Od Lean Connectivity do Lean Automation
EATON ELECTRIC drukuj
Trendy związane z procesami tworzącymi wartość dodaną są odpowiedzią na ciągle rosnące potrzeby rynku. Wymaga on identyfikacji oraz analizy ukrytych potencjałów i szukania oszczędności dla uzyskiwania jak największych korzyści. Koncepcja Lean, będąca odpowiedzią na te potrzeby rynku, z każdym dniem nabiera coraz większego znaczenia.
Trzonem filozofii Lean jest identyfikacja i eliminacja każdej formy marnotrawstwa. Poprzez marnotrawstwo należy rozumieć każdą czynność wykonywaną podczas produkcji, która nie jest użyteczna, a w szczególności: nadmierna obróbka, zbędny ruch i transport, oczekiwanie, nadprodukcja, wady oraz niewykorzystany potencjał.
Obszar zasilania w energię elektryczną w sektorze budowy maszyn ma olbrzymi potencjał w sferze optymalizacji, a tym samym oszczędności. Firma Eaton zidentyfikowała go oraz przeanalizowała wspólnie ze swoimi partnerami.
Wynikiem tych prac badawczych jest kierunek rozwoju, który wytycza nowe standardy – od zoptymalizowania łączenia komponentów do zoptymalizowanej automatyki, From Lean Connectivity to Lean Automation.
Firma Eaton już dzisiaj odnosi sukcesy we wdrażaniu koncepcji Lean Automation. Pozytywne efekty uzyskane dzięki integracji nowych technologii są widoczne w całym łańcuchu produkcyjnym: od decyzji o rozpoczęciu inwestycji, poprzez planowanie, prace projektowo-badawcze, produkcję, uruchomienie, aż po bezawaryjne użytkowanie i serwis.
Technologia oferowana przez firmę Eaton jest technologią otwartą, pozwalającą na korzystanie z szerokiej gamy produktów firm partnerskich.
Lean Automation
Koncepcja Lean Automation wykorzystuje metodologię Lean w zakresie inżynierii i automatyzacji procesów. Zgodnie z tą ideą tradycyjne rozbudowane oprzewodowanie szafy sterowniczej zostało zastąpione taśmą łączeniową. Dodatkowo standardowe komponenty szaf sterowniczych zostały wyposażone w elementy sztucznej inteligencji, dzięki czemu zyskały zdolność diagnostyki i komunikacji. Pozwoliło to wyeliminować zbędne komponenty, takie jak moduły We/Wy czy moduły styków pomocniczych, i jednocześnie zmniejszyć koszty wytwarzania i utrzymania ruchu.
Tę małą rewolucję umożliwiły dwie technologie opracowane przez firmę Eaton: technologia Smart-Wire-DT oraz technologia HMI/PLC.
SmartWire-DT pozwala na wyeliminowanie oprzewodowania poszczególnych elementów szafy sterowniczej, poprzez bezpośrednie połączenie pomiędzy sterownikiem głównym a wykonawczymi elementami układu.
Dzięki technologii HMI/PLC firma Eaton łączy w jednym urządzeniu funkcje wizualizacyjne, funkcje sterowania aplikacją oraz zintegrowany interfejs do SmartWire-DT. Wszystko to zapewnia jeden panel operatorski z możliwością szerokiej komunikacji.
Kompleksowe rozwiązanie dla producentów maszyn
W pełni zintegrowany elektrohydrauliczny system jest kompleksowym rozwiązaniem dla producentów maszyn i urządzeń. Dzięki stworzeniu koncepcji Lean Automation firma Eaton spełnia oczekiwania rynku, integrując branżę elektryczną i hydrauliczną pod kątem automatyki.
Lean Automation jest systemem o otwartej architekturze. Sercem systemu jest jedno urządzenie – panel HMI/PLC. Łączy on w sobie funkcje sterujące, wizualizacyjne, zarządzania aplikacją oraz nowoczesnej komunikacji. Poprzez sieć przemysłową CANopen urządzenie HMI/PLC komunikuje się z napędami, stacjami rozproszonymi, a także zaworami hydraulicznymi, gwarantując tym samym pełne możliwości sterowania maszyną. Dodatkowo HMI/PLC dzięki technologii SmartWire-DT ma funkcję komunikacji bezpośredniej, m.in. z aparaturą kontrolno-sterującą, stycznikami silnikowymi, wyłącznikami, czujnikami. Rozwiązanie to gwarantuje efektywne połączenia komponentów.
Kompleksowy system elektrohydrauliczny umożliwia precyzyjną regulację i większą niezawodność sterowania. Ponadto pozwala uprościć okablowanie i zmniejszyć liczbę wymaganych testów połączeń, co wiąże się ze skróceniem czasu potrzebnego do uruchomienia.
Kalkulacja wartości ekonomicznej
Z przyjemnością obliczymy i sprawdzimy, jak duże oszczędności uzyskasz, stosując system automatyki oparty na rozwiązaniach Lean Automation firmy Eaton. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt.
EATON ELECTRIC Sp. z o.o.
ul. Galaktyczna 30, 80-299 Gdańsk
www.eaton.com
źródło: EATON ELECTRIC
Słowa kluczowe
automatyzacja procesów, hmi, panel operatorski, sterownik PLC, szafa sterownicza, wizualizacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus