Jeden system sterowania w kilku opcjach
Firma Dräger oferuje rozwiązanie REGARD 3000 dla stacjonarnych systemów detekcji gazów, które zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale i elastyczne możliwości instalacji.
Wszędzie tam, gdzie na co dzień monitoruje się gazy, najważniejsze jest jedno. W przypadku wystąpienia alarmu należy natychmiast powiadomić personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo oraz wszystkich pozostałych współpracowników. Muszą oni wiedzieć o możliwym zagrożeniu związanym z wyciekiem gazu lub innymi krytycznymi zdarzeniami – nie tylko w centrum sterowania, ale również na miejscu.
Wyzwanie: duża odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich
Codzienne monitorowanie gazów wiąże się z wieloma wyzwaniami. Przykładem może być wykrywanie i informowanie o wycieku w odpowiednim czasie. Odpowiedzialni za bezpieczeństwo pracownicy oraz wszyscy pozostali współpracownicy w zagrożonym obszarze muszą zostać jak najszybciej poinformowani o potencjalnym zagrożeniu. Dane środowisko pracy nie jest odpowiednio oświetlone lub występują elementy konstrukcyjne ograniczające widoczność? W takiej sytuacji tym ważniejsze jest zainstalowanie przyciągającego wzrok urządzenia i systemu ostrzegania przed gazem, który natychmiast informuje odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracowników oraz wszystkich współpracowników. Dzięki temu mogą oni udać się w bezpieczne miejsce i podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Rozwiązanie: dobra widoczność z daleka
W przypadku alarmu liczy się każda sekunda – personel musi mieć możliwość natychmiastowego sprawdzenia stanu systemu detekcji gazu. Oświetlenie stanu w systemie pozwala zachować kontrolę nad sytuacją. Różne kolory sygnalizują odpowiednio: pracę bez zakłóceń, wystąpienie usterki czy alarm gazowy.
Centralny podgląd dzięki połączonemu systemowi
Monitorowanie różnych gazów jest jednym z codziennych zadań w zakładzie przemysłowym. Jeśli na miejscu funkcjonuje już kilka autonomicznych systemów detekcji gazów, centralny podgląd wszystkich systemów byłby korzystny dla odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracowników i personelu na miejscu. Sterowanie i konfigurowanie wszystkich systemów z jednego centralnego punktu to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale także inwestycja w większe bezpieczeństwo.
Wyzwanie: nadzorowanie różnych systemów
W przypadku, gdy system sterowania monitoringiem gazów był rozbudowywany przez lata, zdarza się, że wiele różnych rozwiązań funkcjonuje w tym samym czasie. Niełatwym zadaniem jest codzienne utrzymanie i kontrola każdego z nich. Wymaga to znacznych nakładów czasu i personelu. Taka sytuacja może mieć również negatywny wpływ na poziom występujących błędów.
Rozwiązanie: połączenie poszczególnych systemów w jeden
Personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo może w takim przypadku kontrolować i konserwować systemy z jednego miejsca. Takie rozwiązanie jest pomocne nie tylko w codziennej pracy, ale również w przypadku wystąpienia incydentu.
Dopasowanie do wymagań klienta – montaż w szafie sterowniczej lub na ścianie
Przy zakupie nowego systemu detekcji gazów, jednym z pierwszych i podstawowych pytań będzie to, gdzie go umieścić. Jeśli w zakładzie zastosowana jest już szafa sterownicza dla systemu sterowania produkcją, sensowne jest zintegrowanie tam również nowego systemu ostrzegania przed wyciekiem gazu. Jeśli nie ma możliwości zintegrowania go z istniejącymi strukturami, preferowane jest urządzenie o kompaktowej konstrukcji – rozwiązanie, które dobrze wpasowuje się w istniejącą przestrzeń.
Wyzwanie: dostosowanie nowego systemu do istniejących warunków
Jednym z pierwszych pytań przed rozpoczęciem budowy nowej hali produkcyjnej lub modernizacji istniejących obiektów jest to, gdzie zainstalować nowy system detekcji gazów. Szczególnie, jeśli ważna jest integracja nowego systemu z istniejącymi urządzeniami, np. gdy musi on pasować do istniejącej szafy sterowniczej monitorującej proces produkcyjny. Ważną rolę w wyborze miejsca instalacji mogą również odgrywać inne aspekty. Szczególnie wtedy, gdy nowy system ma się bezproblemowo dopasować do istniejącego środowiska. W tym przypadku korzystna byłaby kompaktowa konstrukcja. Idealnym rozwiązaniem jest takie, które pozostawia kilka możliwości wyboru, również w odniesieniu do późniejszych zmian konstrukcyjnych.
Rozwiązanie: elastyczne możliwości instalacji
Rozwiązanie REGARD 3000 umożliwia zintegrowanie stacji dokującej bezpośrednio w szafie sterowniczej i zamontowanie jednostki obsługowej (wyświetlacza) w drzwiach szafy sterowniczej. Możliwe jest również zastosowanie inteligentnej, kompaktowej konstrukcji skrzynki sterownika i zamontowanie jej bezpośrednio na ścianie. W ten sposób można idealnie zintegrować nowy system z dotychczasowymi ustawieniami. Kompaktowa obudowa dostępna jest w dwóch kolorach: szarym i czarnym. Jasność i kolor światła statusowego zapewniają dobrą widoczność stanu instalacji już z daleka. Dzięki temu każdy pracownik zakładu jest informowany o aktualnym stanie systemu ostrzegania przed wyciekiem gazu, a codzienne kontrole są łatwiejsze.
Elastyczne możliwości rozbudowy dzięki systemowi modułowemu
Jeśli zakres funkcji lub wielkość systemu detekcji gazu nie odpowiada już aktualnym potrzebom, wymagane jest rozwiązanie, które albo „rośnie” wraz z zakładem, albo umożliwia elastyczną aktualizację. Najlepiej takie, by nie było konieczne wstrzymanie procesów produkcji lub przestój całego działu przez dłuższy czas, a jedynie podczas instalacji niezbędnych, nowych komponentów.
Wyzwanie: dostosowanie systemu detekcji do nowych potrzeb
W przypadku rozbudowy zakładu lub zakupu nowych zbiorników do chłodzenia istnieje wiele powodów, aby dostosować funkcjonujący system detekcji gazów do zmieniających się wymagań zakładu przemysłowego. Często osoby odpowiedzialne zdają sobie sprawę, że wielkość istniejącego systemu detekcji gazów nie odpowiada nowym wymaganiom lub zakres funkcji nie spełnia nowych potrzeb. W takim przypadku praktycznym rozwiązaniem jest rozszerzenie funkcjonalności już zainstalowanych komponentów, np. przez dodanie nowych modułów przekaźnikowych lub bramki.
Rozwiązanie: system, który rośnie wraz z potrzebami
System Dräger REGARD 3000 można rozszerzać o dodatkowe moduły przekaźnikowe lub moduł bramki. W zależności od pożądanych funkcji lub wielkości systemu możliwe jest rozszerzenie o moduły wejścia lub wyjścia, 4–20 mA/HART, wyjście przekaźnikowe lub moduł wyjścia bramki. W ten sposób system pozostaje elastyczny i „rośnie” wraz z zakładem. Modułowy system detekcji gazów można wyposażyć w maksymalnie jeden moduł wejścia, jeden moduł przekaźnikowy i jeden moduł bramki. Kolejną zaletą jest to, że wprowadzanie zmian nie wymaga wstrzymania procesów produkcji na dłuższy czas.
DRÄGER POLSKA Sp. z o.o.
ul. Posag 7 Panien 1
02-495 Warszawa
tel. 22 243 06 58, fax 22 243 06 59
e-mail: sprzedaz.safety.pl@draeger.com
www.draeger.com
źródło: Automatyka 1-2/2022
Słowa kluczowe
automatyka, detekcja gazów, detekcja gazu, Dräger, REGARD 3000
Komentarze
blog comments powered by Disqus