Roboty mobilne MOBOT do automatyzacji intralogistyki
Transport wewnętrzny ładunków jest istotnym procesem w łańcuchu dostaw, jednak sam w sobie nie stanowi wartości dodanej. Jest niezbędnym wydatkiem. Z tego powodu, a także ze względu na rosnącą potrzebę optymalizacji oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników, coraz częściej proces ten jest automatyzowany za pomocą m.in. autonomicznych robotów mobilnych.
Automatyzacja transportu wewnętrznego za pomocą robotów mobilnych umożliwia modernizację procesów i poprawę wydajności bez kosztownej przebudowy fabryki. Firma WObit – polski producent robotów – oferuje rodzinę robotów MOBOT, składającą się z kilkunastu modeli o udźwigach do maksymalnie 100, 200, 500, 700, 1000 oraz 1800 kg. W zależności od potrzeb aplikacji WObit dostarcza roboty MOBOT o napędzie różnicowym, pozwalające na ruch przód/tył i wykonywanie obrotów w miejscu, jak i modele wyposażone w napęd omnikierunkowy, umożliwiający ruch we wszystkich kierunkach oraz obrót w miejscu. Roboty MOBOT skonstruowane są z myślą o długiej żywotności i prostym serwisowaniu, dzięki solidnej, stabilnej oraz ergonomicznie zaprojektowanej konstrukcji.
Roboty AMR firmy WObit są bardzo elastycznym rozwiązaniem do logistyki wewnętrznej. Dzięki modularnej konstrukcji oraz możliwości wykonania osprzętu w postaci modułów i wózków (np. paletowych, rolkowych napędzanych, grawitacyjnych itp.) można je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. AMR mogą być też wyposażone w system unoszenia ładunku, a ponadto mogą być integrowane z ramionami robotycznymi, kobotami oraz robotami przemysłowymi. Robot mobilny MOBOT z robotem przemysłowym nazwany został MOBOT xArm. MOBOT xArm to połączenie zalet uniwersalnego i zwinnego robota mobilnego z robotem przemysłowym, a przy tym bezpieczna współpraca z człowiekiem. Dzięki wyposażeniu w manipulator wieloosiowy MOBOT umożliwia wielostanowiskowe wykonywanie operacji, które wcześniej były przywiązane do jednego gniazda produkcyjnego. To całościowe rozwiązanie jest idealną odpowiedzią na wymagania Przemysłu 4.0, gdyż charakteryzuje się dużą mobilnością i elastycznością.
Produkowane przez WObit roboty spełniają najnowsze standardy bezpieczeństwa, m.in. są zgodne z normą PN-EN ISO 3691-4:2020-10 dotyczącą wózków jezdniowych bez operatora. Modele o większych udźwigach mogą stanowić alternatywę dla załogowych wózków widłowych, poprawiając powtarzalność i bezpieczeństwo ludzi oraz transportowanych ładunków. Odciążają też pracowników od konieczności wykonywania ciężkich i rutynowych zadań. Dzięki temu zmniejsza się częstotliwość występowania sytuacji wymagających zaangażowania pracownika, co poprawia przepustowość, jak również ergonomię pracy.
Mobilne roboty MOBOT poruszają się płynnie i bezpiecznie między ludźmi i innymi pojazdami w dynamicznym otoczeniu. Do nawigacji stosowany jest system nawigacji LMS. To tzw. system free navigation, który do orientacji w przestrzeni wykorzystuje naturalnie występujące obiekty, takie jak ściany, i nie wymaga dodatkowych znaczników. Umożliwia on autonomiczną i bezpieczną pracę robota, identyfikację przeszkód i ich omijanie oraz bezpieczne zatrzymanie, zapobiegające kolizjom. Roboty MOBOT potrafią określić swoje położenie, porównując wyniki skanu laserowego z wbudowaną mapą.
Elastyczne i zwinne roboty do wymagających zadań
WObit oferuje serię robotów MOBOT AGV MW wyposażonych w napęd z kołami Mecanum. Dzięki specjalnym omnikierunkowym kołom roboty mogą jechać w boku, zmieniać kierunek jazdy i skręcać w miejscu oraz podążać skomplikowanymi trajektoriami. Doskonała zwrotność i powtarzalność pozycjonowania ±2 mm umożliwiają bezpieczny transport nawet w ograniczonej przestrzeni, a także realizację zadań w krótkim rytmie czasowym. Jest to kluczowe w masowej produkcji, gdzie liczy się każda sekunda, gdyż zmniejszenie liczby manewrów potrzebnych do zmiany kierunku pozwala na realizację zadania w krótszym czasie.
W serii MOBOT AGV MW z kołami Mecanum warto zwrócić uwagę na nowy model MOBOT AGV FlatRunner MW HT. Robot ten ma udźwig do 700 kg i wyjątkową kompaktową konstrukcję o wysokości zaledwie 220 mm, długości 1500 mm i szerokości 700 mm. Te wymiary pozwalają m.in. na wjeżdżanie pod regały i ich automatyczne pobieranie oraz odstawianie w określone miejsce. Nowy autonomiczny robot mobilny zasilany jest wydajnymi akumulatorami litowo-jonowymi.
Sztuczna inteligencja w robotyzacji
Pracując w przestrzeniach produkcyjnych i magazynowych, roboty MOBOT często korzystają z tych samych ciągów komunikacyjnych, co ludzie i wózki widłowe. Istotne w takich sytuacjach są reguły pierwszeństwa i przepisy poruszania się. Aby zapewnić stosowanie się przez roboty do obowiązujących zasad ruchu, oprócz systemu autonomicznej nawigacji LMS zostały one doposażone w dodatkową kamerę oraz funkcję rozpoznawania obiektów. Dzięki zastosowaniu sieci neuronowej robot sam identyfikuje typ obiektów przemieszczających się w jego otoczeniu. W przypadku, gdy pierwszeństwo ma wózek widłowy, robot w momencie pojawienia się z naprzeciwka operatora z wózkiem widłowym jedzie do najbliżej wyznaczonej zatoczki, ustępując pierwszeństwa przejazdu. Następnie wraca na trasę i kontynuuje swoje zadanie. Robot zachowa się analogicznie, gdy wózek lub ciągnik pojawi się za nim. Ta funkcjonalność, uzyskana dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, pozwala na właściwe zachowanie robota, zgodne z ustalonymi regułami i minimalizuje ryzyko kolizji z innymi uczestnikami ruchu. Warto podkreślić, że najszersze możliwości manewrów, elastyczność i zwrotność daje zastosowanie robotów z napędem omnikierunkowym.
MOBOT TRANSPORTER U1 – robot mobilny do każdej firmy
Nasilającym się trendem na rynku jest upraszczanie obsługi robotów i ich coraz szersze zastosowanie, wykraczające poza przemysł. Wpisuje się w niego wprowadzona w 2020 r. seria ekonomicznych i łatwych w obsłudze robotów MOBOT TRANSPORTER. Roboty te przeznaczone są do zastosowania zarówno w obszarze produkcji, jak i magazynu, a także w miejscach użyteczności publicznej.
MOBOT TRANSPORTER U1 wyróżnia się solidną, kompaktową konstrukcją o stopniu ochrony IP65 i udźwigu do 100 kg, a także możliwością wygodnego dopasowania wyposażenia do potrzeb użytkownika, za pomocą konfiguratora dostępnego na stronie www. Niski koszt robota oraz jego łatwe, samodzielne wdrożenie zapewniają szybki zwrot z inwestycji. Dzięki temu niemal każda firma może skorzystać z innowacyjnej technologii, jaką są roboty mobilne i zyskać przewagę konkurencyjną przez optymalizację transportu wewnętrznego.
P.P.H WObit E.K.J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
tel. 61 22 27, 422
fax. 61 22 27 439
e-mail: wobit@wobit.com.pl
www.wobit.com.pl
źródło: Automatyka 11/2021
Słowa kluczowe
AGV, automatyka, automatyzacja, intralogistyka, logistyka, logistyka magazynowa, logistyka wewnątrzzakładowa, MOBOT, robot mobilny, wobit
Komentarze
blog comments powered by Disqus