Napinacze suwakowe. Jak je wykorzystać w konstruowaniu przenośników taśmowych?
Materiał prasowy (ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.) drukuj
Najczęstszym zastosowaniem napinaczy suwakowych jest dociskanie i przytrzymywanie elementów w przyrządach spawalniczych oraz produkcyjnych. Jednak ich charakterystyczna budowa oraz specyficzne właściwości umożliwiają zastosowania w wielu innych funkcjach, nie tylko w przyrządach, ale również w maszynach i urządzeniach.
Działanie napinaczy suwakowych polega na przekształceniu wahadłowego ruchu ramienia dociskowego na ruch osiowy trzpienia, co powoduje pchanie lub ciągnięcie popychacza (rys. 2). Niemal wszystkie napinacze (poza GN 841) blokują się w obu skrajnych położeniach, dlatego mogą pracować zarówno w funkcji dociskania, jak i naciągu. Układ kinematyczny mechanizmu dźwigniowego pozwala zwielokrotnić siłę działania trzpienia dociskowego w porównaniu do siły przyłożonej do ramienia dźwigni. Te właściwości umożliwiają wykorzystanie napinaczy na wiele różnych sposobów.
Naciąg taśm i pasów
Z wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się konstruktorzy projektujący przenośniki taśmowe – poza dobraniem parametrów konstrukcyjnych i techniczno-ruchowych (szerokość i prędkość taśmy, moc i lokalizacja układu napędowego, wytrzymałość nominalna taśmy) – jest zaprojektowanie odpowiedniego systemu naciągu taśmy. Napięcie taśmy jest kluczowe dla poprawnego działania transportera. Zastosowanie napinaczy suwakowych w funkcji naciągu bębna zwrotnego (fot. 2) znacznie przyspiesza proces montażu i wymiany taśmy, a dzięki dużym siłom przytrzymania zapewnia intuicyjność obsługi i dużą niezawodność.
Napinacze równie dobrze można stosować jako naciąg pasa w przekładni pasowej lub folii na rolce w urządzeniach pakujących. Zastosowanie napinaczy sprawdzi się także w przenośnikach łukowych w funkcji unoszenia bandy bocznej, osłaniającej krawędź taśmy. To znacznie przyspiesza jej wymianę oraz ustawienie i nie wymaga demontażu podzespołów przenośnika (fot. 3).
Stabilizacja urządzenia
Innym ciekawym zastosowaniem, sprawdzającym się szczególnie w przenośnikach mobilnych z zamocowanymi zestawami kołowymi, jest stworzenie układu podnoszenia przy współpracy ze stopami wahliwymi, w celu ustabilizowania urządzenia (rys. 3). Możliwa jest też konfiguracja odwrotna. Przenośnik jest na stałe połączony ze stopami wahliwymi, a napinacze umożliwiają opuszczenie zestawów kołowych poniżej poziomu podstawy stóp.
Napinacz jako trzpień ustalający
Kolejnym przykładem zastosowania napinaczy w budowie maszyn jest wykorzystanie ich jako elementów ustalających i pozycjonujących, np. do blokowania i ryglowania (rys. 4) m.in. osłon zsypów, ciężkich pokryw lub drzwi. W takich sytuacjach napinacze znakomicie spełnią rolę trzpieni ustalających, eliminując ich potencjalne wady.
Wykorzystanie napinacza w takiej funkcji sprawdza się szczególnie w sytuacjach, gdy wymagany jest dość duży skok sworznia (którego standardowy trzpień ustalający nie może zapewnić) lub obsługa elementu będzie wymagać używania rękawic. Ponadto gwintowany otwór od czoła sworznia ułatwia instalację ewentualnych cięgien lub zastosowanie przedłużenia w postaci popychacza umieszonego w specjalnych tulejkach prowadzących itp.
Dodatkowe funkcje
W artykule przedstawiliśmy tylko niektóre przykłady użycia napinaczy suwakowych. Ich zastosowanie w poszczególnych aplikacjach zależy jedynie od pomysłowości konstruktorów z uwzględnieniem możliwości i funkcji, jakie napinacze mogą pełnić – dociskanie, naciąganie, podnoszenie, ryglowanie i pozycjonowanie. Firma Elesa+Ganter oferuje wsparcie doradców technicznych, którzy postarają się rozwiązać problemy techniczne przy użyciu oferowanych przez nas elementów.
ELESA+GANTER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 42A, Stara Iwiczna
05-500 Piaseczno
tel. 22 737 70 47
pomoc techniczna: 609 914 500
fax 22 737 70 48
e-mail: egp@elesa-ganter.com.pl
www.elesa-ganter.pl
źródło: Automatyka 10/2021
Słowa kluczowe
automatyka, Elesa+Ganter, Napinacze suwakowe, przenośnik taśmowy
Komentarze
blog comments powered by Disqus