Przemysłowe switche w technologii Green Ethernet
Andrzej Barciński (ELMARK Automatyka) drukuj
Wielkość zużytej energii elektrycznej w sieciach domowych lub korporacyjnych jest często pomijana. W przypadku dużych projektów zastosowanie rozwiązań energooszczędnych może jednak przynieść znaczną redukcję kosztów związanych z eksploatacją, a co za tym idzie, skrócić czas amortyzacji i zwiększyć opłacalność.
Wspomniane rozwiązania promuje w swojej ofercie firma Advantech, światowej klasy wytwórca urządzeń automatyki przemysłowej. W najnowszej serii switchy przemysłowych EKI-3000 producent wprowadził technologię Green Ethernet, która dopasowuje zużycie energii do liczby wykorzystywanych portów oraz do długości podłączonych kabli.
Oszczędność energii
Wszystkie switche z serii EKI-3000 spełniają standard IEEE 802.3az, czyli zaliczają się do urządzeń klasy Green Ethernet. Technologia ta pozwala na przejście nieużywanych portów w stan uśpienia, jeśli podłączone urządzenia są nieaktywne. Przykładowo switch EKI-3525 firmy Advantech, wyposażony w pięć portów Fast Ethernet, w przypadku podłączenia tylko jednego z portów zużyje aż o 60 proc. mniej mocy, czyli około 1 W. Wykrywana jest również długość kabla, co znacznie zmniejsza zużycie energii w przypadku mniejszych, kilkunastometrowych połączeń. Obecnie stosowany standard Ethernet z góry zakłada moc sygnału przełączników, która pozwala na transmisję na odległość 100 m i w efekcie bardzo często nie jest ona w pełni wykorzystywana. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko zmniejsza się koszty utrzymania, ale zapewnia dłuższą pracę przy korzystaniu ze źródeł odnawialnych.
Niezawodność
Ważną cechą switchy, podnoszącą niezawodność pracy, jest funkcja Loop Detection, wyłączająca odpowiedni port Ethernet, gdy dojdzie do zapętlenia danych w sieci. Dzięki temu sieć jest zabezpieczona przed przypadkowymi połączeniami w kształcie pierścienia, które bardzo szybko mogą doprowadzić do zapchania łączy i w konsekwencji do zerwania transmisji. O ewentualnej awarii użytkownik jest informowany za pomocą diody LED, widocznej z boku obudowy. Pozwala to szybciej zdiagnozować problem, a przez to zmniejszyć czas przestojów. Switche mają również jeden lub dwa porty zgodne z technologią VIP, przeznaczone do transmisji danych z wysokim priorytetem. Są one szczególnie użyteczne w aplikacjach wymagających dużych szybkości, takich jak strumień wideo, gdzie obraz musi być przesyłamy w pierwszej kolejności.
Jakość wykonania i zabezpieczenia
Omawiane urządzenia mają solidną, plastikową obudowę o stopniu ochrony IP40, pozwalającą na pracę w środowisku o dużym zapyleniu. Redundantne zasilanie z zakresu 12–48 V DC umożliwia w przypadku awarii automatyczne przełączenie do równorzędnego źródła napięcia. Zastosowanie ochrony przed przepięciami (ESD) na linii ethernetowej (do 6 kV DC) oraz linii zasilającej (do 4 kV DC) skutecznie podwyższa bezpieczeństwo oraz niezawodność użytkowanych sieci. W urządzeniu zamontowano alarmowe wyjście przekaźnikowe oraz diody LINK. Switche pracują w temperaturze od –10 °C do +60 °C. Są bardzo odporne na wibracje, przeciążenia i upadki, zgodnie z wymaganiami odpowiednich norm z serii IEC 60068. Ich współczynnik MTBF, określający czas bezawaryjnej pracy, wynosi około 1 500 000 godzin.
Podsumowanie
Seria EKI-3000 to idealne rozwiązanie do zastosowań w trudnych warunkach przemysłowych. Switche zapewniają niskie koszty eksploatacji i cechują się dużą trwałością. Porty z priorytetami transmisji oraz ochrona przed zapętleniem sieci podnoszą bezpieczeństwo i pewność transmisji danych. Te cechy sprawiają, że są to bardzo dobre rozwiązania dla systemów automatyki przemysłowej, instalacji alarmowych czy systemów wideo. Wysoką jakość potwierdza pięcioletnia gwarancja producenta. Zachęcająca jest też wyjątkowo niska cena modeli EKI-3525 (pięć portów) oraz EKI-3528 (osiem portów).
Jarosław Molenda
źródło: ELMARK Automatyka
Komentarze
blog comments powered by Disqus