Chmurowe przetwarzanie danych zwiększa potencjał produkcji
Dziś technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego systemy sterowania muszą dostarczać więcej niż tylko podstawowe dane. Nie wystarczy kontrola urządzeń i maszyn. Inżynierowie firmy Turck opracowali metodę efektywnego i precyzyjnego przetwarzania danych procesowych.
Aby zwiększyć wydajność procesów produkcyjnych, warto zbierać i analizować dane z różnych obszarów, do których dają dostęp sterowniki PLC. Ważna jest także zmiana podejścia do budowy maszyn. Zamiast klasycznych, sztywno połączonych elementów, nowoczesne maszyny są projektowane w sposób modułowy. To pozwala na szybkie dostosowanie systemu, optymalizację i pozyskanie większej ilości danych o przebiegu procesu. W ten sposób użytkownik może spojrzeć na maszynę z zupełnie nowej perspektywy.
Na czym bazuje modułowa budowa maszyn?
Modułowość polega na tym, że złożone maszyny są podzielone na moduły, które można łączyć w różnym układzie, tworząc różnorodne maszyny z tych samych części. Warto dodać, że modułowość nie jest właściwością binarną, lecz ma różne stopnie, od niskiego do wysokiego.
Maszyna składa się z elementów mechanicznych, hydraulicznych i komunikacyjnych. Aby wszystkie elementy i moduły mogły się ze sobą komunikować, potrzebne są ujednolicone interfejsy. Maszyny modułowe mają wiele zalet, takich jak niższy koszt produkcji, krótszy czas montażu i większa elastyczność rozbudowy.
Korzyści ze zdecentralizowanej automatyzacji
Modułowa konstrukcja maszyny wymaga elastycznego okablowania, które nie jest możliwe przy połączeniu typu punkt-punkt w centralnej szafie sterowniczej. Ponadto centralna szafa utrudnia wymianę lub rozbudowę instalacji. Dlatego moduły maszyny powinny mieć własne struktury sterowania. Można je zrealizować np. stosując małe lokalne skrzynki sterownicze na module z komponentami IP20, takimi jak FEN20.
Wyspy wejść/wyjść w wysokim IP, takie jak seria TBEN, pozwalają zbierać sygnały bezpośrednio na maszynie i łączyć moduły np. w sieci Ethernet – bez szafy sterowniczej. To obniża koszty instalacji i skraca czas uruchomienia u klienta końcowego.
Sterowanie a dane w chmurze
Precyzyjne sterowniki umiejscowione na maszynach dostarczają mnóstwa danych. Najnowsze rozwiązania firmy Turck umożliwiają klientom wysyłanie tych danych bezpośrednio do chmury. Tam z kolei odbywa się ich przechowywanie i przetwarzanie, również z wykorzystaniem potencjału sztucznej inteligencji.
Dla nowoczesnych maszyn kluczowa jest współpraca z takimi systemami, jak MES (System Zarządzania Produkcją) czy ERP (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa). Dlatego sterowniki firmy Turck obsługują standardowo komunikację ProfiNet, EtherNet/IP, Modbus TCP, Modbus RTU, CANopen. Do komunikacji z systemami wyższego poziomu można zastosować MQTT lub OPC UA. Dzięki temu można budować fabryki zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0.
Przetwarzanie danych pomaga eliminować błędy
Wiele procesów biznesowych, zwłaszcza związanych z produkcją lub logistyką, wymaga analizy dużej ilości danych. To informacje o zużyciu materiałów, czasie pracy maszyn, zużyciu energii czy wyniki końcowe. Przetworzenie tych danych pozwala wyciągnąć wnioski i zwiększyć efektywność w firmie. Można również zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na spadek wydajności.
Przykładem może być monitorowanie drgań na krytycznych częściach maszyny i zapisywanie ich w systemie. W dłuższej perspektywie te wartości się zmieniają, co umożliwia predykcję serwisowania lub wymiany części, aby zapobiec poważnej awarii maszyny.
Turck Cloud Solution
Turck Cloud Solution to gotowe rozwiązanie dla klientów firmy Turck, którzy chcą skorzystać z zalet systemu chmurowego, bez specjalistycznej wiedzy z zakresu IT. Dzięki temu rozwiązaniu dane z maszyn mogą być łatwo wizualizowane i dostępne w przeglądarce internetowej. Nowa wersja rozwiązania chmurowego wykorzystuje również sztuczną inteligencję do analizy danych.
Turck Cloud umożliwia także konfigurację i obsługę alarmów, które mogą być dostosowane do różnych sytuacji, np. sygnalizować przekroczony poziom cieczy w zbiornikach. Dzięki temu można szybko reagować na zdarzenia i eliminować przyczyny występowania alarmów.
Podsumowanie
Przemysł 4.0 wymaga nie tylko wykorzystania danych, ale także elastyczności i skalowalności systemów automatyki. Dlatego coraz częściej stosuje się maszyny modułowe, które można łatwo dostosować do zmieniających się warunków i wymagań. Jednym z kluczowych elementów takich systemów jest połączenie z chmurą, które umożliwia zdalny dostęp, analizę i optymalizację procesów produkcyjnych.
Firma Turck oferuje rozwiązanie łączące zalety maszyn modułowych i chmury w jednym pakiecie. Jest to system sterowania oparty na platformie Turck Cloud Solutions, który zapewnia intuicyjną obsługę, szybką integrację i wysoką funkcjonalność.
TURCK Sp. z o.o.
ul. Budowlanych 131/4, 45-123 Opole
tel. +48 77 4434 800
źródło: Automatyka 4/2024
Słowa kluczowe
automatyka, chmura przemysłowa, Chmurowe przetwarzanie danych, TURCK
Komentarze
blog comments powered by Disqus