Zakłócenia EMI w aplikacjach medycznych
Urządzenia medyczne, ze względu na swoje przeznaczenie, muszą spełniać wysokie wymagania. Dotyczy to nie tylko bezpieczeństwa użytkowania, ale także prawidłowego i niezawodnego działania w warunkach szpitalnych.
W medycynie jest stosowany najnowocześniejszy sprzęt, który wykorzystuje mikroprocesory, łączność radiową i bezprzewodową oraz elektronikę. Urządzenia są zróżnicowane pod względem zaawansowania technicznego, od prostych stymulatorów po obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego. Wprowadza się także urządzenia z nowoczesnymi rozwiązaniami dotyczącymi bezprzewodowej łączności, które wykorzystuje się do połączeń z komputerem, np. automatyczne systemy monitorowania funkcji życiowych pacjentów lub urządzenia diagnostyczne. To co znacznie ułatwia pracę personelu medycznego, przyspiesza diagnostykę, może też sprawiać problemy.
Zakłócenia w pracy urządzeń medycznych
Przy jednoczesnej pracy kilku urządzeń z techniką bezprzewodową (radiową) istnieje ryzyko, że poszczególne sygnały będą na siebie oddziaływać. Są to niezamierzone sygnały i małe częstotliwości, które nie podlegają licencjonowaniu. Może to prowadzić do nieprawidłowego działania sprzętu medycznego lub fałszować wskazania diagnostyczne. Skutkiem zakłóceń EMI w urządzeniach medycznych mogą być nie tylko chwilowe zmiany, które nie mają wpływu na pracę, ale też dużo poważniejsze. Zakłócenia mogą zakłócić sygnalizację alarmu (w przypadku monitorowania funkcji życiowych) lub nieprawidłowe działanie urządzenia medycznego. W każdym przypadku narażone jest życie i zdrowie pacjenta. Dotyczy to zarówno wzajemnego oddziaływania urządzeń emitujących energię elektromagnetyczną (EM), zakłócenia między układami w urządzeniach medycznych, jak i samych urządzeń, które mogą emitować energię EM, a tym samym powodować zakłócenia w samym urządzeniu.
Filtry EMI Schaffner jako zabezpieczenie urządzeń medycznych
Prawidłowe działanie sprzętu medycznego w takich warunkach nie byłoby możliwe. Ale jest bardzo prosty sposób, aby wyeliminować niezamierzone oddziaływania urządzeń. Są specjalne filtry EMI firmy Schaffner. To proste, a jednocześnie bardzo nowoczesne urządzenia, które eliminują niebezpieczeństwo związane z zakłóceniami spowodowanymi przez wzajemne oddziaływanie na siebie urządzeń elektronicznych.
Każde urządzenie i sprzęt medyczny musi spełniać wymagania kompatybilności elektromagnetycznej, co oznacza, że dany układ jest zgodny ze swoim środowiskiem elektromagnetycznym. Znaczy to tyle, że podczas pracy nie wywołuje żadnych zakłóceń między poszczególnymi podzespołami oraz jego działanie nie emituje zakłóceń EM, które mogą zaburzyć pracę innych urządzeń.
Dobór filtrów
Podczas projektowania urządzeń medycznych producenci badają swoje wyroby pod kątem odporności i emisji elektromagnetycznej, ale nie mają żadnego wpływu na warunki, w których dane urządzenie będzie pracowało. Dlatego też tak ważne jest, aby już na etapie projektu uwzględnić wystarczającą ochronę dla urządzenia przed możliwymi zakłóceniami elektromagnetycznymi. Należy wziąć pod uwagę szereg parametrów: energię przewodzoną, wyładowania elektrostatyczne oraz energię wypromieniowaną i dobrać odpowiednie rozwiązanie w postaci dedykowanych filtrów.
Firma Schaffner jest światowym liderem w projektowaniu i produkcji filtrów przeciwzakłóceniowych, które powszechnie stosuje się w aplikacjach medycznych. Są to zarówno filtry dedykowane do urządzeń diagnostycznych, obrazowania promieniowaniem X-Ray, jak i do skomplikowanych robotów medycznych zasilanych napędem silnikowym. Wszystkie urządzenia spełniają szczegółowe normy wymagane prawem w zakresie bezpieczeństwa: IEC/EN 60950-1, IE/EN 60335-1, IEC/EN 60335-1, UL/IEC 60939-3, C22.2 nr 8. CQC/CCC GB/T15287 i GB/T15288.
źródło: ASTAT
Komentarze
blog comments powered by Disqus