GN 817.7 – trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie
Materiał prasowy (ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.) drukuj
Elesa+Ganter poszerzyła swoją ofertę o nowatorskie rozwiązanie, jakim jest trzpień ustalający GN 817.7 sterowany pneumatycznie, z opcjonalną kontrolą obu skrajnych pozycji. Ta nowa funkcjonalność umożliwia zastosowanie trzpieni w trudno dostępnych miejscach, uniemożliwiających ręczną obsługę. Trzpienie GN 817.7 mogą być też stosowane na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, ponieważ ich obsługa nie wymaga ingerencji operatora, a sama pozycja (wysunięty/schowany) może być dodatkowo potwierdzana za pomocą czujnika. Dzięki temu główna jednostka sterująca maszyny otrzymuje potwierdzenie osiągnięcia zadanej pozycji, co w wielu przypadkach jest warunkiem koniecznym.
Opracowanie nowego trzpienia ustalającego było dużym wyzwaniem dla działu R&D, ponieważ do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter nie było podobnego rozwiązania. Produkt musiał być zaprojektowany od podstaw. Bardzo innowacyjnym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem jest czujnik położenia – jeden czujnik kontroluje obie skrajne pozycje pracy trzpienia ustalającego.
Łatwa zamiana bez modyfikacji konstrukcyjnych
Do tej pory w ofercie Elesa+Ganter był dostępny trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6 (fot. 2), jednak był on obsługiwany ręcznie, a czujnik kontrolował jedynie jedną ze skrajnych pozycji (była to pozycja wysunięta szpilki).
Nowe trzpienie pneumatyczne umożliwiają zamianę z trzpieniami GN 817.6 bez konieczności przeprowadzania modyfikacji konstrukcyjnych. Dzięki temu, w przypadku modernizacji, istnieje możliwość zmiany trzpieni ustalających na bardziej rozbudowany wariant, jakim niewątpliwie jest GN 817.7.
Działanie czujnika w trzpieniach GN 817.7 jest oparte na technologii magnetycznej z elementem innowacji, ponieważ umożliwia nie tylko kontrolę obu skrajnych pozycji pracy, ale również ich odróżnienie od siebie. Czujnik ma zamontowany na przewodzie moduł obsługowy z dwiema diodami LED, informującymi o osiągnięciu jednej ze skrajnych pozycji. Moduł wyposażony jest też w przycisk „uczenia się”, dzięki któremu można zaprogramować obie skrajne pozycje czujnika. Można również tego dokonać bezpośrednio w układzie sterowania za pomocą interfejsu IO-Link.
Trzy warianty
Trzpienie GN 817.7 są dostępne w trzech wersjach, które różnią się funkcjonalnością (fot. 3):
- Typ D – pneumatyczne sterowanie w obu kierunkach (dwustronnego działania). Trzpień w tej wersji nie ma sprężyny, a ruch szpilki odbywa się na skutek zadziałania układu pneumatycznego.
- Typ A – wysunięcie szpilki przez układ pneumatyczny, wycofanie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania).
- Typ E – wycofanie szpilki przez zadziałanie pneumatyki, wysunięcie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania).
Szerokie zastosowanie
Ciśnienie pracy trzpieni ustalających GN 817.7 powinno zawierać się w przedziale 4–6 barów. Czujnik ma stopień ochrony IP67, więc może być stosowany nawet w wymagających aplikacjach.
Opisywany trzpień idealnie sprawdzi się w aplikacjach, które:
- wymagają wysokiej odporności na korozję,
- pracują w cyklu automatycznym,
- wymagają funkcjonalności trzpienia ustalającego, ale jego lokalizacja uniemożliwia ręczną obsługę lub jest bardzo trudna do zrealizowania,
- z powodu bezpieczeństwa pracy lub samej specyfiki procesu wymagają potwierdzenia skrajnych pozycji trzpienia do układu sterowania maszyny,
- dotyczą procesów w pełni zautomatyzowanych, nieobsługiwanych przez operatora.
Trzpień GN 817.7 może być szczególnie interesujący dla producentów zautomatyzowanych maszyn i linii produkcyjnych dla wielu branż, poczynając od automotive, a kończąc na branży spożywczej czy farmaceutycznej. W małych gabarytach udało się zmieścić wiele przydatnych funkcjonalności. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie wszystkie gałęzie przemysłu zmierzają w kierunku pełnej automatyzacji – minimalizując konieczność ręcznych przezbrojeń – trzpień GN 817.7 idealnie wpisuje się w aktualne trendy.
W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w znalezieniu optymalnego rozwiązania każdego problemu natury technicznej.
ELESA+GANTER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 42A, Stara Iwiczna
05-500 Piaseczno
tel. 22 737 70 47
pomoc techniczna: 609 914 500
fax 22 737 70 48
e-mail: egp@elesa-ganter.com.pl
www.elesa-ganter.pl
źródło: Automatyka 9/2023
Komentarze
blog comments powered by Disqus