Dlaczego warto wybrać agregat z rozruchem automatycznym?
Materiał prasowy drukuj
Zaopatrzenie w niezawodne źródło energii elektrycznej jest podstawowym wymogiem w niemal każdym obiekcie budowlanym. Stosowane jako zasilanie rezerwowe, agregaty prądotwórcze z automatycznym systemem rozruchu, pozwalają na samoczynne załączanie i wyłączanie, a tym samym na nieprzerwaną dostawę prądu i niezakłócone działanie urządzeń elektrycznych. Poniższy tekst wyjaśnia działanie oraz przybliża zalety agregatów z automatycznym rozruchem, podkreślając ich rolę w utrzymaniu ciągłości pracy i ochronie przed nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii.
Czym jest automatyczny rozruch?
Automatyczny rozruch agregatu prądotwórczego, nazywany także samoczynnym załączaniem (zapłonem) rezerwy (SZR), albo ATS (ang. Automatic Transfer Switch), jest systemem umożliwiającym uruchamianie agregatu podczas przerw w zasilaniu energią elektryczną z sieci. Zadaniem SZR jest zapewnienie ciągłości dostaw prądu w sytuacjach awaryjnych.
W ATS wyposaża się zarówno agregaty stacjonarne o dużych mocach, zasilające obiekty o znacznym poborze energii elektrycznej, jak i generatory przenośne, o niewielkich gabarytach i małych mocach. Mniejsze agregaty z SZR znajdują zastosowanie m.in. w domach jednorodzinnych. ATS umożliwia automatyczne przełączanie między zasilaniem podstawowym a rezerwowym (czyli agregatem), bez konieczności interwencji człowieka. To oznacza, że dzięki SZR, ani właściciele domu, ani członkowie rodziny, ani najemcy nie muszą znać się na obsłudze agregatu, a nawet zbliżać się do niego. W przypadku generatorów bez SZR, ich załączanie i wyłączanie odbywa się manualnie.
Ceny agregatów z automatycznym rozruchem możesz podejrzeć w asortymencie polskiego producenta: https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze-100.html
Jak działa automatyka ATS?
SZR automatycznie zarządza przełączaniem źródeł zasilania z głównego na rezerwowe i odwrotnie. System bez przerwy monitoruje i analizuje dane z sieci elektroenergetycznej oraz z generatora, co pozwala na sterowanie agregatem. Automatyka sprawdza parametry napięcia sieciowego, a w przypadku wykrycia zaniku napięcia, po ustalonym, zaprogramowanym wcześniej czasie, rozłącza stycznik sieciowy i uruchamia agregat.
Po uruchomieniu agregatu i ustabilizowaniu jego pracy, jeżeli napięcie sieci nadal jest niedostępne, system załącza stycznik generatora, a energia z agregatu zaczyna być dostarczana do instalacji budynku. Zwłoka czasowa między rozłączeniem stycznika sieci a załączeniem stycznika generatora jest konieczna i ma na celu uniknięcie kolizji faz w przypadku nagłego powrotu napięcia sieciowego.
Gdy napięcie w sieci zostanie przywrócone, rozpoczyna się proces odłączania stycznika generatora i ponownego załączenia stycznika sieciowego. Agregat kontynuuje pracę przez pewien czas po przywróceniu napięcia, aby zapewnić stabilność zasilania i umożliwić schłodzenie generatora. Gdy napięcie sieciowe pozostaje stabilne, agregat jest wyłączany.
W jakich obiektach powszechnie stosuje się agregaty z ATS?
Poza wspomnianymi już domami jednorodzinnymi, gdzie agregaty z SZR stanowią rozwiązanie zapewniające bezobsługową pracę generatora podczas przerw w zasilaniu sieciowym, agregaty wyposażone w automatykę stosuje się oczywiście w wielu innych obiektach budowlanych. ATS jest szczególnie przydatny wszędzie tam, gdzie nawet krótkotrwałe braki prądu mogą powodować poważne konsekwencje.
Agregaty z samoczynnym załączaniem i wyłączaniem użytkuje się w takich obiektach jak:
- szpitale,
- centra danych i serwerownie,
- urzędy,
- hotele,
- restauracje,
- sklepy,
- zakłady produkcyjne,
- hodowla zwierząt (np. fermy drobiu),
- uprawa roślin szklarniowych.
Kiedy nie warto inwestować w agregat z SZR?
Agregaty wyposażone w automatykę ATS są doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie podstawowym źródłem zasilania jest sieć elektroenergetyczna. SZR jest natomiast zbędny, jeśli generator nigdy nie będzie współpracował z siecią i funkcjonuje wyłącznie jako jedyne źródło prądu, np. na działkach rekreacyjnych bez przyłączy, podczas imprez plenerowych z dala od miejsc zamieszkania, w domach letniskowych położonych na odludziu czy do prac drogowych i tym podobnych zastosowań.
Jeśli agregat nigdy nie jest podłączany do sieci elektroenergetycznej, trzeba go uruchamiać i wyłączać ręcznie, dlatego ATS nie ma racji bytu. W pozostałych przypadkach, SZR jest ważnym parametrem agregatu, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Konserwacja i serwis agregatów z ATS
Na koniec warto zaznaczyć, że aby agregaty prądotwórcze z automatycznym rozruchem działały niezawodnie przez wiele lat, zalecana jest regularna konserwacja i serwisowanie. Systemy ATS wymagają regularnych przeglądów, aby zapewnić ich prawidłowe działanie i szybkie reagowanie na przerwy w zasilaniu.
Najważniejsze działania konserwacyjne obejmują:
- Sprawdzanie stanu technicznego - regularna kontrola generatora, przewodów i połączeń elektrycznych.
- Testowanie systemu - przeprowadzanie testów ATS w celu upewnienia się, że system automatycznego rozruchu działa prawidłowo.
- Wymiana części eksploatacyjnych - regularna wymiana filtrów oleju, paliwa i powietrza, a także kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych.
Sprawdź też: Zakup czy wynajem agregatu prądotwórczego?
źródło: Cire
Komentarze
blog comments powered by Disqus