Kable i przewody do aplikacji przemysłowych
Dariusz Ziółkowski, TECHNOKABEL SA drukuj
Rozwiązania techniczne stosowane w instalacjach przemysłowych wymagają, aby użyte w nich urządzenia były niezawodne i spełniały najwyższe standardy jakościowe. Coraz częściej oczekuje się też zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego. Dotyczy to również kabli i przewodów, odpowiadających za zasilanie, sterowanie i przesyłanie sygnałów pomiarowych. Technokabel, jako renomowany producent kabli i przewodów, ma w ofercie szeroki zakres wyrobów o zwiększonej niepalności, przeznaczonych do realizowania tego rodzaju zadań.
Ze względu na często wymagane małe promienie gięcia kabli, a także oczekiwaną przez instalatorów większą elastyczność, Technokabel proponuje stosowanie do zasilania i sterowania kabli sygnalizacyjnych z giętkimi, wielodrutowymi żyłami miedzianymi, typu TECHNOKONTROL YnKSLY-Nr, przeznaczonych do napięcia pracy 300/500 V i 0,6/1 kV. Są one wykonywane jako kable wielożyłowe, wieloparowe (oznaczenie z końcówką „-P”) lub wielotrójkowe („-T”).
Ekranowanie i zewnętrzne zastosowania
Dla zabezpieczenia przed indukowaniem przez zewnętrzne pola elektryczne zakłóceń w torach kabla, a także w celu ograniczenia emisji zakłóceń z kabla do otoczenia, stosuje się ekranowanie w postaci laminowanej taśmy aluminiowej, z ułożoną pod nią żyłą uziemiającą. Ekrany nakłada się na ośrodek kabla (YnKSLYekw), na wiązki (YnKSLYekp, YnKSLYekt) albo na wiązki i ośrodek (YnKSLYekpekw, YnKSLYektekw). Kable sygnalizacyjne z żyłami giętkimi mogą być instalowane również na zewnątrz budynku, lecz w takim przypadku zalecane jest stosowanie konstrukcji ze wzmocnioną powłoką polwinitową, odporną na działanie promieniowania ultrafioletowego (YnvKSLY, YnvKSLYekw, YnvKSLYekpekw itp). Kable o izolacji z polietylenu usieciowanego (YnKSLXS, YnKSLXSekw, YnKSLXSekpekw itp.) są dobrą alternatywą, gdy istotna jest mniejsza pojemność skuteczna torów oraz zwiększona temperatura pracy przy żyle (wynosi ona 90 °C).
Sterowanie napędami
Połączenia silników z falownikami muszą być realizowane specjalnymi kablami, charakteryzującymi się niską pojemnością żył izolowanych i wysoką skutecznością ekranowania. Przy takich uwarunkowaniach najlepiej sprawdzają się przewody TECHNOFLEX 2XSLCYon-J lub TECHNOFLEX 3Plus 2XSLCYon-J, w którym zastosowano podział żyły uziemiającej na trzy żyły, rozmieszczone równomiernie w ośrodku kabla (co 120°), co pozwoliło osiągnąć symetryczny rozkład pól i zmniejszyć poziom emisji zakłóceń elektromagnetycznych do otoczenia, w porównaniu do kabli czterożyłowych.
Kable do transmisji danych
Oddzielną grupę stanowią instalowane wewnątrz budynków, bezhalogenowe, wieloparowe kable ekranowane typu RD-H(ST)H Bd, o konstrukcji pęczkowej. Służą one do transmisji danych za pośrednictwem sygnałów analogowych lub cyfrowych, o częstotliwości do 10 kHz. Dzięki specjalnej budowie (odpowiednie skoki par, konstrukcja pęczkowa) osiągnięto niski poziom wzajemnego zakłócania się torów kabla.
Zastosowanie polietylenowej izolacji w kablach do transmisji cyfrowej pozwala uzyskać mniejszą pojemność torów parowych kabla i mniejsze straty przesyłanych sygnałów. Osiągnięto to w kablach uniepalnionych typu RE-2Y(St)Yv-fl oraz RE-2Y(St)Yv-fl PiMF, z ekranowanymi parami. W obu przypadkach jest to konstrukcja parowa z ekranem wspólnym z taśmy i wzmocnioną powłoką zewnętrzną, dzięki której kable mogą być instalowane na zewnątrz budynków i bezpośrednio w ziemi. Dostępne są też wersje wzmocnione mechanicznie, z pancerzem z okrągłych drutów stalowych, ocynkowanych, typu RE-2Y(St)YSWAY-fl oraz RE-2Y(St)YSWAY-fl PiMF,
z ekranowanymi parami.
Duża przepustowość i automatyka budynkowa
Zwiększenie wymagań dotyczących przepustowości przewodów, stosowanych w przemysłowych układach automatyki, doprowadziło do pojawienia się w ofercie firmy Technokabel bezhalogenowych kabli do sieci przemysłowych, oznaczonych jako TECHNOTRONIK 02YS(St)CH i TECHNOTRONIK 02YS(St)C11Y (w powłoce z poliuretanu). Transmisja sygnałów w tego typu kablach odbywa się z prędkością do 16 Mb/s.
W budynkach inteligentnych, opartych na standardach Europejskiej Magistrali Instalacyjnej (ang. EIB – European Installation Bus), stosowane są kable EIB BUS i EIB BUS-H, przeznaczone do łączenia urządzeń sygnalizacyjnych i sterujących.
Często podczas przesyłania sygnałów w sieciach przemysłowych i innych sieciach specjalizowanych stawia się kablom wymagania odnośnie odporności na wpływ zakłóceń elektromagnetycznych oraz wpływ warunków atmosferycznych. To drugie dotyczy kabli instalowanych na zewnątrz budynków i bezpośrednio w ziemi. W takim wypadku Technokabel poleca kable z serii TECHNODATA LAN-T1 (do LAN-T15), które – odpowiednio ekranowane i wyposażone w metalową barierę przeciwwilgociową – doskonale sprawdzają się w tego typu zastosowaniach.
Podsumowanie
Przedstawione kable to tylko część oferty firmy Technokabel. Całość obejmuje ponad 6 tys. typowymiarów. Jako producent kabli na specjalne zamówienie, firma może poszczycić się wieloma oryginalnymi konstrukcjami, projektowanymi do niestandardowych zastosowań. Kable i przewody Technokabel można znaleźć w wielu inwestycjach przemysłowych w Polsce i krajach Unii Europejskiej.
Dariusz Ziółkowski
TECHNOKABEL SA
ul. Nasielska 55, 04-343 Warszawa
tel. 22 516 97 77
fax 22 516 97 87
e-mail: tech@technokabel.com.pl
źródło: TECHNOKABEL
Komentarze
blog comments powered by Disqus