Autonomia w fabryce. Rozwiązania igus zapewniają bezpieczeństwo pojazdów AGV
W dobie postępującej cyfryzacji fabryk i magazynów pojazdy sterowane automatycznie (AGV) podbijają świat intralogistyki. Wymagania dotyczące niezawodności wciąż rosną, a celem jest zapewnienie szybszego przetwarzania i niezakłóconego przepływu materiałów.
Producenci AGV wyposażają swoje systemy w komponenty z tworzyw sztucznych firmy igus. Bezsmarowe, polimerowe komponenty do pracy w ruchu sprawiają, że wózki samojezdne nie wymagają konserwacji, stają się lżejsze i jeszcze bardziej ekonomiczne.
Zapotrzebowanie na automatyczne pojazdy bezzałogowe szybko wzrasta. Powody są oczywiste: firmy mogą korzystać z wózków AGV, aby zwiększyć efektywność przepływu materiałów, ułatwić zadania pracownikom lub zrekompensować brak wykwalifikowanych pracowników. Jednak ważne jest, aby technologia automatyzacji była niezawodna i ekonomiczna w użyciu, co oznacza, że firmy nie mogą sobie pozwolić na awarie w codziennej eksploatacji. Pojazdy muszą pracować przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku. To ogromne wyzwanie dla producentów AGV, któremu można sprostać, łącząc niezawodne i ekonomiczne komponenty.
Polimerowe łożyska – redukcja kosztów i potrzeby konserwacji
Niezawodność i efektywność energetyczną AGV można znacznie zwiększyć dzięki polimerom do pracy w ruchu firmy igus. – Bezsmarowne i bezobsługowe łożyska trybopolimerowe iglidur, które są stosowane w urządzeniach przechylających i podnośnikach nożycowych pojazdów AGV, są o 60 % lżejsze niż łożyska metalowe. Pozwala to zmniejszyć masę pojazdu i zwiększyć jego wydajność – mówi Michał Obrębski, menedżer produktu łożyska iglidur w firmie igus.
Łożyska są niezwykle trwałe. – Włókna i wypełniacze wzmacniają łożyska w celu pochłaniania dużych sił i obciążeń krawędziowych, a zintegrowane smary stałe zapewniają bezobsługową pracę na sucho – dodaje Michał Obrębski.
Oprócz trybopolimerowych łożysk ślizgowych, w ofercie firmy igus można znaleźć również łożyska liniowe, obrotowe, sferyczne i kulkowe.
E-prowadniki i kable igus – dłuższy czas pracy pojazdów AGV
Przestrzenie instalacyjne w pojazdach AGV są często bardzo ograniczone. Aby zapewnić bezpieczne prowadzenie przewodów, firma igus opracowała e-prowadnik o niewielkim promieniu gięcia. System E2 micro jest lekki, ma mały promień gięcia, a wysokość wewnętrzna to jedynie 5 mm.
W asortymencie igus są również odpowiednie przewody przeznaczone do pracy w e-prowadnikach. Przewody te, w formie ciętej lub ze złączami, mogą być stosowane w pojazdach AGV, także tych pracujących w chłodniach w temperaturze do –35 °C.
Testy laboratoryjne w warunkach rzeczywistych
Aby zapewnić niezawodną transmisję danych oraz zasilanie wózka AGV, nawet w niesprzyjającym środowisku pracy, firma igus testuje swoje komponenty w warunkach rzeczywistych. Zimna komora testowa jest częścią laboratorium igus o powierzchni 3800 m², w którym rocznie przeprowadza się dwa miliardy cykli testowych. W rezultacie firma jest jedynym dostawcą, który może zaoferować wyjątkową gwarancję do 36 miesięcy na swoje przewody i e-prowadniki. Zapewnia to producentom AGV, a także ich klientom, dodatkową niezawodność w działaniu automatycznych pojazdów bezzałogowych.
igus sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C, 02-234 Warszawa
tel. 22 316 36 30,
e-mail: info@igus.pl
www.igus.pl
źródło: Automatyka 11/2021
Słowa kluczowe
AGV, automatyka, igus, intralogistyka, logistyka, roboty mobilne
Komentarze
blog comments powered by Disqus