Nowa usługa firmy igus: obliczanie żywotności materiałów do druku 3D on-line w 30 sekund
Znajomość trwałości komponentu drukowanego w 3D często ułatwia wybór odpowiedniego materiału, dlatego igus dodał taką usługę do swojej oferty druku 3D.
Usługa drukowania 3D on-line firmy igus umożliwia teraz użytkownikom obliczanie żywotności wydrukowanych części odpornych na zużycie
Oprócz obliczania ceny i analizy wykonalności, usługa druku 3D on-line pozwala również przewidzieć żywotność indywidualnie wyprodukowanych części specjalnych w zaledwie kilka sekund. Wystarczy przesłać plik STEP lub STL, obliczyć żywotność, wybrać odpowiedni materiał i zamówić część, a zostanie ona wysłana w ciągu trzech dni.
Druk 3D wzmacnia ofertę asortymentu
Firma igus ma 30 lat doświadczenia w produkcji łożysk ślizgowych, opracowując odpowiednie, wysokowydajne tworzywa sztuczne i produkując łożyska metodą formowania wtryskowego. Jeśli poza standardowym asortymentem klient potrzebuje specyficznych części odpornych na zużycie, stosuje się druk 3D. Od pojedynczych sztuk do niewielkich serii – igus może wydrukować odpowiednie części specjalne i dostarczyć je w ciągu trzech dni.
Różnorodność materiałów i technologii
W zależności od aplikacji firma igus może zaoferować wydruki z filamentu, proszkowe spiekanie laserowe lub wydruki z żywicy. Usługa druku 3D on-line jest bardzo prosta. Użytkownicy przesyłają plik STEP lub STL swojego produktu na stronę internetową https://iglidur-designer.igus.tools, gdzie wyświetlane są opcje produkcji, odpowiednie materiały i wykończenia. Narzędzie dostarcza również informacji na temat kosztów, wykonalności i czasu dostawy. – Zintegrowaliśmy teraz obliczanie żywotności z usługą druku 3D, ponieważ znajomość żywotności komponentu, oprócz informacji o cenie, ułatwia wybór odpowiedniego materiału – mówi Michał Sędrowski, młodszy menedżer produktu w kategorii kół zębatych iglidur i druku 3D. Jak działają te obliczenia? – Wszystko, co użytkownicy muszą zrobić, to wybrać jednym kliknięciem myszy powierzchnię ślizgową części i wprowadzić kilka parametrów aplikacji. Następnie w ramach usługi druku 3D automatycznie obliczana jest szacunkowa żywotność – wyjaśnia Michał Sędrowski.
Laboratorium igus: 11 000 testów na 450 stanowiskach testowych
Dane dla wszystkich kalkulatorów żywotności igus są oparte na wielu seriach testów w wewnętrznym laboratorium o powierzchni 3800 m² w Kolonii, gdzie firma opracowuje oraz bada nowe tworzywa sztuczne i produkty. Każdego roku przeprowadzanych jest 11 000 testów ścieralności na 450 stanowiskach testowych. Testy wykazały, że części drukowane w 3D z tworzyw sztucznych iglidur do łożysk ślizgowych w niczym nie ustępują częściom toczonym i formowanym wtryskowo z konwencjonalnych tworzyw sztucznych. Żywotność jest nawet dziesięciokrotnie dłuższa. W porównaniu z innymi materiałami do druku 3D, jest nawet do 50 razy dłuższa. Ponad 50 materiałów iglidur do formowania wtryskowego zapewnia użytkownikom ze wszystkich branż odpowiednie rozwiązania, a ofertę uzupełniają cztery materiały do spiekania laserowego, dziesięć trybofilamentów i nowa żywica iglidur i3000 do druku 3D.
Przykład aplikacji
Podczas fazy testowej nowego systemu segregacji odpadów „FastPicker” firmy ZenRobotics z Finlandii, szybko stało się jasne, że klasyczne łożyska ślizgowe nie wytrzymają sił skręcających podczas przyspieszania osiowego, jeśli środek masy nie znajduje się na środku ruchomej osi. Obrót powinien być zatrzymany przez elementy hamujące, które jednak zawiodły z powodu wysokiego obciążenia. Ostatecznie zastosowano łożyska ślizgowe igus o specjalnej geometrii. Zostały one najpierw wykonane z wysokowydajnego tworzywa sztucznego iglidur i3 przy użyciu procesu spiekania laserowego, aby dopasować je do rowkowanej osi aluminiowej, a tym samym zatrzymać obrót. Następnie firma przeszła na szybkie wytwarzanie narzędzi, by wykorzystać różnorodność materiałów dostępnych w procesie formowania wtryskowego. Dzięki szybkiemu wytwarzaniu narzędzi lub procesowi print2mold można również osiągnąć redukcję kosztów sięgającą nawet 80 %. Elementy ślizgowe z formy wtryskowej mogą być wykonane w ciągu kilku dni i gotowe do natychmiastowego użycia. Swoboda projektowania, jaką daje drukowanie 3D, uczyniła tę technologię idealną dla specjalnej geometrii łożysk ślizgowych.
igus
ul. Działkowa 121C, 02-234 Warszawa
tel. 22 316 36 30
źródło: igus
Komentarze
blog comments powered by Disqus