JUMO AQUIS touch S
JUMO Sp. z o.o. drukuj
Pomiary, prezentacja, regulacja, rejestracja – pojęcia te od dziesięcioleci związane są z marką Jumo. Dzięki pracom rozwojowym specjalistów z zakresu techniki pomiarowej i regulacyjnej firmy Jumo możliwa stała się integracja wszystkich wymienionych wyżej funkcjonalności w jednym, innowacyjnym urządzeniu.
Modularne urządzenie wielokanałowe do analizy cieczy
Pomiary
Nowy Jumo AQUIS touch S służy jako centralna platforma do prezentacji i dalszej obróbki odpowiednich sygnałów z sensorów. Można przy tym bezpośrednio podłączyć do czterech wielkości analitycznych, a pozostałe za pomocą sygnałów standardowych. Urządzenie pozwala w ten sposób na równoczesny pomiar i obróbkę do dziesięciu parametrów procesowych. Do realizacji pomiaru przepływu udostępniono wejścia częstotliwościowe (liczniki impulsów).
W celu dalszej obróbki w układach sterowania/PLC wartości pomiarowe można zamienić na sygnały standardowe 0/4...20 mA lub 0/2...10 V i jako takie udostępnić w postaci sygnałów wyjściowych. Dzięki zintegrowanym funkcjom matematyczno-logicznym istnieje możliwość wykorzystania parametrów pomiarowych do rozbudowanych i różnorodnych obliczeń, których wynik może być również wyświetlany lub wykorzystany do konstrukcji zadań łączeniowych.
Prezentacja wartości
Kolorowy ekran o przekątnej 5,7″ z funkcją panelu dotykowego służy zarówno do wyświetlania wartości wszystkich parametrów, jak i do obsługi i konfiguracji urządzenia.
Sprawdzona i przejrzysta filozofia obsługi czyni instrukcję obsługi praktycznie niepotrzebną. Dzięki konfiguracji jednego z ponad 30 języków obsługi (włącznie z chińskim, japońskim i rosyjskim) urządzenie może być stosowane na całym świecie. Przewiduje się uzyskanie dla urządzenia również dopuszczenia C-UL, istotnego w przypadku eksportu urządzeń na rynek północnoamerykański.
Regulacja
Jako wyjścia łączeniowe mogą być wykorzystywane karty z pojedynczymi lub podwójnymi przekaźnikami lub karty z łącznikami półprzewodnikowymi bądź przekaźnikami typu PhotoMOS (użyteczne przy wysokich częstotliwościach łączeniowych). Maksymalnie można wykorzystać do 17 wyjść łączeniowych.
W urządzeniu przewidziano możliwość zdefiniowania do czterech autonomicznych obwodów regulacji dla każdego z analizowanych parametrów. Dostępne są przy tym znane algorytmy regulacji, stosowane w sprawdzonych regulatorach procesowych Jumo: P, PI, PD i PID. Wyjścia regulacyjne można dowolnie dostosować do wysterowania pomp dozujących i zaworów magnetycznych przy wykorzystaniu regulacji częstotliwości lub długości trwania impulsów. Oprócz tego dostępne są standardowe sygnały wyjściowe w postaci analogowej (0/4...20 mA lub 0...10 V) i regulacji trójpołożeniowej.
Rejestracja
Kolejnym wyróżnikiem prezentowanego urządzenia jest zintegrowany rejestrator ekranowy. Sygnały procesowe mogą być rejestrowane równocześnie w dwóch grupach zawierających każdorazowo cztery sygnały analogowe i trzy sygnały binarne, których przebieg może być wyświetlany na ekranie w postaci zbliżonej do formy zapisu rejestratora papierowego. Dane są zapamiętywane i zapisywane w pamięci wewnętrznej, co zabezpiecza je przed utratą w przypadku zaniku zasilania.
Dane są zapamiętywane w sposób chroniący je przed manipulacją, co pozwala na spełnienie urzędowych wymagań dotyczących zabezpieczenia poprawności danych bez stosowania dodatkowych urządzeń. Zarejestrowane dane mogą być odczytywane za pomocą pamięci USB lub komputera PC.
Interfejsy i komunikacja
Zintegrowany interfejs USB-Device pozwala na podłączenie komputerów PC lub laptopów w celu parametryzacji i do wymiany danych za pomocą programu PC-Setup. Poprzez interfejs Ethernet urządzenie można podłączyć do sieci LAN. W podobny sposób można zorganizować dostęp do danych i wartości pomiarowych.
Dla realizacji kontroli zdalnej można wykorzystać funkcję Webserver, która pozwala na zdalną kontrolę stanu urządzenia przez internet. Alarmy oraz inne komunikaty Jumo AQUIS touch S może przesyłać także w formie SMS-ów lub e-maili. W celu integracji urządzenia z kompleksowymi układami sterowań i procesowymi można wykorzystać interfejs Profibus DP lub do dwóch interfejsów RS-422/485 z protokołem Modbus.
Obszary zastosowań
Możliwe obszary zastosowań urządzenia to m.in. przygotowanie i nadzór nad jakością wody pitnej i basenowej, komunalne i przemysłowe oczyszczalnie ścieków, urządzenia procesowe, sterowanie układami chłodni, wymienniki jonowe, stacje uzdatniania wody, układy przygotowania wody w przemyśle farmaceutycznym, stacje CIP itd. Jedyne ograniczenie stanowią aplikacje w strefach zagrożonych wybuchem – ze względu na brak wykonania zgodnego z ATEX, urządzenia nie dopuszcza się do zastosowania w tego typu aplikacjach.
JUMO Sp. z o.o.
ul. Korfantego 28, 53-021 Wrocław
tel. 71 339 82 39, 71 339 87 56
fax 71 339 73 79
e-mail: biuro@jumo.com.pl
Słowa kluczowe
analiza cieczy, ethernet, pomiary, prezentacja, regulacja, rejestracja
Komentarze
blog comments powered by Disqus