Dlaczego kable bezhalogenowe?
Dariusz Ziółkowski drukuj
Często spotykamy się z pytaniem o celowość stosowania przewodów bezhalogenowych. Czasami przyjmuje ono bardziej konkretną formę: czy istnieją akty prawne wymuszające stosowanie kabli bezhalogenowych?
Na wstępie zdefiniujmy pojęcie bezhalogenowości. W wielkim skrócie bezhalogenowymi nazywamy wyroby wykonane z materiałów niezawierających halogenków, czyli związków chemicznych pierwiastków 17. grupy układu okresowego (fluoru, chloru, bromu i jodu). W momencie pożaru materiały takie emitują przezroczyste dymy, które nie utrudniają ewakuacji przebywających w obrębie pożaru osób. Gazy emitowane podczas palenia są nietoksyczne oraz niekorozyjne. W wyniku połączenia z wilgocią/wodą nie tworzą żrących substancji, które mogą być przyczyną poparzeń ciała lub korozji urządzeń elektronicznych.
Jakim badaniom poddawane są kable bezhalogenowe?
Jak większość innych odmian, kable bezhalogenowe spełniają wymagania prób palności. Najbardziej charakterystyczne dla tej grupy są jednak badania gęstości emitowanych dymów i korozyjności produktów spalania. Najczęściej stosowane kryteria oceny opisane są w normach:
- PN-EN 50267-2-3, IEC 60754-2 – badanie korozyjności wydzielanych gazów (badany poziom pH oraz konduktywność produktów spalania),
- PN-EN 61034-2, IEC 61034-2 – badanie gęstości dymu (badana przepuszczalność światła).
Wymogi stosowania kabli bezhalogenowych
Obecnie nie istnieje dokument, z którego wynikałaby konieczności stosowania kabli bezhalogenowych. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie już w połowie 2013 r. Wynikająca z Dyrektywy CPD klasyfikacja kabli i przewodów zawierała będzie bowiem również ocenę emisji dymów i ich korozyjności. W odpowiednim rozporządzeniu zostaną wskazane klasy budynków, dla których wymagane będzie stosowanie kabli bezhalogenowych. Bazą do rozporządzenia będzie norma PN-EN 13501 (Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków – Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień), w której wskazano między innymi normy dotyczące tego zagadnienia. Wśród nich znajdują się wymienione powyżej normy europejskie oraz dodatkowo norma PN-EN 50399 (Wspólne metody badania palności przewodów i kabli – Pomiar wydzielania ciepła i wytwarzania dymu przez kable podczas sprawdzania rozprzestrzeniania się płomienia – Aparatura probiercza, procedury, wyniki).
Stosowana praktyka
Od momentu powstania grupy kabli do instalacji przeciwpożarowych zachowujących swoje funkcje w pożarze przyjęło się, że dodatkowym wymogiem wynikającym z dobrej praktyki inżynierskiej i analizy zjawisk zachodzących podczas pożaru będzie bezhalogenowość materiałów stosowanych do ich produkcji. Coraz częściej taki wymóg jest stawiany kablom stosowanym w pojazdach taboru szynowego oraz komunikacji miejskiej. Tego rodzaju kable coraz częściej znajdują zastosowanie także w obiektach przemysłowych, szczególnie w miejscach wyposażonych w drogie urządzenia.
Oferta firmy Technokabel
Technokabel SA od wielu lat produkuje kable bezhalogenowe. Do każdego rodzaju zastosowań obok tradycyjnych kabli można znaleźć ich bezhalogenowe odpowiedniki.
Najbardziej rozwiniętą grupą są kable „ognioodporne”, przeznaczone do instalacji przeciwpożarowych. W tej grupie produktów nowością są typy NHXHX i NHXCHX FE 180 PH90/E30-E90 na napięcie 0,6/1 kV do stosowania również w instalacjach zewnętrznych.
Szeroki zakres temperatur pracy (od –40 °C do +125 °C) oraz zwiększona odporność chemiczna wymagają użycia specjalnych mieszanek bezhalogenowych sieciowanych radiacyjnie, tak jak w przypadku przewodów TECHNORAY-1, TECHNORAY-2, TECHNORAY-3 oraz TECHNORAY-4.
Wśród nowości w ofercie firmy Technokabel można znaleźć także konstrukcje kabli wielożyłowych i wieloparowych typu SC1-HX(St)HX FE180 300/500 V i SC1-HX(St)HX-P FE180 300/500 V dedykowanych do pracy w systemach sterowania, sygnalizacji, monitoringu, w systemach przetwarzania danych i w technice pomiarowej, a także przeznaczonych do zasilania w energię elektryczną, ze szczególnym uwzględnieniem warunków panujących na statkach i platformach wiertniczych. Jako producent kabli na specjalne zamówienie możemy poszczycić się wieloma oryginalnymi konstrukcjami. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, zachęcamy do stosowania kabli bezhalogenowych, które z powodzeniem sprawdzają się w różnych aplikacjach.
Dariusz Ziółkowski
Technokabel
Komentarze
blog comments powered by Disqus