Możliwość automatyzacji transportu wewnętrznego z MOBOT TRANSPORTER T15
Jedną z metod usprawnienia systemu transportu wewnętrznego jest częściowa lub całkowita automatyzacja. Automatyczne wózki transportowe typu AMR, takie jak roboty mobilne MOBOT produkowane przez polską firmę WObit, mogą w pełni samodzielnie poruszać się w swoim obszarze roboczym, przewożąc rozmaite ładunki i sprawnie omijając pojawiające się na ich drodze przeszkody. Z najnowszym robotem z oferty WObit możliwości robotyzacji procesów stały się jeszcze bogatsze.
W ofercie WObit dostępny jest robot mobilny MOBOT TRANSPORTER T15, przeznaczony do automatyzacji transportu ciężkich ładunków o maksymalnej masie ciągnionej do 1500 kg. Nowy robot ma solidną, kompaktową konstrukcję o stopniu ochrony IP65 i jest wyposażony w specjalne czujniki, które pozwalają na jego pracę również na zewnątrz budynków.
Transport międzymagazynowy
MOBOT w wersji outdoor umożliwia m.in. transport ładunków między halami produkcyjnymi lub magazynowymi. To niewątpliwy wyróżnik na rynku, dzięki czemu nowy robot firmy WObit rozszerza możliwości autonomicznego transportu różnorodnych ładunków w centrach logistycznych oraz zakładach produkcyjnych.
MOBOT TRANSPORTER T15 wyróżnia wytrzymała i szczelna konstrukcja o stopniu ochrony IP65 wykonana z metalu. Obudowa pokryta jest powłoką antykorozyjną. Zakres temperatury pracy to –25 °C ... +50 °C. Robot ma napęd różnicowy na dwa koła o średnicy 250 mm oraz jedno koło bierne o średnicy 125 mm, co zapewnia dużą stabilność w trakcie transportu ładunków. Prędkość maksymalna wynosi 5 km/h, moc nominalna to 3500 W, a maksymalna masa ciągniona to 1500 kg.
Swobodne przemieszczanie
Kompaktowa konstrukcja robota mobilnego umożliwia swobodne przemieszczanie w standardowych ciągach komunikacyjnych. Jest ona również bardzo uniwersalna, gdyż pozwala na proste dostosowanie do ciągnięcia przyczep z ładunkiem różnego typu.
Zaczep jest wymienny i może być ręczny lub automatyczny. W przypadku zmiany ładunku czy przeniesienia robota do innego zadania wystarczy szybka zmiana zaczepu bez konieczności modyfikacji robota.
Bezprzewodowe ładowanie indukcyjne
MOBOT TRANSPORTER T15 wyposażony jest w niewymienialny pakiet akumulatorów Li-Ion złożony z dwóch, czterech lub sześciu akumulatorów, który umożliwia pracę do 80 minut na jednym ładowaniu (w przypadku pakietu czterech baterii). Innowacyjny system bezprzewodowego ładowania indukcyjnego pozwala na szybkie i bezpieczne ładowanie w trakcie pracy, a czas ładowania od 10 % do 100 % wynosi 40 minut. System zapewnia jeszcze większą wydajność, oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo. Taki sposób ładowania poprawia ergonomię i bezpieczeństwo pracy, gdyż ładowanie odbywa się bezobsługowo, bez konieczności wymiany akumulatorów czy podłączania robota przez pracowników.
System nawigacji i kamery wizyjne
MOBOT TRANSPORTER T15, podobnie jak pozostałe roboty MOBOT, jest wyposażony w laserową nawigację LMS, uwzględniającą naturalnie występujące obiekty terenowe, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej infrastruktury do nawigowania i poruszania się w przestrzeni. System zapewnia autonomiczną i bezpieczną pracę robota, rozpoznawanie przeszkód i ich omijanie (jeśli pozwala na to miejsce na trasie), jak również bezpieczne zatrzymanie, gdy na drodze stanie człowiek. Prócz nawigacji LMS robot może być wyposażony w kamery wizyjne, które zapewnią bardzo wysoką precyzję pozycjonowania – do 1 mm. Jest to przydatne np. przy dokowaniu. W przypadku bardzo dynamicznie zmieniającego się otoczenia robot może być wyposażony w czujniki 3D, w tym czujnik antykolizyjny SICK Visionary-T mini, umieszczony na specjalnym maszcie. Zapewnia on niezawodną, bezkolizyjną pracę robota w otoczeniu np. innych pojazdów (wózki widłowe, myjki). Dzięki tym technologiom MOBOT TRANSPORTER T15 pracuje autonomicznie, precyzyjnie, z kontrolowaną nawigacją i prędkością, co zapewnia płynny i ostrożny transport towarów.
Monitorowanie pracy
MOBOT TRANSPORTER T15 wyposażony jest w panel diagnostyczny do monitorowania jego pracy. Do użytkownika należy wybór, czy wiele robotów MOBOT współpracujących w jednym obszarze ma być niezależnie zarządzanych z poziomu terminalu sterującego (który może być dostarczony wraz z robotami), czy roboty mają być połączone z systemem klienta. Kilka robotów można zintegrować w sieć, współpracującą z systemem ERP/SCADA przedsiębiorstwa, co zapewni precyzyjną informację o pracy oraz realizowanych zadaniach. Takie dane pozwalają na zgranie ich pracy z zapotrzebowaniem danych stanowisk produkcyjnych. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja wykorzystania zasobów – wiadomo dokładnie, jakie jest zapotrzebowanie na surowiec (ile, gdzie, kiedy) oraz które maszyny i kiedy są eksploatowane, a kiedy mogłyby być lepiej wykorzystane. Powtarzalna praca zmniejsza też odpad, który mógł powstać np. przy nieostrożnym przekładaniu i transporcie towarów wewnątrz fabryki.
P.P.H. WObit E. J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27 422, fax 61 22 27 439
źródło: Automatyka 11/2023
Słowa kluczowe
AGV, automatyka, logistyka, logistyka magazynowa, MOBOT TRANSPORTER T15, transport wewnętrzny, wobit
Komentarze
blog comments powered by Disqus