Diagnostyka sieci przemysłowych w wykonaniu eksperckim
dr inż. Mariusz Jabłoński - SIMLOGIC. drukuj
Rozwój technologii informacyjnych (IT) przyczynił się do zmiany hierarchii, struktury i przepływu danych, zarówno w zakresie rozwiązań biurowych, jak również we wszystkich sektorach automatyki przemysłowej – od aplikacji procesowych i przemysłu produkcyjnego po rozwiązania logistyczne i automatykę budynków. W artykule przedstawiono funkcjonalną diagnostykę sieci PROFIBUS w kontekście potrzeb aplikacji, oczekiwań użytkowników i sprawdzonych rozwiązań.
Zdolność wzajemnego komunikowania się urządzeń i stały dostęp do przejrzystych informacji są nieodzownymi składnikami przyszłościowych koncepcji zintegrowanej automatyki. Komunikacja staje się coraz bardziej bezpośrednia na wszystkich szczeblach hierarchii zainstalowanych rozwiązań i systemów. Rewolucja informacyjna w technologii automatyzacji jest sposobem na nowe, potencjalne oszczędności w optymalizacji systemów procesowych i stanowi ważny wkład na rzecz poprawy wykorzystania zasobów.
W tym zakresie przemysłowe systemy komunikacyjne nabrały kluczowego znaczenia. Zapewniły jednocześnie wyraźną redukcję całkowitych kosztów oraz wzrost wydajności i jakości systemów automatyki. Do dyspozycji użytkowników pozostają bardzo szerokie możliwości diagnostyki oraz dostęp do ważnych informacji w pracy służb utrzymania ruchu i serwisu.
Obecnie sieci przemysłowe stanowią niekwestionowany standard w zakresie powszechnej implementacji do wszelkich rozwiązań automatyki. W Europie popularność zyskała sieć PROFIBUS, przeznaczona do zastosowania w rozproszonych systemach sterowania. Jej elastyczność umożliwia łączenie urządzeń o odmiennej funkcjonalności i architekturze sprzętowej, pochodzących od różnych producentów.
Standaryzacja rozwiązań dla sieci przemysłowych – PI i PICC
Standard PROFIBUS ma już ponad 25 lat. Obecnie działa ponad 50 mln węzłów PROFIBUS oraz ponad 10 mln węzłów PROFINET. Nowe aplikacje są instalowane ze wskaźnikiem 2:1, co oznacza dwa urządzenia PROFIBUS na jedno urządzenie PROFINET. Wraz z rozwojem urządzeń tych standardów rozwija się organizacja zrzeszająca PROFIBUS and PROFINET International, będąca największą tego typu organizacją na świecie. Jest odpowiedzialna m.in. za standaryzację, certyfikację, badania oraz rozwój nowych produktów i standardów PROFIBUS, PROFINET, PROFIdrive, PROFIsafe. Organizacja reprezentuje zarówno producentów urządzeń dla wymienionych standardów, jak również użytkowników wspomnianych systemów. Obecnie na świecie funkcjonują 54 centra PICC w 27 krajach, działając pod wspólną nazwą organizacji – PROFIBUS and PROFINET International.
W statusie organizacji PI znalazło się nieustanne wspieranie i rozwój standardów, a także technologii PROFIBUS, PORFINET, PROFIdrive i PROFIsafe, wraz z opracowywaniem nowych rozwiązań. PI realizuje dodatkowo zadania wsparcia technicznego dla użytkowników i producentów. Będąc największą organizacją użytkowników sieci przemysłowych na świecie, PI stwarza możliwości ciągłego rozwoju oraz dostępu do najnowszych technologii. Członkiem organizacji PI jest także firma SIMLOGIC., która od lat działa w strukturze Centrum Serwisowo-Szkoleniowo-Kompetencyjnego. W ubiegłym roku te działania zostały docenione i firma otrzymała status PICC – PROFIBUS and PROFINET International Competence Center z zakresu PROFIBUS, PORFINET, PROFIdrive.
SIMLOGIC. jest członkiem organizacji PI Poland od 2008 r., a aplikacja firmy do PI o uzyskanie statusu PICC zyskała pozytywną ocenę krajowej organizacji PI w Polsce. Wniosek poparty był wieloletnim doświadczeniem zespołu SIMLOGIC., wynikającym z działalności firmy w zakresie:
- promocji i aplikacji rozwiązań sieci przemysłowych PROFIBUS i PROFINET,
- rozwiązań PROFIdrive i ich implementacji w rozwiązaniach Motion Control,
- diagnostyki sieci przemysłowych PROFIBUS i PROFINET,
- implementacji standardu PROFIsafe,
- szkoleń technicznych, dotyczących komunikacji i diagnostyki,
- warsztatów technicznych,
- promocji rozwiązań PICC na konferencjach,
- publikacji artykułów technicznych,
- współpracy krajowej z wieloma dostawcami rozwiązań komunikacyjnych,
- współpracy międzynarodowej w zakresie sieci przemysłowych.
Dołączenie do tak znakomitego grona stanowi dla firmy SIMLOGIC. znaczące wyróżnienie. 2 czerwca bieżącego roku, jako dyrektor firmy, miałem przyjemność uczestniczyć w Konferencji PICC w Erlangen, gdzie reprezentując SIMLOGIC. zaprezentowałem obecne nasze dokonania w zakresie automatyki, komunikacji i sieci przemysłowych.
Diagnostyka sieci PROFIBUS
Dla prawidłowego funkcjonowania sieci PROFIBUS istotne jest, aby od początkowego etapu projektowania tej sieci komunikacyjnej uwzględniać wszystkie zalecenia norm i organizacji standaryzującej PROFIBUS&PROFINET PI, związane z prawidłowym projektowaniem, przygotowywaniem i wykonywaniem sieci PROFIBUS. Uwzględniając powyższe, przy projektowaniu i uruchamianiu sieci należy uwzględnić:
- strukturę i topologię projektowanej sieci,
- maksymalne dopuszczalne odległości między węzłami lub segmentami sieci, które związane są z liczbą urządzeń i prędkością transmisji,
- właściwy wybór prędkości transmisji danych i jej dopasowanie do projektowanej aplikacji,
- prawidłowy podział na segmenty, uwarunkowany liczbą urządzeń w sieci,
- instalację złącz komunikacyjnych i diagnostycznych, zgodną z zaleceniami montażowymi i projektowymi,
- poprawną terminację zakończeń linii i prawidłowe połączenia ekranowe kabla komunikacyjnego,
- zastosowanie złączy, wtyczek, konektorów i przewodów, zgodnych ze specyfikacją standardu PROFIBUS,
- poprawną instalację okablowania zapewnioną przez właściwe ułożenie kabli komunikacyjnych (zachowanie minimalnych odległości od przewodów zasilających, planowanie tras kablowych, ekranowanie),
- unikanie możliwości powstawania uszkodzeń mechanicznych.
Powyższe punkty stanowią zbiór podstawowych zasad, których stosowanie może pomóc w eliminacji głównych przyczyn powstawania problemów sieci komunikacyjnych już odebranych, wraz z maszyną czy systemem sterowania procesem.
|
|
Bardzo często, zarówno przy projektowaniu, doborze, jak i wykonywaniu, popełniane są niezamierzone błędy, toteż odrębnym zagadnieniem sieci komunikacyjnych jest ich diagnostyka. O ile urządzeń i samych rozwiązań na rynku automatyki jest wiele, o tyle skuteczną akcję diagnostyczno-serwisową potrafią przeprowadzić tylko nieliczni fachowcy. Skuteczną, czyli eliminującą problem i umożliwiającą dalszą, bezawaryjną pracę, a nie jedynie wskazującą na wiele możliwości przyczyn powstawania awarii.
Więcej informacji na temat diagnostyki sieci PROFIBUS oraz narzędzi oferowanych przez firmę SIMLOGIC. zawarto w pełnym tekście artykułu w numerze 6/2014 miesięcznika Pomiary Automatyka Robotyka.
Z ofertą firmy można zapoznać się na stronach internetowych: www.simlogic.pl oraz należącego do niej sklepu internetowego: www.e-sklepy.simlogic.pl. Specjaliści SIMLOGIC. chętnie udzielą telefonicznie lub mailowo obszernych informacji i odpowiedzi na pytania techniczne:numer całodobowy – serwis, infolinia i zgłoszenia awarii 24H – tel. 696 626 627,
- e-mail do działu technicznego: serwis@simlogic.pl,
- całodobowy magazyn przemienników 24/7: sprzedaz@simlogic.pl oraz tel. 696 626 627,
- kontakt do działu szkoleń: szkolenia@simlogic.pl.
dr inż. Mariusz Jabłoński
dyrektor SIMLOGIC.
ul. Piłsudskiego 141, 92-318 Łódź
tel. 42 648 66 77, fax 42 648 67 00
e-mail: zapytania@simlogic.pl
www.simlogic.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus