Efektywność energetyczna
Rekord S.A. drukuj
Masowy przepływomierz termodyspersyjny w porównaniu z innymi typami przepływomierzy ma szereg zalet, przy pomiarze poboru/zużycia gazu ziemnego (lub innego gazu) przez małych i dużych odbiorców.
Masowy pomiar zużycia gazu ziemnego w warunkach domowych i małych instalacjach
W dzisiejszych czasach strategiczne zarządzanie i planowanie zużycia energii jest bardzo ważnym czynnikiem przyczyniającym się do podwyższenia efektywności funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa korzystającego z gazu ziemnego jako źródła energii cieplnej. Większość instalacji wyposażona jest w licznik zużywanej ilości gazu, będący podstawą opłat i na tym koniec. Niemożliwa jest ocena wielu znaczących parametrów, choćby zmian poboru oraz rzeczywistych czynników kształtujących zużycie. Nie można wykonać rzeczywistej i realnej analizy bez pomiaru przepływu w każdym momencie procesu.
Opieranie się na pomiarze przepływu objętościowego gazu przy danych warunkach procesowych nie daje pełnej i rzetelnej informacji, ponieważ na wartość przepływu niejednokrotnie wpływają warunki, na jakich otrzymujemy gaz od dostawcy. Takich informacji może nam dostarczyć tylko przepływomierz masowy.
Opracowanie taniego przepływomierza masowego dla szerokiego kręgu odbiorców było wyzwaniem, któremu sprostała firma Magnetrol – USA tworząc Thermatel TA2. Jest on doskonałym i stosunkowo tanim rozwiązaniem, którego działanie opiera się na zasadzie termodyspersji. Dostępny jest w ofercie firmy Rekord S.A.
Opisując zasadę działania zacząć trzeba od informacji na temat budowy sondy pomiarowej. Składa się ona z dwóch podzespołów pomiarowych z wbudowanymi: czujnikami RTD, elementem grzejnym i balansowym. Sonda współpracuje z układem elektronicznym, którego zadaniem jest utrzymywanie różnicy temperatur między czujnikiem referencyjnym mierzącym temperaturę procesu, a elementem podgrzewanym o stałą, wyższą wartość.
W warunkach statycznych ilość energii potrzebna do utrzymania tej różnicy jest stała. Przepływający gaz omywając czujniki, powoduje unoszenie i rozpraszanie ciepła, powodując wzrost poboru energii potrzebnej do ogrzania czujnika tak, aby utrzymana została stała różnica temperatur między elementami pomiarowymi. Ilość pobieranej energii jest ściśle powiązana z masą przepływającego medium. Zależność ta jest określana jednorazowo podczas kalibracji.
Pomiar ciśnienia nie jest konieczny, ponieważ ciśnienie powodując zmianę gęstości medium, w określony sposób wpływa na zmianę ilości odbieranej przez gaz energii z elementów pomiarowych. Pozwala to na precyzyjne określenie przepływu masowego, niezależnie od zmian warunków procesowych.
Przepływomierz może być stosowany przy temperaturze 200 °C, ciśnieniu 103 bar oraz przepływach w zakresie 0,13–200 Nm/s. Charakteryzuje się doskonałą zakresowością, lepszą niż 1:100. Doskonale pracuje przy bardzo małych przepływach. Wymaga prostych odcinków przewodów, na których wykonywany jest pomiar (zalecane długości to 10-15-krotność średnicy przewodu) lub, przy niemożności spełnienia tych warunków, zastosowania kierownic przepływu.
Dostępny jest w wykonaniu wsuwnym, w wersji międzykołnierzowej oraz z trójnikiem gwintowanym. Z adapterem wyposażonym w zawór możliwe jest mierzenie tego samego medium w różnych punktach lub przewodach jednym urządzeniem.
Przepływomierz ma następujące certyfikaty:
- ATEX II 2G EEx d IIC T6 – wykonanie przeciwwybuchowe
- ATEX II 2G EEx ia IIC T6 – wykonanie iskrobezpieczne
- Obudowa IP66, aluminium A 356 (
- SIL1/SIL2 zgodnie z IEC 61508 (PN-EN 61508) – SFF: 69 %.
Pełny raport FMEDA dostępny na żądanie.
Wyjście sygnału:
- Aktywne 4–20 mA separowane (3,8–20,5 mA zgodne z NAMUR NE 43)
- Pasywne 4–20 mA separowane (3,8–20,5 mA zgodne z NAMUR NE 43)
Zakres pomiarowy:
- Maks. 0,13–200 Nm/s w odniesieniu do powietrza w warunkach normalnych
- Min. 0,13–2,5 Nm/s w odniesieniu do powietrza w warunkach normalnych
Dokładność:
- Przepływ ±1 % odczytu + 0,5 % pełnego zakresu
- Wyświetlane jednostki: (np. Nm3/h, Nl/h) i/lub jednostki masowe (np. kg/h) i/lub temperatura (°C/°F) i/lub prąd pętli (mA) i/lub sumator przepływu (np. Nm3/h, Nl/h)
Maksymalne ciśnienie:
- 103 bar (1500 psi) przy +20 °C (+70 °F)
- 95 bar (1375 psi) przy +200 °C (+400 °F) – wykonanie wsuwne
- 75 bar (1100 psi) przy +200 °C (+400 °F) – trójnik
Maksymalna temperatura procesu:
- Wykonanie integralne: –45 °C … +120 °C i –45 °C … +200 °C z dystanserem 100 mm (4”)
- Wykonanie rozdzielne: –45 °C … +200 °C
Przepływomierz doskonale sprawdza się w rzeczywistych warunkach pomiarowych, od trudnych zastosowań w przemyśle ciężkim, rafineryjnym, wydobywczym, energetyce, po zastosowania w przemyśle maszynowym, budownictwie, klimatyzacji itd.
Rekord S.A.
www.rekordsa.pl
źródło: Rekord
Komentarze
blog comments powered by Disqus