Czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna? Czy to dobry pomysł na biznes?
Materiał prasowy drukuj
Farma fotowoltaiczna stanowi obecnie interesujący pomysł na biznes, który umożliwia generowanie zysków ze sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej z energii słonecznej. Czy to duży wydatek?
Farmy fotowoltaiczne to inwestycja, która może być kosztowna. Jednak wielu ekspertów na bazie obliczeń podaje, że projekt zwraca się już po kilku latach. Co więcej, zgodnie z polityką unijną i krajowymi przepisami, w Polsce kładzie się coraz większy nacisk na zielone źródła energii, a farma fotowoltaiczna jest jednym z nich.
Czym jest farma fotowoltaiczna?
System połączonych ze sobą paneli fotowoltaicznych i inwerterów solarnych nazywany jest farmą fotowoltaiczną. Elektrownie słoneczne to instalacja fotowoltaiczna, która zajmuje znaczny obszar i wytwarza energię elektryczną o mocy nawet kilku megawatów. Tego rodzaju konstrukcja może zasilić duży zakład produkcyjny, ale także całą gminę.
Celem farmy fotowoltaicznej jest zasilenie ogólnej sieci energetycznej. Wytworzona energia z OZE jest sprzedawana do dystrybutorów, czyli zakładów energetycznych. Zapewnia to inwestorom źródło dochodów. Jest to więc model biznesowy, który wymaga znacznych nakładów finansowych i dlatego też realizowany jest głównie przed przedsiębiorstwa.
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących farm fotowoltaicznych? Odwiedź Revoltenergy.eu i poznaj dostępne możliwości.
Jak działa farma fotowoltaiczna?
Do stworzenia elektrowni słonecznej potrzebny jest przede wszystkim grunt. Niektóre instalacje zajmują nawet kilka hektarów. Dla przykładu największa farma fotowoltaiczna w Polsce osiągnie moc 100 MW. Ponad 60 tysięcy paneli jest w stanie wyprodukować energię, która zasili średniej wielkości miasto. Nie każda inwestycja musi być tak duża, niemniej jednak wszystkie mają pewne punkty stałe.
Niezbędne elementy na farmie fotowoltaicznej:
- ogniwa fotowoltaiczne;
- inwertery;
- okablowanie.
Zasada działania farmy jest podobna do przydomowych instalacji. Panele przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Następnie falowniki przekształcają prąd stały w prąd zmienny, który następnie przekazywany jest do sieci energetycznej.
Jak zacząć inwestycję w farmę fotowoltaiczną?
Budowa elektrowni słonecznej wymaga załatwienia szeregu formalności i znacznych nakładów finansowych. Przede wszystkim potrzebny jest grunt, na którym stanie instalacja. Co więcej, inwestor potrzebuje pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej. Do jego zdobycia niezbędny jest projekt budowlany lub wykonawczy w przypadku małej elektrowni.
Należy ustalić, czy budowa będzie zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku, gdy dokument nie istnieje, należy wystąpić o warunki zabudowy.
W przypadku, gdy planujesz produkować i sprzedawać energię, potrzebna będzie koncesja na taką działalność. Można ją uzyskać u Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument nie jest wymagany w przypadku instalacji o mocy do 500 kW. Niemniej jednak w takiej sytuacji potrzebny będzie wpis do rejestru wytwórców energii.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to poważne przedsięwzięcie, które wymaga dużych nakładów finansowych i załatwienia wielu formalności. Niemniej jednak projekty są pożądane przez UE i Polskę, ponieważ pomagają w realizacji celów klimatycznych. Ostatecznie to inwestycja, która przynosi zyski, co rekompensuje włożony wysiłek w projekt.
źródło: REVOLT Energy
Komentarze
blog comments powered by Disqus