46
Idea Przemysłu 4.0 zatacza coraz szersze kręgi, a zainteresowanie rozwiązaniami spełniającymi jej założenia szybko rośnie. Jednak rzeczywistość pokazuje, że przełożenie tego na praktykę nie zawsze jest proste. Dowiodły tego badania przeprowadzone w Niemczech przez International Data Corporation (IDC). Są jednak także bardzo pozytywne sygnały – udział menedżerów i specjalistów, zaangażowanych w Przemysł 4.0 w Niemczech wzrósł w ciągu dwóch lat z 31 proc. do 53 proc.
47
Firma igus oferuje szeroki wybór elastycznych przewodów chainflex do obrabiarek. Dzięki czterem nowym seriom przewodów do zastosowań ruchomych w e-prowadnikach można łatwo zmniejszyć koszty produktów i procesów bez obniżania jakości. Ceny nowych przewodów do obrabiarek są niższe nawet o 70 proc. w porównaniu z innymi produktami tego typu.
48
IO-Link jest pierwszą technologią IO o ogólnoświatowym standardzie, przeznaczoną do komunikacji w zakresie układów sterowania, aż do najniższego poziomu automatyzacji. Standard IOLink służy do zapewnienia połączenia z jednego punktu do drugiego (w zależności od magistrali przemysłowej), które pracuje z nieekranowanym przewodem przemysłowym, spełniającym rolę uniwersalnego interfejsu.
50
Roboty AGV coraz częściej znajdują zastosowanie w transporcie międzyoperacyjnym i są integrowane z systemami informatycznymi przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie umożliwia optymalizację produkcji i podniesienie jej efektywności.
51
MICA (Modular Industry Computing Architecture) to modułowy komputer wbudowany, opracowany do stosowania w przemyśle oraz innych wymagających aplikacjach. Cechuje się możliwością doboru oprogramowania i uruchamiania własnego kodu, co tworzy z niego łącznik między obszarem IT oraz systemami automatyki i maszynami. Produkt otrzymał Złoty Medal targów Automaticon 2017.
52
Mechatroniczne systemy chwytające są skutecznym zamiennikiem dla istniejących w systemie modułów pneumatycznych. Są kompatybilne z używanymi czujnikami i sterowane cyfrowo. Firma SCHUNK oferuje najszerszą na świecie gamę standardowych komponentów elektrycznych dla mechatronicznych rozwiązań automatyki, niezależnie od wielkości i materiału, z którego wykonany jest detal.
54
Popyt na roboty wspierające pracę człowieka rośnie lawinowo. Produkcja, transport i montaż w fabrykach, gotowanie i sprzątanie w domach – to tylko niektóre z zajęć przez nie wykonywanych. Z danych Międzynarodowej Federacji Robotyki wynika, że do 2019 r. na świecie zostanie zakupionych ponad 330 tys. robotów do użytku profesjonalnego oraz 42 mln robotów do użytku osobistego i domowego.
56
Firma Datalogic wprowadziła nowy model znakowarki laserowej z serii AREX. Opracowana na bazie najnowocześniejszego źródła laserowego MOPA (ang. Master Oscillator Power Amplifier) znakowarka AREX 20 MW jest przeznaczona do znakowania laserowego wysokiej jakości szerokiej gamy materiałów.
60
Zgodnie z ustawą z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej wszystkie duże przedsiębiorstwa mają obowiązek wykonania do 31 października 2017 r. audytu energetycznego. W razie nie dotrzymania terminu grozi kara do 5 proc. rocznego obrotu. Ideą, jaka przyświecała wprowadzeniu nowego obowiązku była chęć poprawy efektywności energetycznej polskich przedsiębiorstw.
63
Urządzenia umieszczane w rozdzielnicach elektrycznych powinny zapewniać łatwy montaż, obsługę i ewentualną wymianę. Takie właśnie są zasilacze Mean Well HDR na szynę DIN w rozmiarze 1/2/3 modułów montażowych.
Wydarzenia
64
Od niewielkiej rodzinnej firmy, produkującej głównie urządzenia typowo konsumenckie, do producenta o światowym zasięgu, który wyznacza kierunki rozwoju w dziedzinie technologii łączeniowych w przemyśle – tak w skrócie można podsumować siedem dekad istnienia firmy HARTING. Niemiecki producent, którego liczba sukcesów na koncie i rozmach działania mogą przyprawić o zawrót głowy, nie zwalnia tempa i wytycza kolejne trendy – najnowszy z nich ma na imię miniaturyzacja. W tym roku kolejnym powodem do świętowania będzie godny pozazdroszczenia jubileusz: 70-lecie obecności na targach Hannover Messe.
68
Nowoczesne formy zastosowania robotów przemysłowych na liniach produkcyjnych oraz aplikacje optymalizujące procesy produkcji, paletyzacji i spawania to tylko niektóre tematy Dnia Robotyki, który odbył się 16 lutego 2017 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. Konferencji towarzyszył spektakularny pokaz możliwości współczesnych robotów. Wydarzenie zorganizowane przez PIAP we współpracy z firmą Comau zgromadziło blisko 150 osób, przede wszystkim przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych.