Większa wydajność pracy maszyn wspomagana systemem Qguar MES
Jakub Płaza (Quantum Qguar) drukuj
Awarię często łatwiej usunąć, niż powstrzymać jej wystąpienie. Dlatego tak ważne są dobrze planowane prace remontowo-konserwacyjne, połączone z analizą gromadzonych wówczas danych. Qguar MES potrafi to doskonale, czym usprawnia produkcję i czyni ją bardziej wydajną.
Wyobraźmy sobie, że maszyna ulega awarii. Zdarzenie może zostać zarejestrowane przez operatora, który przy pomocy panelu operatorskiego zgłasza je w systemie. Człowieka może wspomóc system, jeśli awaria została wcześniej zarejestrowana lub była powodem przekroczenia ustalonych norm (temperatury, czasu pracy, ciśnienia). Uruchamiana w obu przypadkach procedura ma bardzo prosty przebieg – zgłoszenie z określonym typem i opisem zdarzenia (obie dane mogą zostać wybrane z listy wcześniej zdefiniowanych) zostaje odebrane przez osobę czuwającą nad przebiegiem produkcji. Ta za pośrednictwem systemu wydaje polecenie naprawy. Jeśli awaria lub usterka nie wystąpiła pierwszy raz, to system podpowie, ile czasu może trwać naprawa oraz kto powinien się nią zająć. W tym ostatnim przypadku będą się liczyć umiejętności, które również można wprowadzić do systemu i przypisać konkretnej osobie. Podobny schemat działania obowiązuje w przypadku usterek, które jednak nie muszą wstrzymywać produkcji. Wiele zależy od konfiguracji oprogramowania.
Elementem konfiguracji są również szczegółowe dane dotyczące maszyn, np. częstotliwości wykonywania prac serwisowych, wymiany elementów szybko zużywających się czy chociażby smarowania. Na ich podstawie system umożliwi zaplanowanie tych czynności. Zrobi to w taki sposób, aby nie zakłócić produkcji, czyli w momencie planowego przestoju w pracy. Co więcej, każda maszyna ujęta w systemie ma swoją historię, gdzie zapisywane są wszystkie podejmowane na niej działania, włącznie z osobami, które były za nie odpowiedzialne oraz narzędziami, jakimi się posługiwały. Dzięki temu można określić, czy naprawa została przeprowadzona w odpowiedni sposób, a jeśli nie – skorzystać z reklamacji.
Dane gromadzone przez system przy okazji czynności serwisowych lub napraw mogą zostać wykorzystane do późniejszej analizy pracy maszyn, aby w konsekwencji zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych awarii i usterek. Wystarczy bowiem popatrzeć na czasy pomiędzy kolejnymi wymianami danego elementu, aby określić tempo zużywania. Wówczas dowiemy się, że jego żywotność to 300 roboczogodzin, więc wymiany należy dokonać wcześniej. To oczywiście pozwala zaplanować operację tak, aby nie przerywać pracy linii produkcyjnej.
Moduł „Utrzymanie ruchu” umożliwia planowanie napraw i czynności serwisowych w momencie przestojów pracy maszyn lub całej linii produkcyjnej. Dodatkowo pozwala unikać zdecydowanej większości zdarzeń nieplanowanych (awarii i usterek), ponieważ na podstawie gromadzonych w systemie danych można łatwo oszacować, po jakim czasie zużywają się konkretne elementy maszyn i wymienić je we właściwym momencie. Dzięki temu udaje się znacząco poprawić wydajność pracy, a tym samym produkcji.
Więcej informacji na temat systemu QGUAR MES znajduje się na stronie:
http://www.quantum-software.com/index.php/produkty/mes
źródło: Quantum Qguar