Niezawodność wiązek kablowych dla ładowarek pojazdów elektrycznych
Materiał prasowy drukuj
Elektromobilność to jedna z najbardziej rozwojowych gałęzi polskiej i światowej gospodarki. Dziś sektor ten obejmuje nie tylko produkcję elektrycznych pojazdów, ale także wydobycie surowców, modernizację i rozwój infrastruktury.
Wiązki elektryczne są najbardziej zawodnym elementem w pojeździe lub dowolnym urządzeniu, dlatego kluczowe są kwestie jakościowe materiałów i podzespołów, ich odpowiedni dobór, dokładny montaż oraz sam projekt. Prawidłowo wyprodukowane wiązki elektryczne stanowią ważny element całego systemu elektrycznego.
Jak spośród tak szerokiej oferty wybrać wiązki elektryczne wysokiej jakości? Poznaj niezbędne informacje o wiązkach elektrycznych.
I. Wiązki elektryczne - co to takiego?
Wiązka elektryczna to wyodrębniona struktura połączeń elektrycznych pomiędzy poszczególnymi elementami systemu lub rozbudowanego urządzenia. Odpowiada za elektryczne funkcjonowanie m.in. poprzez zasilanie, transmisję danych oraz sygnalizację stanów logicznych poszczególnych składników układu.
II. Produkcja wiązek kablowych: jak powstają?
Podczas wyboru wiązek elektrycznych powinieneś zwrócić szczególną uwagę na producenta. Niezwykle ważne jest, aby producent wiązek kablowych dbał o najwyższe standardy jakości i ogólnoświatowe normy. Dlaczego? Tylko wówczas zyskasz pewność, że są one w pełni bezpieczne i będą spełniać swoje zadania, tak jak powinny.
Sprawdzony, dobry producent wiązek elektrycznych przed rozpoczęciem procesu produkcji szczegółowo zapoznaje się z potrzebami Klienta. Zazwyczaj pierwszy produkt to prototyp i w momencie, gdy producent otrzyma akceptację prototypu od Klienta rozpoczyna się produkcja wiązek kablowych.
Etapy produkcji wiązek kablowych:
- Cięcie i odizolowywanie przewodów
- Zagniatanie lub lutowanie terminali
- Taśmowanie (jeśli występuje) lub wiązanie opaskami
- Etykietowanie i znakowanie
- Kontrola i montaż wiązki
- Kontrola końcowa jakości produktu
III. Zastosowanie wiązek kablowych w sektorze elektromobilności
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój elektromobilności w Polsce jest dostępność stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wzrost liczby publicznych stacji, a co za tym idzie łatwiejsze użytkowanie samochodów z napędem elektrycznym przekłada się na większe zainteresowanie tego typu samochodami. Ładowarki dostępne w naszym kraju to:
- Wolne ładowarki prądu przemiennego (AC)
- Szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC)
Typy ładowarek do pojazdów elektrycznych:
- Ładowarki stacjonarne
- Ładowarki mobilne
Dodatkowo można je również sklasyfikować według typu pojazdu elektrycznego. Np.: samochody osobowe tradycyjne oraz autonomiczne, autobusy, statki latające czy hulajnogi.
IV. Mimo kryzysu elektromobilność zyskuje
Choć kryzys związany z COVID 19 z ogromną mocą uderzył w przemysł samochodowy, jednak sprzedaż samochodów elektrycznych w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosła. Co więcej? Eksperci twierdzą, że branżowy wstrząs wcale nie musi przełożyć się na spowolnienie rozwoju elektromobilności. Wręcz przeciwnie może bardzo wiele zyskać!
Co ciekawe, liczba inwestycji zagranicznych w naszym kraju rośnie z roku na rok. Inwestycje światowych gigantów branży e-mobility znalazły się wśród kluczowych projektów w 2021 roku. Pokazuje to, że Polska jest krajem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów i partnerów biznesowych w tym sektorze. Co istotne? W naszym kraju produkuje się 30% wszystkich akumulatorów do pojazdów elektrycznych produkowanych w Europie.
Jak sytuacja wygląda na rynku światowym? Wielkość globalnego rynku mobilności elektrycznej wyniosła 230,12 mld USD w 2020 roku. Ponadto, przewiduje się, że rynek wzrośnie z 279,45 mld USD w 2021 roku, do 1 507,21 mld USD w 2028 roku (przy CAGR na poziomie 27,2% w okresie 2021-2028). Choć globalny wpływ pandemii COVID 19 był bezprecedensowy, globalny rynek e-mobilności wykazał duży wzrost o 21, 16% w 2020 roku w porównaniu ze średnim wzrostem z lat 2017- 2019.
Odporność elektromobilności na kryzys wynika z ciągłego wzrostu zainteresowania pojazdami elektrycznymi oraz wprowadzania na rynek nowych rozwiązań technologicznych. Zwiększanie nakładów na transformację energetyczną, w tym również elektromobilność ma być jednym z podstawowych elementów działań przeciwdziałających skutkom kryzysu wywołanego przez COVID 19.
Warto zdawać sobie sprawę, że za rozwojem rynku pojazdów elektrycznych będzie nieodłącznie podążać rozwój infrastruktury – w tym również ładowarek do użytku domowego lub ładowarek dużej mocy, instalowanych w infrastrukturze publicznej (także na stacjach paliw).
Szersze omówienie tematu znajduje się na stronie:
https://perspectivasolutions.com
źródło: Perspectiva Solutions
Komentarze
blog comments powered by Disqus