Number 9/2016

Efektywność energetyczna w produkcji

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24

O atrakcyjności Polski jako zaplecza produkcyjnego i badawczego, korzyściach ze stosowania nowych technologii oraz o roli prekursora, jaką Bosch Rexroth zamierza odegrać w Przemyśle 4.0 rozmawiamy z Thomasem Ilkowem, dyrektorem generalnym firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o.

More

Technika

28

Jak sprawdzić stan efektywności energetycznej? Takie pytanie zadaje sobie nie jeden menedżer fabryki. Chcąc ocenić możliwości w zakresie oszczędności energii, warto przeprowadzić audyt efektywności energetycznej. Mniejszy pobór energii to oszczędności, które są istotne dla każdego przedsiębiorstwa.

More

38

Nowy moduł MSE6-E2M, oferowany przez firmę Festo, znacznie ułatwia oszczędzanie energii. To jedyne tego typu rozwiązanie, łączące w sobie trzy funkcje: monitorowanie przepływu, ciśnienia i nieszczelności.

More

40

Firma Danfoss wprowadziła nową serię przetwornic częstotliwości VLT Midi Drive FC 280 – następcę bardzo udanej i cieszącej się wielką popularnością serii VLT 2800. Przetwornice częstotliwości nowej serii mają wiele nowych funkcji, jak np. praca z silnikami PM czy zintegrowana funkcja bezpieczeństwa STO.

More

42

Wzrost cen energii, dyskusja o zaprzestaniu pozyskiwania jej z atomu, malejące zasoby paliw kopalnych – to wszystko powoduje, że wzrasta motywacja polityków i społeczeństwa, aby zrewidować sposób patrzenia na energię.

More

44
Sprawny audyt energetyczny

Nowa Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej nakłada na duże przedsiębiorstwa obowiązek przeprowadzania raz na cztery lata audytu energetycznego. Z obowiązku będą wyłączone firmy, które wdrożyły System Zarządzania Energią lub System Zarządzania Środowiskowego, o ile w ramach tych systemów przeprowadzono taki audyt.

46

Ilość energii elektrycznej wytwarzanej przy użyciu odnawialnych źródeł energii jest podatna na wahania, co czyni sieć niestabilną. Do zrównoważenia tej sytuacji mogą być wykorzystywane konwencjonalne elektrownie, jednak wiąże się to z takimi konsekwencjami, jak negatywny bilans CO2 czy brak elastyczności. Rozwiązaniem są wirtualne elektrownie, które mogą zapewnić stabilną pracę dzięki automatycznemu łączeniu odnawialnych źródeł energii.

More

49

Firma COPA-DATA to lider w produkcji oprogramowania, działający na rynku od prawie 30 lat. Produktem, który sprawił, że firma stała się znana inżynierom z branży energetycznej jest wielokrotnie nagradzany – m.in. na targach Energetab – system zenon Energy Edition.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

50

Niezwykle popularnym kierunkiem rozwoju energetyki jest energia odnawialna. Jest to efektem rosnącej świadomości profitów wynikających ze zwiększania udziału tego typu energii w ogólnym bilansie energetycznym. Udział w tym rozwoju mają również firmy z branży automatyki, dostarczające różne urządzenia i systemy stosowane w energetyce odnawialnej.

More

56

Nowoczesna energetyka stawia duże wyzwania przed producentami automatyki. Zadanie jest szczególnie skomplikowane w przypadku energetyki odnawialnej, gdzie instalacje generacji prądu są rozproszone i podatne na zmiany warunków otoczenia. Sprawna kontrola generowanej energii elektrycznej i zarządzanie jej przepływem wymagają użycia rozległych, skalowalnych instalacji, umożliwiających szybką wymianę danych. Sprzęt i oprogramowanie firmy Beckhoff idealnie nadaje się do takich aplikacji.

More

Prawo i Normy

60

Parlament Europejski w ubiegłym roku rozpoczął prace nad uregulowaniami prawnymi związanymi z rozwojem robotyki. W tym celu powołano Grupę Roboczą ds. robotyki i sztucznej inteligencji. Zapowiada to podjęcie przez PE prac nad ramami prawnymi dla nowych technologii, w tym robotyki, i niewątpliwie wskazuje na konieczność dokonania przeglądu istniejących już regulacji prawnych oraz identyfikacji obszarów wymagających reform, a także wskazania kierunków prac legislacyjnych w Unii Europejskiej. W procesie tym istotne będzie uwzględnienie zasad etyki oraz wpływu rozwoju technologii robotycznych, w szczególności robotów autonomicznych, na wartości społeczne i etyczne.

More

Aplikacje

64

Rozświetlona hala produkcyjna firmy Blumenbecker Automatisierungstechnik w Beckum nie wygląda tak, jak zazwyczaj wyobrażamy sobie warsztat mechaniczny i elektryczny producenta rozdzielni. Na powierzchni ponad 8000 m² nie ma śladu chaosu, a na stołach warsztatowych i przy maszynach panują ład i porządek. Wszystkie procesy w otwartej w 2014 r. hali produkcyjnej są ściśle zaplanowane z myślą o osiągnięciu maksymalnej efektywności produkcji. Warunkiem jest m.in. kompleksowe przechowywanie danych, począwszy od projektu elektrycznego, a skończywszy na wysyłce. Firma Blumenbecker Automatisierungstechnik stawia w tym zakresie na oprogramowanie Eplan, Data Portal i technologię systemową Rittal.

More

68

Dzięki połączeniu układów zasilania, ogrzewania i chłodzenia duża giełda owocowa zredukowała o połowę koszty energii związane z działaniem chłodni. Głównym elementem sieci jest centralny sterownik na panelu operatorskim serii Power Panel firmy B&R, który zapewnia skuteczne i optymalne współdziałanie poszczególnych układów.

More

70

Sieci elektroenergetyczne są wymieniane, modernizowane i podlegają coraz ściślejszej kontroli. Aby uprościć ich obsługę, konserwację i modernizację, a także zwiększyć bezpieczeństwo, firma Phoenix Contact wprowadziła na rynek system kontrolno-pomiarowy FAME. Korzysta z niego m.in. Stadtwerke Monachium (SWM) – zakład energetyczny, który wdrożył to rozwiązanie w celu zwiększenia dyspozycyjności sieci, a ponadto stosuje system w pracach modernizacyjnych.

More

Rynek

74
Przewody igus w ekonomicznej wersji. Atrakcyjna cena i niezawodność

Firma igus rozszerzyła asortyment o przewody konfekcjonowane chainflex M, które są dostarczane w dowolnej długości, z centymetrową precyzją i ze złączami. Te ekonomiczne kable są odpowiednie dla ruchomych połączeń o średnim obciążeniu (do około pięciu milionów podwójnych cykli gięcia), a ich koszt jest niższy nawet o 60%.

76

Bezsmarowe plastikowe łożyska kulkowe podbijają rynek i znajdują coraz więcej obszarów zastosowań. W odpowiedzi na ten trend firma igus poszerzyła standardowy asortyment łożysk kulkowych xiros do różnorodnych zastosowań, od maszyn przemysłu spożywczego po przenośniki.

More

77

Szybka instalacja i łatwa wymiana – te wymogi muszą spełniać złącza, aby możliwe było zwiększenie elastyczności ich zastosowań. Firma HARTING osiągnęła ten cel dzięki Han ES Press – złączu z kontaktami zapewniającymi szybki i niewymagający narzędzi montaż. Ponadto użytkownicy mogą w krótkim czasie i łatwo mostkować kontakty za pomocą zworek.

More

78

Ciągły rozwój oferty firmy Relpol w automatyce przemysłowej i domowej nie omija przekaźników czasowych. Obecnie spółka może poszczycić się już 30 typami tego rodzaju wyrobów, a wśród nich jest kilkanaście modeli w obudowach instalacyjnych, również do nietypowych zastosowań.

More

80

Maszyna często musi być wyposażona w opcję wyboru trybu pracy, np. tryb ręczny lub ustawiania, aby umożliwić operatorowi przeprowadzenie prac serwisowych lub podobnych. Może to oznaczać zmiany w systemie sterowania związanym z bezpieczeństwem. W artykule przedstawiono nowy sposób realizacji wymogów prawnych, zgodnie z normami bezpieczeństwa, dla systemu wyboru trybu pracy EKS.

More

84

Specyfika rynku, duża konkurencja, optymalizacja kosztów produkcyjnych, masowa produkcja komponentów oraz stale rosnące wymagania jakościowe użytkowników końcowych – te wszystkie czynniki powodują ciągły rozwój systemów automatyki i robotyki znajdujących zastosowanie w sektorze produkcji opakowań oraz w procesach pakowania finalnych detali. Wyraźny rozwój systemów jest obserwowany szczególnie w aplikacjach bezkontaktowej kontroli jakości i pomiarów współrzędnościowych oraz wizyjnego sterowania systemami pakującymi. Wdrożenie takich aplikacji przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów produkcji, ograniczenie globalnych kosztów gwarancji, optymalizację czasów produkcyjnych oraz poprawę wizerunku producenta.

More

87
Rozdzielnice napędowe. SERIA CENTERLINE 2500

Nowa generacja przemysłowych rozdzielnic napędowych CENTERLINE 2500 firmy Rockwell Automation, wyposażonych w protokół EtherNet/IP, to antidotum na potencjalne problemy, jakie może spowodować awaria silnika indukcyjnego.

88

Coraz większą rolę w procesach produkcyjnych odgrywają roboty, a wraz z nimi na znaczeniu zyskują urządzenia stosowane w robotyce przemysłowej, takie jak m.in. znakownice i zaciski pneumatyczne oraz chwytaki.

More

89

Automatyzacja procesu wewnętrznego transportu towarów w przedsiębiorstwie odgrywa coraz istotniejszą rolę, gdyż pozwala na optymalizację produkcji i magazynowania. Optymalizacja niesie ze sobą skrócenie czasu realizacji procesów, ograniczenie kosztów i odciążenie pracowników od ciężkich i monotonnych zadań. W tego typu zastosowaniach idealnie sprawdzą się samojezdne roboty transportowe AGV firmy WObit, w tym najnowszy model – AGV FlatRunner.

More

90

Firma Elesa+Ganter, specjalizująca się w produkcji standardowych elementów maszyn, poszerzyła ofertę o nową rodzinę produktów – wahliwe zespoły łożyskowe w oprawach z tworzywa. Jest to odpowiedź na zgłaszane przez klientów zapotrzebowanie na wysokiej jakości elementy, pełniące rolę punktów podparcia dla osi i wałów w różnego typu urządzeniach i maszynach przemysłowych, gdzie istnieje konieczność zapewnienia odpowiedniego łożyskowania i współosiowości.

More

91
Elementy maszyn do wymagających zastosowań

Stal nierdzewna jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów do budowy maszyn i urządzeń pracujących w środowiskach korozyjnych. Firma Elesa+Ganter oferuje produkty z różnych rodzajów stali nierdzewnej, sprawdzające się nawet w najbardziej wymagających środowiskach pracy.

92

Firma Microsys nieustannie rozwija jeden z jej sztandarowych produktów – SCADA system PROMOTIC. To odpowiedź na upowszechnianie i wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy (IoT). Użytkownicy coraz częściej oczekują dziś całodobowego dostępu do własnych systemów z poziomu przeglądarek internetowych.

More

94

Systemy chwytakowe, moduły liniowe i obrotowe, czujniki antykolizyjne i antyprzeciążeniowe oraz inne akcesoria robotów znacznie usprawniają proces produkcyjny. Firma SCHUNK, światowy lider w produkcji komponentów do systemów automatyzacji i robotyzacji produkcji, poza szerokim asortymentem chwytaków i napędów liniowych, oferuje całe spektrum najwyższej jakości modułów obrotowych i akcesoriów, zapewniających optymalne funkcjonowanie robota w każdej aplikacji.

More

96

Termopary i czujniki oporowe są konstruowane i produkowane przez firmę Guenther od ponad 45 lat przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Obecnie firma dostarcza urządzenia do pomiaru temperatury dla wielu sektorów przemysłu.

More

98

Protokoły STP potrzebują od kilku sekund do kilku minut na przywrócenie komunikacji. W wielu aplikacjach przemysłowych tak długi czas rekonfiguracji sieci jest niedopuszczalny, ponieważ utrata połączenia ze sterownikiem PLC może spowodować niewłaściwe wysterowanie wejść/wyjść. Aby zastosowanie sieci Ethernet było w takich przypadkach możliwe, kilku producentów przemysłowych przełączników do sieci Ethernet opracowało własne protokoły redundancji, w większości bazujące na tworzeniu redundantnego pierścienia.

More

100

Marka EURA Drives jest obecna na polskim rynku od dekady. W tym czasie przemienniki częstotliwości EURA sprawdziły się w wielu wymagających aplikacjach.

More

102

Decydując się na zakup przemysłowego zasilacza na szynę DIN niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie: który model wybrać? Oferta handlowa tej grupy układów jest na tyle szeroka, że dobór jedynie na podstawie mocy oraz napięcia okazuje się być niewystarczający. Coraz częściej wymaga się również redundancji systemów zasilania. Jak zatem dobrać odpowiedni zasilacz wobec tylu wymagań?

More

Wydarzenia

106
Automatyka na czterech kołach. Automation Demo Truck w podróży po Europie

Z myślą o prezentacji swojej oferty u klientów Grupa Automatyki firmy Parker Hannifin przygotowała samochód pokazowy Automation Demo Truck, który objeżdża Europę. We wrześniu 2016 r. będzie on ponownie gościł w Polsce.

109
Projekt Miasta SEW. Współpraca SEW-Eurodrive z uczelniami technicznymi

Firma SEW-Eurodrive rozszerza spektrum działania w zakresie współpracy z uczelniami technicznymi. Założeniem projektu pod nazwą Miasta SEW jest realizacja programu rozwoju stanowisk laboratoryjnych wyposażonych w technikę napędową SEW we wszystkich miastach, w których zlokalizowane są biura techniczne firmy SEW-Eurodrive Polska.

110

Co dwa lata, podczas Międzynarodowych Targów Automatyki i Mechatroniki AUTOMATICA, tereny Targów Monachijskich stają się miejscem ekspozycji dla wszystkich liczących się dostawców z branży robotyki, automatyki i mechatroniki oraz miejscem spotkań osób zainteresowanych tymi dziedzinami, a przede wszystkim nowinkami technicznymi, które pojawiły się w tych obszarach. W ostatniej dekadzie czerwca 2016 r. goście targów, w czasie czterech dni ich trwania, mogli obejrzeć wiele nowości, które nieraz były dla nich dużym zaskoczeniem. Wszyscy zwiedzający wyjeżdżali z Monachium z przekonaniem, że nadeszła era robotów.

More

118
Biblioteka

119
Współpraca

Ludzie

122
Zbigniew Kilichowski, HF Inverter Polska s.c.