Jak osadzić puszki elektryczne przed tynkowaniem?
Materiał prasowy drukuj
Prawidłowo osadzone w ścianie puszki elektryczne mają ogromne znaczenie z wielu powodów. Mowa o aspektach estetycznych, ale też funkcjonalnych. Wiadomo, że krzywo umiejscowione puszki mogą wręcz uniemożliwić montaż ramek wielokrotnych z osprzętem elektrycznym. Dlatego tak istotne jest zadbanie, aby tę czynność wykonać właściwie. Oczywiście jest to zadanie, które leży w gestii fachowca, a zatem elektryka lub (w większości przypadków) tynkarza. Czasami zdarza się jednak, że puszki elektryczne osadza w ścianie przed tynkowaniem sam inwestor. Jeśli ma się możliwości, podstawową wiedzę oraz umiejętności, to można tego dokonać, ułatwiając prace wykończeniowe ekspertowi. Jeśli natomiast nie ma się pewności, w jaki sposób tego dokonać, lepiej zlecić to zadanie fachowcowi.
Prawidłowy montaż puszki to podstawa
Trzeba mieć na uwadze, że właściwie osadzona puszka bądź seria puszek decyduje o tym, jak montuje się później osprzęt, ma też decydujący wpływ na estetykę. Dlatego bez względu na rodzaj ściany należy pamiętać o tym aspekcie. Zdarza się tak, że puszki elektryczne (https://nowaelektro.pl/puszki-instalacyjne-podtynkowe/) osadza elektryk, choć trzeba mieć na uwadze, że nie jest to jego specjalizacja, dlatego nie zawsze zadanie wykonane jest prawidłowo. Teoretycznie lepiej zostawić ten obowiązek tynkarzowi, który zajmuje się przygotowaniem ściany do wykończenia i doskonale wie na przykład, jaka grubość tynku będzie wymagana w konkretnym przypadku. Innym rozwiązaniem jest wspomniane już samodzielne wykonanie montażu puszek. Konieczne jest jednak dopasowanie materiałów do rodzaju ściany. Nieco inaczej będzie to wyglądało w przypadku ściany pełnej, a inaczej w odniesieniu do płyty kartonowo-gipsowej. Za każdym razem konieczne jest oczywiście wywiercenie otworu, z tym że w przypadku betonu czy żelbetu otwór należy dokładnie oczyścić przed umieszczeniem puszki. Następnie konieczne jest wykorzystanie zaprawy w celu prawidłowego, sztywnego osadzenia puszki. Jeśli idzie o płyty kartonowo-gipsowe, to po umieszczeniu puszki dokręca się śrubki ze specjalnymi blokującymi łapkami. Oczywiście należy zwrócić uwagę, żeby puszki były wypoziomowane (obowiązkowe w przypadku ściany pełnej), a jeśli w grę wchodzi szeregowe ułożenie, to muszą być odpowiednio do siebie dociśnięte, aby móc prawidłowo zamontować ramki, a także cieszyć się efektownym wyglądem.
Osadzona puszka ułatwia tynkowanie
Prawidłowo i estetycznie osadzona puszka elektryczna pozwala na odpowiednie położenie tynku. Jeśli ściana – czyli także instalacja elektryczna ze wszystkimi elementami – jest właściwie przygotowana, kolejne prace wykończeniowe przebiegają sprawnie, a przede wszystkim ograniczone jest ryzyko ewentualnych poprawek. Sam tynkarz doskonale wie, jak gruba warstwa zaprawy czy gipsu będzie potrzebna w konkretnym miejscu i ułożenie puszki nie stanowi tu żadnej przeszkody. Jeśli ten komponent instalacji jest odpowiednio umiejscowiony, to późniejszy montaż gniazd bądź łączników nie będzie stanowił problemu, a równo ułożony tynk tylko ułatwi cały proces zakładania osprzętu. Także z tego powodu warto mieć na uwadze, aby prawidłowo osadzić puszki.
Zabrudzenia? Można im zapobiec
W trakcie osadzania puszek bywa tak, że pojawiają się zabrudzenia. Dotyczy to wykorzystania zaprawy, ale przede wszystkim tynkowania. W wielu sytuacjach do wnętrza puszki dostają się mniejsze bądź większe ilości tynku, co oczywiście może, ale nie musi powodować problemy z samą instalacją, w tym przypadku z okablowaniem. Zazwyczaj tego typu zabrudzenia można w prosty sposób wyczyścić, nie uszkadzając przy tym instalacji. Nie zawsze jest to możliwe, ale na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym z łatwością uda się zachować czystość i uniknąć dodatkowych prac porządkowych. Wystarczy skorzystać ze specjalnych pokrywek. Nakłada się je na umieszczoną w otworze puszkę. W trakcie tynkowania można je przykryć warstwą zaprawy, a po zakończeniu prac ściągnąć i montować osprzęt na czystej puszce.
Podsumowując, puszki elektryczne bez wątpienia stanowią kluczowy element instalacji, a prawidłowo zamontowane gwarantują właściwe działanie sieci oraz estetyczny wygląd wnętrza. Dlatego przed tynkowaniem należy odpowiednio osadzić je w ścianie, wykorzystując dostępne na rynku narzędzia i materiały. Specjaliści są w stanie dokonać tego bez większych problemów i zgodnie ze sztuką budowlaną, tak by użytkownicy mogli się cieszyć optymalną instalacją oraz efektownym wykończeniem pomieszczeń, bez względu na liczbę zastosowanych puszek.
źródło: Nowa Elektro
Komentarze
blog comments powered by Disqus