Jak sterować hamulcem pneumatycznym
Materiał prasowy (ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.) drukuj
Uchwyty funkcyjne serii EBR-PN firmy Elesa+Ganter są stosowane od lat w różnych gałęziach przemysłu i rekomendowane do urządzeń, w których głównym źródłem zasilania i sterowania jest sprężone powietrze. Najistotniejszym elementem konstrukcji jest pneumatyczny zawór rozdzielający, sterowany mechanicznie, tj. za pomocą przycisku wbudowanego w uchwycie.
Jednym z interesujących przykładów zastosowania uchwytu EBR-PN jest aplikacja, w której wspomniany uchwyt służy do sterowania hamulcem pneumatycznym. Firma z branży medycznej specjalizująca się w projektowaniu i produkcji instalacji gazów medycznych oferuje szeroką gamę zasilających kolumn chirurgicznych i anestezjologicznych. Dzięki nim możliwe jest ergonomiczne ustawienie sprzętu medycznego na sali operacyjnej. Dodatkowo zwiększają one bezpieczeństwo, eliminując konieczność ustawiania aparatury medycznej na podłodze.
W projekcie sufitowej kolumny zasilającej zostały zastosowane dwa uchwyty EBR-PN-3/2-NO do sterowania pneumatycznym hamulcem obrotu ramion. Główną zaletą rozwiązania jest precyzyjne i niemal bezwysiłkowe przesuwanie ramion w trakcie przeprowadzania zabiegu.
Uchwyt z serii EBR-PN standardowo został wyposażony w pneumatyczny zawór rozdzielający, sterowany mechanicznie za pomocą przycisku. Połączenie tych elementów umożliwia sprawne sterowanie w tym samym czasie zarówno uchwytem, jak i zaworem, co pozwala łatwo zwolnić hamulec blokady i przestawić kolumnę.
Dwa warianty sterowania
Zawory rozdzielające uchwytu EBR-PN są elementami sterującymi kierunkiem przepływu powietrza. Najczęściej spełniają rolę prostych sterowników dla elementów wykonawczych (np. przełączanie położenia siłowników pneumatycznych).
Funkcję sterowania hamulcem można realizować w dwojaki sposób. Pierwsza opcja to budowa układu pneumatycznego bazującego na zasadzie pracy siłownika jednostronnego działania. W układach pneumatycznych z takim siłownikiem ruch tłoczyska w jedną stronę wymuszany jest podaniem sprężonego powietrza, a powrót do pozycji wyjściowej jest realizowany mechanicznie, np. przez sprężynę zamontowaną w siłowniku. Ten układ można uzyskać, stosując uchwyty EBR-PN-3/2-NO lub EBR-PN-3/2-NC. Druga opcja to budowa układu pneumatycznego bazującego na zasadzie pracy siłownika dwustronnego działania, gdzie zmiana pozycji wymuszana jest podaniem powietrza do jednej z komór przy jednoczesnym odprowadzeniu z drugiej. Ten układ można zbudować, stosując uchwyty EBR-PN-5/2 – uruchomienie przycisku przełącza jednocześnie napływ i odpływ powietrza między dwoma dostępnymi przyłączami.
Gwarancja bezpieczeństwa
Stosując układy pneumatyczne do sterowania w urządzeniach medycznych użytkownik zyskuje czystość i bezpieczeństwo eksploatacji (wyeliminowanie ryzyka pożaru oraz zanieczyszczenia otoczenia w razie uszkodzenia instalacji). Dodatkowo obsługa elementów sterowniczych jest łatwa dla operatora i nie wymaga nakładu sił.
ELESA+GANTER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Nowa 23, Stara Iwiczna, 05-500 Piaseczno
tel. 22 737 70 47, pomoc techniczna: 885 020 800
fax 22 737 70 48
e-mail: egp@elesa-ganter.com.pl
www.elesa-ganter.pl
źródło: Automatyka 6/2019
Komentarze
blog comments powered by Disqus