Audyt energetyczny. Oferta firmy Skamer-ACM
Paweł Tomaszewski drukuj
W ustawie z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831), która weszła życie 1 października 2016 r., na duże przedsiębiorstwa nałożony został obowiązek sporządzenia audytu energetycznego.
Obowiązek sporządzania audytu energetycznego spoczywa na przedsiębiorcy, który w dwóch ostatnich latach obrotowych: 1) zatrudniał średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub 2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 mln euro, a ponadto sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro.
Szczegółowe przepisy
Zgodnie z art. 51 ustawy przedsiębiorca jest zobowiązany do wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa najpóźniej do końca września 2021 r., a następnie zawiadomienia Prezesa URE o zrealizowanym audycie w terminie 30 dni od dnia jego przeprowadzenia. Do zawiadomienia należy dołączyć informację o możliwych do uzyskania oszczędnościach energii wynikających z przeprowadzonego audytu.
W nawiązaniu do obowiązujących przepisów przedstawiamy ramową ofertę Skamer-ACM na przeprowadzenie i wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa oraz przygotowanie stosownego zgłoszenia do URE, w oparciu o aktualne wymogi
prawne, m.in.:
1. Ustawę o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 831) wraz z przepisami wykonawczymi (zwaną dalej „Ustawą”):
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii,
-
Obwieszczenia Ministra Gospodarki z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności ener-
getycznej.
2. Ustawę o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29 sierpnia 2014 r. wraz z przepisami wykonawczymi:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej,
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.
3. Ustawę Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. z późniejszymi zmianami.
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmów opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Wstępne założenia audytu
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest wykonywany przez Skamer-ACM według aktualnych standardów i wymogów URE, wraz z inwentaryzacją i jest zgodny z wytycznymi zawartymi w Ustawie o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 831).
Szczegółowa oferta na wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa jest przedstawiana po przeprowadzeniu wizji lokalnej i określeniu niezbędnych danych. Podstawowe założenia audytu uwzględniają budynki, źródła ciepła/sieci cieplne, oświetlenie, procesy technologiczne i produkcyjne, transport oraz inwentaryzację.
Raport z audytu energetycznego przedsiębiorstwa według wymagań normy PN-EN 16247-1 zawiera w szczególności:
- zestawienie danych dotyczących zużycia energii i ich analizę,
- zestawienie głównych obszarów (procesów) wykorzystania energii wraz z analizą profilu zużycia energii i obliczeniem zużycia energii w tych obszarach,
- analizę systemu zakupów mediów energetycznych wraz z analizą profilu mocy, doboru taryf i parametrów umownych,
- analizę środków transportu – zgodnie z wymogami.
Harmonogram działań
Zadania realizowane są według określonego harmonogramu roboczego. Etap 0 to wstępne wizje lokalne. Po nim rozpoczyna się proces audytowy, który składa się z czterech etapów:
- Etap I – identyfikacja i analiza źródeł energii oraz kluczowych obszarów zużycia energii; zebranie danych,
- Etap II – czynności audytowe,
- Etap III – identyfikacja możliwości poprawy wyniku energetycznego i źródeł ich finansowania,
- Etap IV – prezentacja wyników audytu.
Na schemacie jasnym kolorem oznaczono etap wstępny i tolerowane odstępstwa od harmonogramu. W szczególnych przypadkach czas realizacji może zostać zmieniony.
Kadra
Firma Skamer-ACM dysponuje wykwalifikowaną kadrą, która ma bogate doświadczenie w realizacji różnego typu projektów energetycznych (w tym OZE), elektrycznych oraz automatycznych. Zaangażowani w pracę nad audytem energetycznym są różni specjaliści, w tym dr inż. Tomasz Fiszer (audytor i doradca energetyczny, który koordynował i weryfikował ponad 140 prac m.in. z zakresu audytu energetycznego i certyfikacji energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii), prof. dr hab. inż. Ireneusz Soliński (nadzorował dziesiątki komercyjnych projektów związanych z dużymi i małymi instalacjami OZE dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw międzynarodowych), dr inż. Jacek Ostrowski (zrealizował już kilkadziesiąt projektów badawczych i komercyjnych w sektorze energetycznym), dr inż. Bartosz Soliński (od wielu lat świadczy kompleksowe usługi konsultingowe i projektowe dla polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw i konsorcjów inwestujących w sektorze energetycznym), dr inż. Krzysztof Szczotka (audytor energetyczny i specjalista w zakresie m.in. efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i pasywnego, systemów i urządzeń energetycznych), mgr inż. Paweł Gałek (audytor energetyczny, specjalista w zakresie m.in. efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii; budownictwa energooszczędnego i pasywnego, systemów i urządzeń energetycznych oraz eksportu i logistyki), mgr inż. Robert Adamski (specjalizuje się m.in. w opracowywaniu planów, strategii, programów i ekspertyz z zakresu ochrony środowiska, identyfikacji procesów związanych z wykorzystaniem energii, opracowaniu projektów polityki energetycznej, identyfikacji celów energetycznych, audycie wewnętrznym systemu zarządzania energią).
SKAMER-ACM Sp. z o.o
ul. Rogoyskiego 26, 33-100 Tarnów
tel. 14 63 23 400, fax. 14 63 23 401
www.skamer.pl
źródło: Automatyka 1-2/2021
Komentarze
blog comments powered by Disqus