Jak wykorzystuje się systemy szyn zbiorczych w rozdzielnicach?
Materiał prasowy drukuj
Bezpieczeństwo instalacji jest zależne od posiadania uporządkowanej i szczegółowo opisanej rozdzielnicy. W jej wyposażeniu istotną funkcję pełnią szyny zbiorcze, do których są podłączone elektrycznie poszczególne obwody oraz pola rozdzielcze.
Szyny zbiorcze pomagają zaoszczędzić miejsce w rozdzielnicy lub szafie sterowniczej. Na rynku dostępne są różnorodne systemy szynowe, które oferują szereg rozwiązań zapewniających pewność połączeń, szybki montaż i elastyczność w dystrybucji energii elektrycznej. Podczas wyboru poszczególnych elementów brane są pod uwagę zarówno właściwości funkcjonalne, jak i parametry elektryczne oraz cieplne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Belki, prowadnice i magistrale
Szyny zbiorcze wykonane są z aluminium, miedzi lub aluminium pokrytego otuliną z płaszcza miedzianego i jest to podstawa niemal każdego systemu. Przeważnie prowadnice mają rozstaw 60, 100 i 185 mm, szerokość od 20 do 100 mm i grubość 5 i 10 mm. Dostępne są także szyny o przekroju dwuteownika, gdzie standardowo odstęp między osiami wynosi 60 mm. Dzięki temu można zamontować typowe aparaty, takie jak rozłączniki bezpiecznikowe czy wyłączniki mocy.
Montaż aparatów i odprowadzeń odbywa się za pomocą specjalnych adapterów. Do instalacji i łączenia szyn wykorzystuje się specjalne uchwyty, które zapewniają bezotworową konstrukcję. Dobór elementów mocujących zależy od liczby użytych belek, a specjalny element dystansujący umożliwia regulację szerokości rozstawu. Górna krawędź eliminuje konieczność przemieszczania się. Różnice w grubości szyn są niwelowane za pomocą specjalnych elementów wyrównujących. Boczne osłony chronią przed przypadkowym dotknięciem.
Laminowane szyny zbiorcze
Laminowane bus bary są komponentami składającymi się z warstw miedzi oddzielonych od siebie cienkim dielektrykiem, które zostały zlaminowane w jednolitą strukturę. Proces laminacji zapewnia odpowiednie izolowanie każdej warstwy miedzi, co oznacza, że przewodzące elementy o różnych potencjałach są elektrycznie odseparowane.
Zastosowanie takich bus barów przynosi wiele korzyści, takich jak:
- oszczędność miejsca w rozdzielnicach czy szafach sterowniczych;
- łatwy montaż – systemy instaluje się na laminowanej szynie zbiorczej, a to ułatwia montaż i ułatwia utrzymanie, co przekłada się na niższe koszty produkcji i konserwacji;
- poprawa właściwości elektrycznych – obniżenie indukcyjności i impedancji oraz zwiększenie pojemności;
- lepsza wydajność cieplna – skuteczniejsze odprowadzenie ciepła i promieniowania cieplnego dzięki większej powierzchni;
- poprawa obciążalności prądowej – szyny zbiorcze laminowane zapewniają większy przekrój poprzeczny i zwiększoną obciążalność prądową.
Warto zaznaczyć, że przy dużym natężeniu prądu, odpowiednio zlaminowane szyny zbiorcze są bardziej efektywne niż kable i przewody. Warto więc postawić na rozwiązania, które są efektywniejsze zarówno w trakcie montażu, jak i pracach związanych z konserwacją.
Szukasz laminowanych szyn zbiorczych? Odwiedź https://www.electris.pl/ i dowiedz się więcej.
źródło: Electris
Komentarze
blog comments powered by Disqus