Jak usunąć żelazo z wody? Automatyka filtracji wody w skrócie
Materiał prasowy drukuj
Stężenia żelaza w wodzie przekraczające obowiązujące normy są powszechnym zjawiskiem w przypadku własnych ujęć wody. To problem łatwy do rozpoznania ze względu na charakterystyczny osad oraz zmianę właściwości organoleptycznych wody. W jaki sposób można się go pozbyć i nie przepłacać? Jak najtaniej usunąć żelazo z wody ze studni?
Żelazo w wodzie potrafi być uciążliwe
Wysokie stężenie żelaza w wodzie jest jednym z najczęstszych kłopotów w przypadku własnych ujęć, z jakim właściciele zgłaszają się do firm uzdatniających wodę. To dość uciążliwe zjawisko i może być odczuwalne nawet przy niewielkich przekroczeniach. Przede wszystkim skutkuje zmianą barwy i mętności, czasem także smaku i zapachu. To również kłopoty z osadem gromadzącym się w instalacjach, wewnątrz sprzętu AGD, koło miejsc poboru wody.
Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z wysokim stężeniem żelaza w wodzie należy coś zrobić, ponieważ korzystanie z takiej wody jest mało przyjemne i powoduje wiele strat, na samym szczycie z zabrudzonymi po praniu tkaninami. Część jednak przeraża wizja potrzeby przeprowadzania analizy wody, doboru urządzeń i metod, które wydają się być kosztowne. Poszukują tanich sposobów, które choć trochę poradziłyby sobie z problemem, a przy okazji nie kosztowałyby dużo.
Najlepszym, najskuteczniejszym, najdokładniejszym wyjściem są odżelaziacze wody! Każda z podanych alternatyw może nie być wystarczająco wydajna i ich zastosowanie wiąże się z podjęciem własnej odpowiedzialności za wybór oraz liczenie się z niepełnymi efektami uzdatniania wody.
Czemu warto usuwać żelazo z wody?
Żelazo w wodzie prowadzi do wielu problemów w gospodarstwie domowym. Wśród nich można wymienić:
- Niszczenie oraz zarastanie osadem instalacji sanitarnych
- Większe prawdopodobieństwo wystąpienia korozji oraz rozwoju biofilmu
- Może dojść do awarii sprzętów AGD mających styczność z wodą
- Niewłaściwy, odstraszający wygląd wody spożywczej i użytkowej
- Osady na kamieniach, chodnikach, kostce brukowej, problemy z systemem nawadniania w ogrodzie
- Zabrudzenia na pranych tkaninach, szybsze szarzenie tkanin, rdzawe przebarwienia
- Trudne do usuwania zabrudzenia i osady po żelazie, wymagające zastosowania dużej ilości detergentów
Dlaczego warto wybrać profesjonalny odżelaziacz wody?
Przekroczone żelazo w wodzie jest częstym zjawiskiem w przypadku własnych ujęć, jednak to wcale nie oznacza, że prostym do redukcji. Najlepszym rozwiązaniem na odżelazianie jest przekształcenie rozpuszczonych związków żelaza w żelazo w formie nierozpuszczalnej, którą następnie bardzo łatwo jest odfiltrować z wody. Na tej zasadzie działa większość profesjonalnych odżelaziaczy wody.
Branża uzdatniania wody dysponuje wieloma sposobami na odżelazianie wody, w których wykorzystywane są różnego rodzaju złoża filtracyjne, a niekiedy dodatkowy osprzęt.
Taki sprzęt dobiera się na podstawie wyników badania wody. Przy prawidłowym i skutecznym usuwaniu żelaza bardzo istotne jest nie tylko poznanie samego stężenia lecz na proces ma wpływ wiele innych czynników, jak przekroczenia manganu w wodzie, utlenialność, zasadowość, odczyn pH, barwa, mętność, występowanie jonu amonowego. Tak naprawdę tylko przyjrzenie się tym wszystkim parametrom daje szansę doboru skutecznej metody odżelaziania w danym gospodarstwie domowym i możliwość pełnego przynoszenia efektów. W przypadku występowania przekroczeń żelaza w wodzie możemy więc powiedzieć, że bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdej sprawy. Samo urządzenie zawsze musi być jak najlepiej dobrane do panujących warunków.
Podsumowując, profesjonalny odżelaziacz wody jest najlepszym i pewnym rozwiązaniem. Odpowiednio dobrany poradzi sobie z nawet największymi przekroczeniami, przy dużym zużyciu wody. Do tego dział techniczny zazwyczaj stara się dobierać te urządzenia w taki sposób, aby ich eksploatacja była jak najbardziej ekonomiczna. Z tego właśnie powodu tak chętnie polecane są odżelaziacze wody wykorzystujące w swoim działaniu wstępne napowietrzanie.
Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem
Odżelaziacze wody wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody to niezawodny klasyk! Ta metoda jest wykorzystywana nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w sektorze przemysłowym. Zaletami zastosowania jest możliwość usuwania każdych przekroczeń żelaza. Ponadto te odżelaziacze wody sprawdzają się nawet przy bardzo wysokim zapotrzebowaniu na wodę. Są ekologiczne i ekonomiczne, ponieważ na regenerację zużywają jedynie wodę, bez żadnych dodatkowych substancji chemicznych.
Odżelaziacze wody tego typu wykorzystują w swoim działaniu zewnętrzny napowietrzacz oraz hydrofor ocynkowany. Woda najpierw musi przejść proces napowietrzania, aby żelazo mogło zacząć się utleniać i zmieniać swoją formę. Dopiero potem woda trafia na odżelaziacz, gdzie zachodzi proces redukcji żelaza, jest ono zatrzymywane na powierzchni, natomiast do użytkownika jest już kierowana oczyszczona woda.
Odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza
Odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza nie są alternatywą przedstawionych wyżej klasycznych odżelaziaczy wody. Tamte sprawdzą się praktycznie w każdych warunkach. Te mają pewne ograniczenia. To, czy można zastosować taki produkt powinna potwierdzić analiza wody oraz wywiad związany z warunkami panującymi w danym gospodarstwie domowym. Mimo to, tego rodzaju urządzenia są dobrą propozycją przy hydroforach membranowych, małej ilości miejsca na montaż oraz niedużych przekroczeniach. Oszczędzają przestrzeń.
W działaniu również wykorzystywane jest wstępne napowietrzanie wody. Z tym, że nie trzeba do tego dodatkowego sprzętu. Cały proces odbywa się wewnątrz odżelaziacza wody. Woda najpierw jest kierowana na komorę sprężonego powietrza. Na niej zachodzi proces wstępnego utleniania. Następnie woda od razu jest kierowana na złoże odżelaziające.
Stacje wielofunkcyjne
Jeśli pozwalają na to wyniki analizy wody, dość dobrą opcją mogą być stacje wielofunkcyjne. Wewnątrz znajduje się mieszanka złóż, zawierająca między innymi jonowymiennik. W tym procesie możliwe jest do usunięcia nie tylko żelazo, ale również: mangan, jon amonowy, związki organiczne. Całkowitej redukcji podlega również twardość wody. Do regeneracji niezbędny będzie roztwór solanki.
Co innego na żelazo w wodzie?
Niektórzy, mimo wielu korzyści płynących z użytkowania profesjonalnego odżelaziacza wody, nie chcą się zdecydować na ten wybór ze względu na obawy przed wysoką ceną usług i instalacji. Szukają tańszych sposobów na żelazo w wodzie, nawet kosztem ich wydajności. Czasami zdarzają się też sytuacje, w których montaż profesjonalnego odżelaziacza wody nie jest opłacalny, na przykład dzieje się tak, jeśli niezbędna jest poprawa jakości wody w domku letniskowym.
W takiej sytuacji również można zaproponować pewne rozwiązania, jednak należy mieć na uwadze, że to tylko półśrodki, na które każdy decyduje się na własną odpowiedzialność.
Pierwszym rozwiązaniem, jakie można zaproponować jest założenie zwężki napowietrzającej przed hydroforem w celu odpowiedniego natlenienia wody, by żelazo zaczęło się wytrącać, a dalej kolumny filtracyjnej z ręczną głowicą sterującą, za nią jeszcze narurowy filtr mechaniczny doczyszczający wodę. Ten sposób będzie miał szansę zadziałać, jeśli napowietrzanie wody będzie wystarczająco silne, a parametry będą pozwalały na prawidłowe zachodzenie procesu przemiany żelaza do form nierozpuszczalnych.
Innym sposobem, w którym nie jest wykorzystywany wstępny proces napowietrzania, może być założenie zgrubnego filtra z automatem płuczącym, a zaraz za nim standardowego filtra narurowego z dokładnym wkładem mechanicznym. Należy jednak pamiętać, że te metody to półśrodki w usuwaniu żelaza z wody.
Sięgaj po najlepsze rozwiązania
Jeśli tylko istnieje taka możliwość, sięgaj po najlepsze i najskuteczniejsze z możliwych rozwiązań, a nie półśrodki. Najczęściej okazuje się, że to, w co trzeba było trochę doinwestować jest warte swojej ceny i zwraca się. O ile więc istnieje taka możliwość, wybierz profesjonalną stację, która przyniesie najlepsze efekty w usuwaniu żelaza z wody. Przeczytaj także: https://kb.pl/porady/jaki-odzelaziacz-wody-wybrac-rodzaje-zasada-dzialania-porady-_wp24/
źródło: Filtry-do-wody.info
Komentarze
blog comments powered by Disqus