Iskrobezpieczne czujniki temperatury zgodne z dyrektywą ATEX nr 94/9/WE
GUENTHER Polska Sp. z o.o. drukuj
Firma Guenther od ponad 40 lat zajmuje się budową elektrycznych czujników temperatury. Na początku 2012 r. wprowadziła do oferty szeroką gamę specjalnych termometrów oporowych oraz termopar, przeznaczonych do stosowania w tych wszystkich gałęziach przemysłu, w których wymagane jest korzystanie z przeciwwybuchowego sprzętu pomiarowego i kontrolnego.
Początkowo produkty firmy Guenther były dostarczane w przeważającej części firmom zajmującym się produkcją pieców przemysłowych, jednak w dość krótkim czasie producent rozszerzył swoją ofertę i nawiązał współpracę z przedstawicielami niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Obecnie Guenther zalicza się do grupy największych dostawców technologii pomiaru temperatury na świecie.
Funkcje, budowa i zastosowania
Czujniki firmy Guenther z serii EX to termometry oporowe oraz termopary. Przeliczają temperaturę zarejestrowaną w punkcie pomiaru na wartości elektryczne (napięcie, opór). W połączeniu z odpowiednią aparaturą kontrolną służą one do pomiaru, rejestrowania i regulowania temperatury w zakresie od –200 °C do +1200 °C.
Iskrobezpieczne czujniki temperatury z serii R1-R6/T1-T6 stosuje się do pomiaru temperatury zarówno w środowiskach ciekłych, jak i gazowych. Czujniki temperatury z serii R1-R4/T1-T4 składają się z osłony wyposażonej w różnego rodzaju przyłącza procesowe, głowicy oraz wymiennego wkładu pomiarowego. Czujniki z serii R5 i R6/T5 i T6 zawierają wkłady pomiarowe z głowicą przyłączeniową, różnego rodzaju przyłącza procesowe lub czujnik z prostą rurą ochronną, bądź płaszczowy element pomiarowy z wyprowadzonym przewodem przyłączeniowym.
Wszystkie obudowy ochronne (elementy stykowe ze środowiskiem pomiarowym) poddawane są próbom szczelności. W obudowie ochronnej zabudowane są elementy pomiarowe, jak: resystory Pt 100 czy termopary typu T, J, K, R oraz N zgodne z wymaganiami normy PN-EN 60751. Termometry oporowe występują w klasie A oraz B w wersji 2-, 3- oraz 4-przewodowej, a termopary w klasie 1 lub 2. W ofercie są również czujniki podwójne. Spełniają one wymogi grupy warunków wybuchowych II i/lub 2 G, a wiele z nich spełnia wymagania dla kategorii 1/2 D oraz 2D. Czujniki te znajdują więc zastosowanie w przestrzeniach zagrożonych wybuchem strefy 1 i środowisk gazowych. Rura ochronna o ściankach grubości 1 mm może być stosowana również w strefie 0. Guenther oferuje system modułowy pozwalający na zbudowanie czujnika z różnorodnych elementów składowych, a dostarczane czujniki temperatury dostosowane są do wymogów ATEX i indywidualnie do środowiska wskazanego przez klienta. Czujniki typu EX stosuje się w klasycznych gałęziach przemysłu chemicznego, petrochemicznego, w zakładach budowy maszyn i instalacji przemysłowych, jak również w przemyśle wydobycia ropy naftowej i gazu.
Certyfikowany zakład produkcyjny
Wprowadzony w firmie Guenther w 2011 r. System Zarządzania Jakością, zgodny z dyrektywą ATEX (ATmosphères EXplosibles) nr 94/9/WE, stanowi wymóg dla produkcji homologowanych czujników temperatury. Aby również w przyszłości spełniać wymogi nieustannie rozwijającego się przemysłu i stosowanych rozwiązań technologicznych, firma stawia nie tylko na stały rozwój własnych produktów, ale i dostosowanie czujników do różnego rodzaju aplikacji. Zakład ciągle pracuje nad dalszym rozszerzaniem oferty termopar i termometrów oporowych, przeznaczonych do pracy w różnych gałęziach automatyki przemysłowej. Posiadany certyfikat IECEx pozwala na dostawę czujników do krajów spoza Unii Europejskiej. Dodatkowo certyfikaty GOST-R oraz certyfikacja TR umożliwia dostawę do krajów z Europy Wschodniej.
źródło: GUENTHER Polska Sp. z o.o.
Komentarze
blog comments powered by Disqus