Opłaty dla Urzędu Patentowego
Oliwia Czarnocka drukuj
Uzyskanie prawa wyłącznego (patentu wynalazków, prawa ochronnego dla wzorów użytkowych, prawa ochronnego dla znaków towarowych, prawa z rejestracji dla wzoru przemysłowego) wiąże się z określonymi opłatami urzędowymi. Część z tych opłat wnosi się jednorazowo, część zaś stanowią opłaty okresowe.
Wielkość opłat została określona w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 2001 r. w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych. Rozporządzenie określa szczegółowe zasady ustalania i uiszczania oraz wysokość opłat jednorazowych i okresowych.
Rodzaje opłat
Opłaty jednorazowe
Do opłat jednorazowych zalicza się opłata za zgłoszenie wynalazku lub wzoru użytkowego, która wynosi 550 zł przy zgłoszeniu dokonanym w formie papierowej lub 500 zł w przypadku zgłoszenia drogą elektroniczną. Niezależnie od wyniku postępowania przed Urzędem Patentowym RP opłata ta nie jest zwracana. Urząd Patentowy wystawia wezwania do dokonania tych opłat, wyznaczając termin jednego miesiąca na ich dokonanie. Jeśli zgłaszający nie wniesie odpowiedniej opłaty w terminie, postępowanie w sprawie zgłoszenia zostanie umorzone, a informacja o dokonaniu zgłoszenia nie zostanie opublikowana.
Opłatą jednorazową jest również opłata za publikację w „Wiadomościach Urzędu Patentowego” informacji o udzieleniu patentu lub prawa ochronnego, a także prawa z rejestracji. Tę opłatę wnosi się w ciągu trzech miesięcy od doręczenia wezwania. Należy pamiętać, że Urząd Patentowy wstrzyma wydanie dokumentu patentowego lub świadectwa ochronnego do dnia uiszczenia opłaty za publikację.
Wniesienia opłaty urzędowej wymagają również m.in. takie czynności, jak złożenie wniosku o:
- dokonanie ogłoszenia w terminie wcześniejszym,
- przywrócenie terminu lub wniosku o uwzględnienie uchybienia terminu z powodu nadzwyczajnych okoliczności,
- wydanie duplikatu dokumentu patentowego czy świadectwa ochronnego,
- dokonanie zmiany w rejestrze,
- przekazywanie korespondencji na dodatkowy adres,
a także złożenie oświadczenia o gotowości udzielenia licencji (licencja otwarta).
Opłaty okresowe
Opłatami okresowymi są opłaty za utrzymanie prawa wyłącznego w mocy. W przypadku patentu takie opłaty należy wnosić co rok, a w przypadku wzoru użytkowego co dwa lub trzy lata. Każda osoba, która uzyskała patent lub prawo ochronne powinna pamiętać o wnoszeniu właściwych opłat, ponieważ Urząd Patentowy nie wysyła przypomnień.
Nieuiszczenie opłaty okresowej w wymaganym terminie powoduje wygaśnięcie patentu i UP wydaje decyzję stwierdzającą wygaśnięcie tego prawa. Zgodnie z art. 224 ustawy Prawo własności przemysłowej termin uiszczenia opłaty za pierwszy okres ochrony, określonej w decyzji o udzieleniu patentu, wynosi trzy miesiące od daty doręczenia wezwania. W artykule przewidziano dodatkowy sześciomiesięczny termin na uiszczenie opłaty, jednak w takim przypadku należna opłata jest podwyższana o dodatkową w wysokości 30% opłaty podstawowej przewidzianej w wymienionym wcześniej rozporządzeniu.
Odnośnie formalnego aspektu dokonywania opłat, trzeba nie tylko dotrzymać odpowiedniego terminu dokonania opłaty, ale także – w przypadku dokonywania przelewów – koniecznie wskazać tytuł przelewu, podając numer patentu lub zgłoszenia i tytuł rozwiązania. Należy pamiętać również o tym, by opłaty dotyczące poszczególnych zgłoszeń czy patentów dokonywać w formie oddzielnych przelewów.
Zwolnienie z części opłaty
Zgodnie z art. 226 ustawy Prawo własności przemysłowej, jeśli zgłaszający wykaże, że nie jest w stanie ponieść w pełnej wysokości opłaty za zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, Urząd Patentowy może częściowo zwolnić zgłaszającego z tej opłaty. Pozostała część opłaty nie może być jednak niższa niż 20% opłaty należnej. Aby uzyskać zmniejszenie wysokości opłaty, należy wnieść wniosek do Urzędu Patentowego wraz z uzasadnieniem. Nie przewiduje się możliwości zwolnienia w całości od opłaty za zgłoszenie.
Urząd Patentowy, decydując o zwolnieniu od opłaty, jest zobowiązany do stosowania powołanego przepisu niezależnie od tego, jak trudna jest sytuacja materialna zgłaszającego i jego rodziny. Zwolnienie z części opłaty ma zwykle zastosowanie do zgłaszających, którzy są osobami fizycznymi. Przepis ten ma zastosowanie także w odniesieniu do opłat okresowych za ochronę wynalazku lub wzoru użytkowego. Nie dotyczy to jednak opłat za okres przekraczający 10 lat od zgłoszenia.
Ostrzeżenie
Od pewnego czasu osoby dokonujące zgłoszeń do Urzędu Patentowego RP otrzymują wezwania od firm, które oferują umieszczenie informacji o danym zgłoszeniu lub prawie wyłącznym w swoich własnych rejestrach, pod warunkiem dokonania opłaty na wskazany w wezwaniu numer konta. Firmy te nie są powiązane z Urzędem Patentowym RP i dokonanie opłaty nie będzie wiązało się z zapewnieniem jakiejkolwiek ochrony praw wyłącznych. Podobne wezwania otrzymują osoby, które dokonały zgłoszenia międzynarodowego do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO – World Intellectual Property Organization).
Jeśli zgłaszający korzysta z pomocy pełnomocnika-rzecznika patentowego, cała korespondencja – zarówno wysyłana przez Urząd Patentowy RP, jak i Biuro Międzynarodowe WIPO – trafia do pełnomocnika, który potem przekazuje ją klientowi. Zatem w przypadku otrzymania podejrzanego pisma należy bezzwłocznie skontaktować się ze swoim pełnomocnikiem i nie dokonywać samodzielnie opłat.
POLSERVICE, Kancelaria Rzeczników Patentowych
źródło: Automatyka 7/8 2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus