Dociskacze spawalnicze do wysokowydajnych cykli produkcyjnych
Materiał prasowy (ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.) drukuj
W ofercie Elesa+Ganter można znaleźć wiele rozwiązań, służących blokowaniu i pozycjonowaniu elementów. Szeroką grupą produktów są dociskacze mechaniczne i spawalnicze. Wśród tych ostatnich są specjalne wersje, przeznaczone do masowej produkcji wszędzie tam, gdzie szybkość działania, kompaktowe wymiary i bezobsługowość stanowią kluczowe cechy. W tym artykule przybliżamy temat prostej konstrukcji, która pozwala na generowanie bardzo mocnego zacisku i uniemożliwia samoczynne otwarcie dociskacza.
Dociskacze spawalnicze serii GN 864/865/866 występują w różnych wielkościach – od najmniejszych o średnicy tłoka 20 mm, do największych, o średnicy tłoka aż 50 mm.
Budowa dociskaczy spawalniczych Misati
Budowę dociskaczy spawalniczych można podzielić na dwie sekcje: pneumatyczne sterowanie i mechaniczne dociskanie.
Na rysunku przedstawiono budowę dociskacza spawalniczego. Sekcja pneumatyczna obejmuje cylinder, w którym porusza się tłok oraz kanały doprowadzające powietrze. Ruch tłoka jest możliwy dzięki ciśnieniu powietrza, które jest podawane do cylindra dwoma kanałami oznaczonymi strzałkami (powietrze jest oznaczone kolorem niebieskim). Budowę tej części można przyrównać do zasady działania siłownika dwustronnego działania. Powietrze podane według schematu wskazanego przez strzałki zamyka lub otwiera dociskacz. Ciśnienie robocze to 6 barów, co w połączeniu z niewielkimi wymiarami tłoka i cylindra pozwala na bardzo szybkie działanie całego urządzenia.
Drugą częścią jest sekcja mechaniczna. Tłok połączony jest za pomocą popychacza i łożyskowanego sworznia z ruchomym ramieniem dociskowym. Ramię dociskowe może się obracać dzięki kolejnemu sworzniowi, zamontowanemu w korpusie dociskacza i wskazanego zieloną strzałką. Połączenie popychacza z ramieniem dociskowym realizuje sworzeń wyposażony w łożyska igiełkowe. Jest on widoczny na rysunku w żółtym obramowaniu.
Idea działania tego mechanizmu jest oparta na sposobie połączenia łożyskowanego sworznia z ramieniem dociskowym, a dokładniej jego toru ruchu, czyli kinematyce. Mechanizm ten ma tzw. martwy punkt, w którym jest mechanicznie zablokowany i nie ma możliwości jego otwarcia „z zewnątrz”. Dzięki takiej konstrukcji po zablokowaniu dociskacza trzeba podać do niego ciśnienie, aby móc go otworzyć. Jest to genialne w swojej prostocie rozwiązanie, gdyż eliminuje ryzyko samoczynnego otwarcia dociskacza w przypadku spadków ciśnienia w instalacji. Możliwe jest jednocześnie generowanie bardzo wysokich sił przytrzymania, gdyż opieramy się wtedy na sztywności mechanicznych części, takich jak łożyskowany sworzeń oraz korpus dociskacza, a nie na ciśnieniu sprężonego powietrza.
Warto wykorzystać te zalety i zamienić je na korzyści w codziennym użytkowaniu.
Przykłady wdrożeń
Klient Elesa+Ganter z branży automotive wykorzystał dociskacze serii GN 865 w urządzeniu zgrzewającym. W tej branży czas gra niezwykle istotną rolę, dlatego solidność, bezobsługowość i powtarzalność działania są tutaj kluczowe. Seria GN 865 znakomicie wpisała się w te wymagania. Będąc częścią urządzenia, kilka dociskaczy pracuje w trybie ciągłym, odpowiadając za prawidłowe dociśnięcie i unieruchomienie uszczelki na elemencie, a następnie umożliwienie wyjęcia gotowego wyrobu z przyrządu.
Inny klient firmy zastosował dociskacz GN 864 jako układ blokujący w przenośniku taśmowym. Został on wykorzystany jako forma automatycznej blokady przed przypadkowym złożeniem się uchylnego segmentu i zranieniem osoby, będącej w jego zasięgu. Kluczowe funkcjonalności, które zaważyły nad wyborem tego elementu to kompaktowa budowa, blokada w pozycji zamkniętej nawet po zaniku ciśnienia w instalacji oraz szybkość działania.
Dociskacze spawalnicze GN 864, GN 865 i GN 866, dzięki rozbudowanej liście akcesoriów pozwalają na bardzo szerokie zastosowanie. Skuteczność ich pracy potwierdzają klienci Elesa+Ganter, a firma dzięki tym doświadczeniom coraz lepiej potrafi wykorzystać ich potencjał. Doradcy techniczni Elesa+Ganter służą fachową pomocą w zakresie doboru odpowiedniego rozwiązania.
ELESA+GANTER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 42A, Stara Iwiczna
05-500 Piaseczno
tel. 22 737 70 47
pomoc techniczna: 609 914 500
fax 22 737 70 48
e-mail: egp@elesa-ganter.com.pl
www.elesa-ganter.pl
źródło: Automtyka 11/2021
Komentarze
blog comments powered by Disqus