Napędzamy wiedzę
SEW-EURODRIVE Polska drukuj
Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w lutym 2014 r. została uruchomiona nowa specjalność na kierunku Mechatronika. Nosi ona nazwę „Aplikacje napędowe” i została utworzona pod patronatem firmy SEW-Eurodrive.
Współpraca SEW-EURODRIVE z Politechniką Śląską
|
|
Wzajemna umowa o współpracy między firmą SEW-Eurodrive i Wydziałem Mechanicznym Technologicznym umożliwiła powstanie na terenie uczelni laboratorium, które przeznaczone jest do nauki nowych technologii, związanych z napędami i sterowaniem. Współpraca pozwala dodatkowo na przeprowadzenie zajęć praktycznych dla studentów w nowoczesnym Centrum Techniczno-Szkoleniowym SEW-Eurodrive w Tychach.
Motywacja
Powstanie specjalności „Aplikacje napędowe” to odpowiedź na zapotrzebowanie przemysłu na wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko świetnie znają teorię, ale równie sprawnie poruszają się w świecie realnych urządzeń. To przygotowanie specjalistów, którzy znają aplikacje napędowe i mają umiejętność rozwiązywania problemów.
Połączenie nauki z przemysłem ma wymierne korzyści zarówno dla studentów, jak i dla firm. Pracodawcy – kadra zarządzająca dużymi firmami produkcyjnymi – potwierdzają duże zapotrzebowanie na specjalistów–praktyków i podkreślają, że jest to szansa, aby absolwenci uczelni technicznych zdobyli praktyczną wiedzę i wchodzili na rynek pracy od razu z wykształceniem przystosowanym do konkretnych wymagań rynku.
Zajęcia
W ramach specjalności „Aplikacje napędowe” na kierunku Mechatronika studenci zapoznają się z projektowaniem, uruchamianiem i diagnostyką kompletnych aplikacji napędowych, w tym wind, stołów rolkowych, przenośników bądź systemów bezkontaktowego przekazywania energii, a także serwonapędów. Nauka w połączeniu z praktyką obejmować będzie programowanie i parametryzację przetwornic częstotliwości i sterowników, a także posługiwanie się przemysłowymi sieciami komunikacyjnymi oraz montaż silników i motoreduktorów. Program zajęć prowadzonych w ramach nowej specjalności został od podstaw opracowany przez pracowników Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania, wspólnie z ekspertami z firmy SEW-Eurodrive.
– Jestem przekonany, że potencjał naukowy i dydaktyczny zarówno profesorów, jak i adiunktów wydziału, połączony z praktyczną wiedzą i doświadczeniem inżynierów aplikacyjnych naszego partnera sprawią, że absolwenci nowej specjalności będą w niedalekiej przyszłości ekspertami w zakresie typowych we współczesnym przemyśle, mechatronicznych aplikacji napędowych oraz systemów ich sterowania i diagnostyki. Już dziś przekazane przez spółkę sprzęt laboratoryjny, oprogramowanie oraz know-how znakomicie służą studentom mechatroniki naszego wydziału. Z drugiej strony nasi absolwenci to cenny kapitał ludzki spółki, która od wielu lat jest ważnym partnerem przemysłowym naszego wydziału w obszarze mechatroniki – podkreśla prof. Jerzy Świder, dyrektor Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania.
Potwierdza to Stanisław Nawracaj, dyrektor ds. techniczno-handlowych SEW-Eurodrive, który bardzo wysoko ocenia kwalifikacje absolwentów uczelni: – Szeregi naszej firmy regularnie zasilają absolwenci Politechniki Śląskiej i nigdy się na nich nie zawiedliśmy. Liczymy na to, że nasza współpraca z uczelnią w ramach nowej specjalności będzie istotnym krokiem w kierunku dynamicznego adaptowania programów edukacyjnych do wymogów przemysłu. Współczesny przemysł i rynek pracy nie oferują już czasu na zbieranie doświadczeń zawodowych dla absolwentów dopiero po zatrudnieniu. Tymi kompetencjami trzeba dysponować już w chwili ukończenia studiów.
Korzyści płynące ze współpracy nauki z przemysłem podkreślają również absolwenci Politechniki Śląskiej. – Studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym pozwoliły mi zapoznać się ze sprzętem i standardami stosowanymi w przemyśle. Zajęcia w laboratoriach wyposażonych w maszyny stosowane w przemyśle, podobnie jak liczne wycieczki do zakładów przemysłowych, dają dobry wstęp do codziennej pracy zawodowej – mówi inż. Witold Lisiecki, absolwent Politechniki Śląskiej i specjalista ds. aplikacji w Centrum Techniczno-Szkoleniowym SEW-Eurodrive w Tychach.
– Znajomość sprzętu i jego zastosowań, zdobyta podczas studiów i później w pracy programisty, to tylko część potrzebnych umiejętności. To dzięki przygotowaniu przez doskonałą kadrę dydaktyczną mogę dziś swobodnie łączyć aspekty praktyczne i teoretyczne problemów rozwiązywanych w codziennej pracy – przyznaje mgr inż. Szymon Gąsiorczyk, absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego, pracujący obecnie w centrali spółki w Niemczech. Jest inżynierem wsparcia technicznego, który na co dzień tworzy oprogramowanie sterujące oraz nadzoruje uruchomienia systemów transportu wewnętrznego.
Dodatkowym atutem utworzenia specjalności i w pełni profesjonalnego laboratorium jest fakt, że studenci nowej specjalności będą kierowani na praktyki i staże przemysłowe w firmie SEW-Eurodrive.
SEW-EURODRIVE Polska Sp. z o.o.
Centrum Techniczno-Szkoleniowe
ul. Strzelecka 66, 43-109 Tychy
tel. 32 323 26 10
e-mail: szkolenia@sew-eurodrive.pl
www.sew-szkolenia.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus