GE PACSystems RSTi-EP odc.1: Poznaj kontroler i jego moduły rozszerzeń
W tym artykule zostanie przedstawiony kontroler PACSystems RSTi-EP, jego budowa, podstawowe funkcjonalności i możliwości. Artykuł daje możliwość poznania kontrolera, dzięki czemu start z uruchomieniem i rozpoczęciem pracy będzie łatwiejszy. W kolejnej części zostanie również przedstawione oprogramowanie Proficy Machine Edition, konfiguracja sterownika i modułów rozszerzeń oraz pierwsze kroki programowania.
Co to jest PACSystems RSTi-EP CPE100?
PACSystems RSTi-EP to przemysłowy kontroler o budowie kompaktowej przeznaczony do budowania małych i średnich systemów sterowania dla maszyn i linii technologicznych. Charakteryzuje go elastyczna rozbudowa, skalowalność i duże możliwości programistyczne. Jest urządzeniem typu Stand Alone, a więc integruje w sobie wszystkie elementy niezbędne do uruchamiania: zasilacz systemowy, jednostkę centralną oraz interfejsy komunikacyjne.
Jest kompatybilny ze wszystkimi sterownikami PLC oraz kontrolerami PAC od GE, dzięki integracji Engine PAC. Umożliwia to wykorzystanie programów sterujących przygotowanych wcześniej na inne sterowniki i kontrolery z rodzin GE. Użytkownik ma możliwość programowania CPE100 w językach LD, ST i FBD (w przyszłości również w języku C) oraz wykorzystać gotowe programy przygotowane na sterowniki VersaMax Micro, VersaMax, 90-30, a nawet RX3i.
Możliwości sprzętowe
CPE100 wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor 1.1 GHz Dual Core i 1 MB pamięci programu RAM oraz FLASH. Wewnętrzna pamięć rejestrowa na potrzeby programu sterującego pozwala zbudować program sterujący składający się z 512 bloków programowych (każdy do 128 KB) oraz wykorzystać 4096 zmiennych bitowych z podtrzymaniem stanu (%M), 256 zmiennych bitowych bez podtrzymania stanu (%T), 32640 zmiennych rejestrowych 16-bitowych (%R), 524288 zmiennych rejestrowych BULK 32-bitowych (%W).
Czas realizacji programu sterującego uzależniony jest od rozmiaru aplikacji i wynosi 10-100 ms. System sterowania zbudowany w oparciu o CPE100 charakteryzuje pełna skalowalność i łatwa rozbudowa, dzięki obsłudze do 2000 IO bitowych oraz 2000 IO analogowych.
CPE100 wyposażony jest w dwa niezależne porty Ethernet 10/100 Mbps (jeden zintegrowany w 3-portowym switchu) oraz obsługuje komunikację Modbus TCP Client/Server, EGD, SRTP, Profinet oraz OPC-UA. Posiada również wbudowany szeregowy port RS-232 i RS-485 z obsługą standardu Modbus RTU.
Do jakich zastosowań może być wykorzystany?
CPE100 przeznaczony jest sterowania małymi i średnimi systemami przy obsłudze maszyn, linii i procesów produkcyjnych. Jest odporny na wstrząsy i wibracje, ma kompaktowe wymiary, przemysłowe wykonanie oraz może pracować w zakresie temperatur od -40 do +70 st.C, dzięki czemu znajduje zastosowanie w branży wod-kan, elektrycznej, energetycznej oraz maszynowej.
W jakich architekturach systemu może pracować CPE100?
CPE 100 może pracować jako pojedynczy PLC w autonomicznych systemach sterowania maszynami i prostymi procesami lub w systemach rozproszonych, gdzie kilka CPE100 jest zintegrowanych jedną magistralą komunikacyjną, dzięki czemu mogą sterować większymi liniami oraz procesami technologicznymi.
Programowanie CPE100
CPE100 jest programowany w oprogramowaniu Proficy Machine Edition zarówno w wersji Lite Suite, jak również Professional Suite.
GE PACSystems RSTi-EP odc.2: Jak skonfigurować i programować CPE100 w Proficy Machine Edition? – w kolejnym artykule.
Budowa CPE100
CPE100 wyposażony jest w dwa interfejsy Ethernetowe LAN, z czego jeden z nich jest 3-portowym switchem. Dodatkowo ma port USB oraz RS-232.
PORT USB – wykorzystywany na potrzeby przenoszenia aplikacji (obecnie jeszcze nie obsługiwany)
INTERFEJS LAN1 (połączony jest z najwyżej położonym złączem RJ-45; wbudowany port Ethernet LAN1 może być używany do komunikacji z oprogramowaniem PME za pomocą protokołu SRTP, jest dedykowany do szybkiej sieci Ethernet).
INTERFEJS LAN2 (łączy się z trzema złączami RJ-45, które są przełączane wewnętrznie; wbudowane interfejsy Ethernet automatycznie wykrywają szybkość łącza danych – 10Mb/s lub 100Mb/s, tryb komunikacji półdupleks lub pełny dupleks oraz układ okablowania – bezpośrednie lub krzyżowe; dedykowany do pracy jako Ethernet lub wbudowany kontroler PROFINET)
Jak skonfigurować i serwisować węzeł RSTi-EP?
To tylko część artykułu. Czytaj dalej na: www.astor.com.pl/poradnikautomatyka
GE PACSystems RSTi-EP odc.2: Jak skonfigurować i programować CPE100 w Proficy Machine Edition? – w kolejnym artykule na www.astor.com.pl/poradnikautomatyka
źródło: Astor
Słowa kluczowe
ASTOR, GE PACSystems RSTi-EP, kontrolery, pac, Poradnik Automatyka