GN 875 i GN 876 – obrotowe dociski pneumatyczne
Materiał prasowy (ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.) drukuj
Firma Elesa+Ganter uzupełniła grupę dociskaczy o dociski pneumatyczne serii GN 875 i GN 876. Nowe elementy stanowią rozszerzenie linii produktów przeznaczonych do oprzyrządowania pneumatycznego stosowanego w maszynach i urządzeniach.
Jak zauważa dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska Filip Granowski, obserwując dzisiejsze trendy w przemyśle widzimy wyraźnie, że świat podąża w kierunku pełnej automatyzacji. – Skutkuje to zwiększeniem liczby potencjalnych aplikacji dla dociskaczy pneumatycznych, jak również nowymi wymogami, które będą musiały spełnić. Z uwagi na wymagania rynku firma Elesa+Ganter wprowadziła do sprzedaży nowy typ dociskaczy pneumatycznych, z nowymi funkcjonalnościami – mówi Filip Granowski.
Szeroki zakres zastosowań
Do tej pory dociski pneumatyczne były stosowane głównie w oprzyrządowaniu spawalniczym. Dzięki swojej uniwersalności są coraz częściej wykorzystywane w takich aplikacjach, jak przytrzymywanie detali w oprzyrządowaniu montażowym oraz zamykanie i utrzymywanie pozycji zamkniętej w różnego rodzaju formach, a także jako element roboczy w testerach lub chwytak zamocowany na ramieniu robota, np. w prasach transferowych.
Dociski obrotowe GN 876/GN 875 wykonują ruch w dwóch płaszczyznach: w pierwszej kolejności ramię dociskowe z pozycji spoczynkowej obraca się o 90°, a następnie wykonuje ruch liniowy w dół, w kierunku elementu dociskanego. Siłownik ma obustronne działanie, toteż podanie ciśnienia na drugie przyłącze spowoduje odwrotną sekwencję ruchów, czyli najpierw ruch liniowy w górę ramienia dociskowego, a następnie jego obrót o 90° do pozycji spoczynkowej. Co istotne, pozycja zamknięta dociskacza jest utrzymywana za sprawą podawania ciśnienia na przyłącze zasilania. W przypadku jego zaniku dociskacz się „luzuje”.
Dzięki ruchowi obrotowemu (do wyboru w prawo lub w lewo), dociskany detal pozostaje swobodnie dostępny od góry. W porównaniu do standardowych dociskaczy, gdzie ramię wraz z elementem dociskowym może wejść w kolizję z mocowanym detalem, dociskacze obrotowe zapewniają dużo prostszy montaż oraz demontaż.
Dostępne wersje
Nowe dociski obrotowe są dostępne z korpusem w kształcie prostopadłościanu (GN 875), z rowkiem teowym pod czujnik położenia krańcowego (GN 3380). Ten wariant umożliwia mocowanie na sztywno do podstawy oraz do boku. Drugą opcją jest korpus w kształcie walca z drobnozwojnym gwintem zewnętrznym, wykonanym na jego całej długości (GN 876). W tym przypadku podczas montażu dociskacza można płynnie regulować wysokość. Każda ze wspomnianych wersji ma pięć różnych wymiarów, gdzie zakres generowanych sił docisku mieści się w skali od 170 N do 1100 N (przy założeniu, że ciśnienie wynosi 6 barów). Dociski GN 875 oraz GN 876 mają tłoczysko zakończone wewnętrznym otworem gwintowanym, do którego mocuje się akcesoria dociskowe.
Opisywane w artykule produkty doskonale sprawdzą się w aplikacjach, w których przy montażu lub demontażu jest wymagany pełny dostęp do elementu dociskanego oraz wszędzie tam, gdzie ze względu na wymogi bezpieczeństwa dociskacz ma zaprzestać generowania siły docisku wraz z odłączeniem sprężonego powietrza. Do takich aplikacji można zaliczyć przyrządy montażowe oraz różnego rodzaju moduły robocze w maszynach i urządzeniach.
Dociski obrotowe GN 875 oraz GN 876 idealnie uzupełniają ofertę produktów do oprzyrządowania pneumatycznego firmy Elesa+Ganter. Dzięki nim można jeszcze lepiej zaprojektować proces produkcji/montażu/testu, a tym samym skrócić jego czas i zapewnić większą powtarzalność.
Uzupełnieniem opisanej oferty są: GN 876.1 – gwintowany kołnierz służący do montażu GN 876; GN 875.2 – ramiona dociskowe z otworem podłużnym; GN 875.3 – ramiona dociskowe z otworem gwintowanym oraz GN 875.4 – kołnierze mocujące przeznaczone do montażu ramion specjalnych.
ELESA+GANTER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 42A, Stara Iwiczna, 05-500 Piaseczno
tel. 22 737 70 47, pomoc techniczna: 885 020 800
fax 22 737 70 48, e-mail: egp@elesa-ganter.com.pl
www.elesa-ganter.pl
źródło: Automatyka 11/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus