Kompletne stacje operatorskie na bazie SIMATIC IPC
Krzysztof Okoński − Siemens drukuj
Siemens, jako wiodący producent komputerów przemysłowych, wprowadził do swojej oferty kompletne systemy wizualizacji i sterowania na bazie komputerów SIMATIC IPC oraz oprogramowania przemysłowego SIMATIC WinCC, WinCC flexible i sterownika programowego WinAC RTX. W obszarze systemów automatyki na bazie PC oferowany jest zarówno szeroki asortyment opcji sprzętowych, jak i programowych.
Optymalna współpraca oprogramowania przemysłowego z SIMATIC IPC jest zapewniona w rezultacie prowadzenia wspólnych prac rozwojowych uwzględniających właściwości poszczególnych grup produktowych oraz pełnych testów systemowych. Kompletne stacje operatorskie są oferowane jako pakiety zawierające komponenty sprzętowe z zakresu SIMATIC IPC i oprogramowanie, na specjalnych, bardzo atrakcyjnych warunkach handlowych. W ramach opcji programowych użytkownik ma do wyboru kilka opcji.
WinAC RTX – sterowanie w czasie rzeczywistym
Oprogramowanie WinAC RTX, czyli programowy sterownik PLC, jest wykorzystywane, gdy w zadaniach automatyki wymagana jest wysoka wydajność, praca w czasie rzeczywistym i deterministyczne zachowanie lub gdy przetwarzane będą duże ilości danych.
Wydajność WinAC RTX może się zmieniać w zależności od zastosowanej platformy PC. Zakres aplikacji obejmuje proste systemy sterowania na poziomie maszyn wykorzystujące trwałe komputery typu embedded PC, aż po złożone systemy pracujące na najwydajniejszych PC. Szczególnie w połączeniu z SIMATIC IPC serii 4 i 6, które są wyposażone w nieulotną pamięć, WinAC RTX osiąga niezawodność podobną do konwencjonalnych rozwiązań sprzętowych sterowników PLC.
SIMATIC WinCC flexible – innowacyjne oprogramowanie HMI
Oprogramowanie inżynierskie WinCC flexible zapewnia spójną konfigurację wszystkich paneli SIMATIC HMI na bazie Windows, począwszy od najmniejszych mikropaneli do rozwiązań na bazie platform PC. Oprogramowanie WinCC flexible bazuje na najnowszych technologiach informatycznych i jest dostępne w pięciu wersjach językowych. W uzupełnieniu do prostego interfejsu użytkownika wspomaga projektantów poprzez:
- biblioteki z prekonfigurowanymi obiektami i stacyjkami
- inteligentne narzędzia do łatwego tworzenia projektów, graficzną konfigurację hierarchii obrazów i animacji, jak również konfigurację danych masowych
- wsparcie dla wielojęzycznych konfiguracji z automatyczną translacją tekstów i funkcje eksportu/importu tekstów.
WinCC flexible Runtime stanowi zaś system wizualizacji i sterowania umożliwiający pracę aplikacji na komputerach klasy PC. Jego funkcjonalność może być indywidualnie rozbudowywana przez opcje programowe.
- Innowacyjne koncepcje HMI i automatyki − Z opcją WinCC flexible/Sm(at)rtAccess, stacje operatorskie uzyskują zdalny dostęp do zmiennych i obrazów synoptycznych innych stacji na bazie komunikacji TCP/IP.
- Serwis i diagnostyka via Internet − Opcja WinCC flexible/Sm@rtService zapewnia nową koncepcję serwisu, taką jak zdalna obsługa lokalnych stacji przez Internet, ładowanie projektów lub transfer receptur. Opcja ta pozwala również na zdalną diagnostykę urządzeń HMI poprzez sieć Web.
- Śledzenie i łatwa walidacja − Opcje WinCC flexible/Audit i ChangeControl oferują wysoki stopień wsparcia dla wytwórców maszyn i systemów, które muszą spełniać rygorystyczne wymagania jakościowe dla wytwarzanych produktów, jak również wymogi prawne w zakresie śledzenia procesu produkcyjnego w zgodzie z normami EU 178/2002 i FDA 21 CFR Part 11.
SIMATIC WinCC – system SCADA z funkcjami Plant Intelligence
SIMATIC WinCC jest systemem wizualizacji i sterowania procesami przystosowanym do wykorzystania we wszystkich sektorach przemysłu, łącznie z farmaceutycznym, w którym odpowiednie opcje pozwalają spełnić wymagania regulacji FDA 21 CFR Part 11.
WinCC oferuje funkcjonalność SCADA – od stacji jednostanowiskowych do systemów rozproszonych z serwerami redundantnymi i niezależnymi stacjami klientów Web. W szczególności, WinCC charakteryzuje się pełną otwartością. Poprzez otwarte interfejsy projektanci systemów mogą rozwijać własne aplikacje i dokładać rozszerzenia systemowe do WinCC. Dzięki wbudowanej bazie danych procesowych MS SQL Server, WinCC stanowi swoiste centrum informacyjne na poziomie zakładu, pozwalające na integrację z systemami zarządzania MES i ERP.
Pakiety SIMATIC IPC z oprogramowaniem
Pakiety SIMATIC Rack PC, Box PC i Panel PC i z oprogramowaniem runtime WinCC lub WinCC flexible oferują wszystkie zalety stacji wizualizacji i sterowania na bazie optymalnie dopasowanych sprzętowo komputerów SIMATIC IPC i dzięki temu zapewniają oszczędność kosztów w stosunku do zakupu pojedynczych produktów. W konfiguracjach z komputerami HMI IPC 477C oraz Microbox IPC 427C, oprogramowanie WinCC RT i WinCC flexible RT jest już zainstalowane na kartach CF, a urządzenia są gotowe do pracy praktycznie zaraz po wyjęciu z opakowania. Takie podejście pozwala ograniczyć do minimum koszty konfiguracji stacji operatorskich. W przypadku pozostałych komputerów przemysłowych Rack PC, Box PC i Panel PC zainstalowany jest jedynie system operacyjny, a programy narzędziowe dostarczane są w osobnych opakowaniach i wymagają instalacji na wybranym komputerze. Jednakże w obu przypadkach warunki handlowe są bardzo atrakcyjne finansowo.
Pakiety SIMATIC WinCC RT i WinCC flexible RT mają w tym wypadku specjalne numery zamówieniowe, które obowiązują jedynie w przypadku jednoczesnego zamówienia komputera IPC oraz wspomnianego oprogramowania.
Automatyka na bazie systemów embedded
Automatyka na bazie systemów wbudowanych stanowi połączenie komponentów sprzętowych i programowych, które są już gotowe do pracy i wstępnie skonfigurowane pod kątem specyficznych zadań. Typowe zadania systemów automatyki typu embedded:
- sterowanie
- wizualizacja
- funkcje technologiczne i sterowanie napędami
- przetwarzanie danych
- komunikacja.
Systemy embedded łączą w sobie otwartość PC z trwałością i niezawodnością sterowników PLC. Dzięki brakowi wentylatorów i dysków twardych, komputery SIMATIC Embedded IPC mogą być stosowane w trudnych warunkach przemysłowych i to bezpośrednio w otoczeniu maszyn. Wstępnie skonfigurowany system Microsoft Windows XP Embedded lub Windows CE jest optymalnie dostosowany do zadań automatyki, w których wizualizacja, funkcje sterujące i funkcje sterowników PLC mogą być integrowane poprzez magistrale polowe (np. Profibus DP) i Industrial Ethernet (Profinet). Urządzenia z tej grupy produktowej, w celu ułatwienia ich identyfikacji, są wyróżniane skrótami literowymi. Przedrostek HMI w nazwie urządzenia wskazuje, że dany produkt ma zainstalowane oprogramowanie WinCC flexible RT, zaś produkty z przyrostkiem RTX mają preinstalowany WinAC RTX.
Krzysztof Okoński
krzysztof.okonski@siemens.com
Komentarze
blog comments powered by Disqus