Skuteczna optymalizacja zużycia energii
Michał Nesterowicz drukuj
Firma ACS SYSTEMS od wielu lat projektuje i wdraża systemy zarządzania energią. Jako wyłączny dystrybutor w Polsce rozwiązań niemieckiej firmy Janitza GmbH możemy zaoferować kompleksowe systemy zarządzania energią.
Najistotniejszym z celów procesu zarządzania energią jest stałe zmniejszanie zużycia energii i związanych z nią kosztów, słowem – właściwa optymalizacja wykorzystania energii elektrycznej. Jest to niezbędne do prawidłowego oraz wydajnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Dzięki wykorzystaniu dokładnych danych i ocenie stanu faktycznego systemu możliwa jest identyfikacja, stworzenie oraz właściwe zaimplementowanie rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia energii w przedsiębiorstwie.
Optymalizacja wykorzystania energii elektrycznej to proces
System zarządzania energią elektryczną musi bazować przede wszystkim na systematyczności. Prawidłowe jego funkcjonowanie wymaga postrzegania wszelkich stosowanych procedur jako jednej całości, która jest rozpatrywana, rozwijana oraz promowana przez zarząd firmy dzięki odpowiednim rozwiązaniom stosowanym w poszczególnych jej oddziałach. Dopiero całościowe spojrzenie oraz wdrożenie właściwych rozwiązań skutkuje zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej.
Jak oszczędzać energię?
Z badań i analiz przeprowadzonych w ramach polsko-japońskiego programu Master Plan Poszanowania Energii w Polsce wynika, że 40% stanowią oszczędności możliwe do uzyskania przez optymalizację zarządzania użytkowaniem energii. Oznacza to, że kontrola jakości energii może generować naprawdę spore oszczędności dla każdego przedsiębiorstwa, które wdroży u siebie ten system.
Planowanie i wdrażanie optymalizacji
Proces planowania i wdrażania rozwiązań zwiększających wydajność systemu energetycznego powinien obejmować:
- przeprowadzanie analizy energetycznej,
- stworzenie listy rozwiązań do implementacji,
- ocenę korzyści płynących z zastosowanych rozwiązań,
- określenie odpowiednich priorytetów,
- stworzenie szczegółowego planu implementacji rozwiązań.
Korzyści
Wprowadzenie systemu zarządzania energią przynosi wiele korzyści. Najważniejsze to:
- możliwość dokładnego określenia zużycia energii przez poszczególne oddziały,
- zwiększone bezpieczeństwo energetyczne,
- ochrona środowiska (zastosowanie rozwiązań ekologicznych),
- zoptymalizowanie poboru energii z różnych źródeł (optymalizacja umów z dostawcami),
- zwiększenie świadomości pracowników odnośnie wydajności energetycznej i ochrony środowiska,
- możliwość centralizacji kosztów,
- szybka identyfikacja i wprowadzenie środków zaradczych w przypadku powstania zauważalnych zmian w poborze energii, dzięki wykorzystaniu stałego systemu kontrolnego.
Systemy kontroli
Z zasady systemy zarządzania energią elektryczną wchodzą w skład już istniejących systemów zarządzania i monitoringu zużycia zasobów, takich jak system kontroli jakości (ISO 9001) czy system kontroli środowiskowej (ISO 14001). Pozwala to na zwiększenie wydajności pojedynczych modułów, głównie dzięki wykorzystaniu wspólnych elementów operacyjnych. Umożliwia to zmniejszenia wydatków ogólnych przedsiębiorstwa. Ponadto można wprowadzić rozwiązania mające na celu zwiększenie wydajności systemu, jak również takie, które nie wiążą się z ponoszeniem dodatkowych kosztów i także przyczyniają się do oszczędności energetycznych. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku skrupulatnej analizy źródeł charakteryzujących się wysokim poziomem poboru energii.
Standard 50001 (zastępujący wcześniejszą normę o nazwie EN 16001) ma na celu wspieranie rozwoju systemów zarządzania energią elektryczną w przedsiębiorstwach. Dzięki wprowadzeniu normy ISO 50001, którą zastąpiono poprzedni standard EN 16001 wdrożony 24 kwietnia 2012 r., możliwe stało się określenie odpowiednich wartości parametrów dla systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwach. Pomocna w zidentyfikowaniu występujących rozbieżności jest precyzyjna kontrola jakości energii. Stanowi ona niezbędny element każdego systemu, którego zadaniem jest obniżenie kosztów utrzymania danego zakładu.
ACS SYSTEMS
ul. Toruńska 21C
82-500 Kwidzyn
tel. 55 645 6979
fax 55 279 6291
www.acs-systems.pl
źródło: Automatyka 10/2020
Słowa kluczowe
ACS Systems, automatyka, energia, Janitza, zarządzanie energią
Komentarze
blog comments powered by Disqus