Mierniki parametrów sieci elektroenergetycznych
Damian Żabicki drukuj
Odpowiednie przyrządy pomiarowe pozwalają na ocenę parametrów zasilania pod kątem spełniania wymagań normy PN-EN 50160:2010. Jak wiadomo energia elektryczna o nieodpowiednim poziomie jakości może spowodować szereg konsekwencji, chociażby w postaci migotania źródeł światła, zaburzeń w pracy napędów elektrycznych czy wyłączeń a nawet uszkodzeń odbiorników, które są czułe na zmiany parametrów zasilania.
Energia elektryczna niespełniająca określonych wymagań może spowodować niestabilną pracę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przez nadmierną temperaturę, podwyższony poziom hałasu, drgania czy nieplanowane wyłączenia. Takie zjawiska są niekorzystne zwłaszcza w zakładach przemysłowych realizujących złożone procesy produkcyjne.
Na jakość energii elektrycznej składają się jej wartość, wahania, częstotliwość i skoki napięcia. Na pogorszenie warunków pracy urządzeń elektrycznych i elektronicznych wpływają również asymetrie napięcia, napięcia przejściowe, przerwy w zasilaniu, a także harmoniczne i interharmoniczne dla prądu i napięcia. Warto wspomnieć o napięciach sygnalizacyjnych, które mogą nakładać się na napięcie zasilające oraz o szybkich zmianachnapięcia.
Oferta rynkowa w zakresie analizatorów jakości zasilania jest bardzo bogata. Do wyboru są urządzenia zarówno producentów krajowych, jak i zagranicznych. W zależności od potrzeb można dobrać analizator stacjonarny lub mobilny. Obwody pomiarowe są podłączane bezpośrednio lub pośrednio za pomocą przekładników pomiarowych. Ofertę uzupełniają akcesoria, takie jak cęgi czy krokodylki, a analizę zebranych danych wspomaga specjalistyczne oprogramowanie komputerowe.
Spektrum zastosowania analizatorów jakości zasilania obejmuje przede wszystkim służby utrzymania ruchu w fabrykach, energetykę zawodową oraz szereg innych podmiotów zajmujących się analizowaniem jakościzasilania.
Norma PN-EN 50160 – postanowienia
Mówiąc o jakości energii elektrycznej trzeba mieć na uwadze przede wszystkim normę PN-EN 50160 „Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych”, która stanowi odpowiednik angielskiej wersji normy EN 50160:1999. Trzeba podkreślić, że obecnie dokument ten jest podstawą w zakresie uregulowań prawnych precyzujących parametry, jakie musi spełniać energia elektryczna dostarczana do odbiorców. Oprócz tego norma PN-EN 50160 określa miejsca, w jakich powinno się oceniać jakość energii elektrycznej. Mowa tu również o sposobie obróbki oraz ocenie otrzymanych wyników.
W 2010 r. wprowadzono nowelizację normy PN-EN 50160. Wcześniej dokument ten dotyczył jakości napięcia zasilającego w sieciach rozdzielczych o napięciu do 35 kV a norma w polskim wydaniu była zatytułowana „Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych”. Zgodnie z ostatnią nowelizacją normę zatytułowano „Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych”, przez co poszerzono zakres dokumentu.
Zakres normy
Zgodnie z normą PN-EN 50160 sieci elektroenergetyczne klasyfikuje się z uwzględnieniem napięcia nominalnego – niskie napięcie nn (ang. LV) – do 1 kV, średnie napięcie SN (ang. MV) – od 1 kV do 36 kV, wysokie napięcie (ang. HV) – od 36 kV do 150 kV. Oprócz tego zgodnie z dokumentem wprowadzono szereg istotnych definicji takich jak normalne warunki pracy sieci, operator sieci, użytkownik sieci, punkt przyłączenia do sieci, deklarowane napięcie zasilania Uc, napięcie nominalne Un, napięcie odniesienia oraz częstotliwość nominalna napięcia zasilającego. Nie mniej ważne są przy tym definicje podstawowych cech napięcia zasilania wodniesieniu do częstotliwości, harmonicznych napięcia, współczynnika zniekształcenia harmonicznych i interharmonicznych oraz współczynnika poziomu migotania światła.
W normie zdefiniowano zjawiska, jakie występują w sieci zasilającej. Chodzi przede wszystkim o zakłócenia przewodzone, będące rozprzestrzeniającymi się wzdłuż sieci. Ponadto została zdefiniowania uciążliwość powstała w efekcie migotania światła. Z kolei krótkie zmiany w wybranych punktach kształtu przebiegu to sygnały transmisyjne nałożone na napięcie zasilające będące sygnałami o częstotliwościach akustycznych wzakresie 110 Hz – 3 kHz, a także sygnały o częstotliwości radiowej 3 kHz – 148,5 kHz i znaczniki sygnałowe.
Ważne są również inne definicje w postaci szybkiej zmiany napięcia, wahań napięcia, wzrostu napięcia, a także zapadów napięcia łącznie z progiem przekroczenia, czasem trwania, momentem początku i końca oraz napięciem resztkowym. Norma definiuje również terminy, takie jak przerwa w zasilaniu, przepięcia przemijające (nieoscylacyjne) oraz asymetria napięcia w systemach wielofazowych.
Należy podkreślić, że parametry opisane w normie są wyznaczane metodami opisanymi w PN-EN 61000-4-30. Jednak standaryzacja nie dotyczy nienormalnych stanów pracy sieci ,zwłaszcza w odniesieniu do tymczasowych układów zasilania, tworzonych dla zapewnienia ciągłości zasilania użytkowników systemu podczas zwarcia, a także prac związanych z utrzymaniem i budową sieci lub w celu zminimalizowania obszaru oraz czasu trwania przerwy w zasilaniu. Chodzi również o przypadki niezgodności instalacji lub urządzeń użytkownika systemu z odpowiednimi normami lub wymaganiami technicznymi, które dotyczą przyłączenia. Nienormalne stany pracy sieci mogą dotyczyć również sytuacji powstałych w przypadku wyjątkowych warunków pogodowych i innych klęsk żywiołowych, a także ingerencji stron trzecich, działania władz publicznych, zgodnych z prawem akcji protestacyjnych, siły wyższej oraz niedoborów mocy wynikających ze zdarzeń zewnętrznych.
Cechy nowoczesnych analizatorów
Nowoczesne analizatory jakości zasilania mają po kilka kanałów wejściowych. Wszelkie nieprawidłowości jakie mogą wystąpić w sieci są mierzone w programowalnym przedziale czasowym, np. od 20 ms do 2 s. Warto również wspomnieć o pomiarze prądów nieustalonych wysokiej częstotliwości.
Oferowane na rynku przyrządy mogą być stosowane w sieciach jedno- i trójfazowych systemów 3-przewodowych, 4-przewodowych oraz w sieciach z układem Arona. Za pomocą wykresów wskazowych prezentowane są kąty między napięciem a prądami. Oprócz tego wykrywanych jest szereg innych anomalii napięciowych. Rejestrowane są również wartości prądów, napięcia i harmoniczne. Ważny jest pomiar energii, a także mocy biernej i czynnej. Z kolei dzięki specjalnym przystawkom można mierzyć impedancję pętli prądem do 244 A z rozdzielczością 0,1 mΩ.
Jednak funkcjonalność nowoczesnych analizatorów jakości zasilania nie sprowadza się jedynie do oceny parametrów sieci. Niektóre przyrządy mogą określić straty energii oraz obliczyć dodatkowe koszty poboru prądu. Ważna jest również możliwość oceny wpływu systemów energooszczędnych na sieć elektroenergetyczną, np. w odniesieniu do oświetlenia, sterowania silnikami czy instalacjami HVAC.
Dane są zapisywane na nośnikach pamięci, którą można rozszerzyć. Przyda się również gniazdo na wymienne karty pamięci oraz złącze USB do przesyłu danych do komputera, przy czym niektóre przyrządy wykorzystują technologie bezprzewodowe. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność w zakresie pomiaru zarówno wejściowej, jak i wyjściowej mocy przetwornicy w fotoogniwach, a także w zasilaczach awaryjnych i turbinach wiatrowych. Pozwala to oszacować ilość energii elektrycznej pobranej przez przetwornice, dzięki czemu ocenia się skuteczność pracy takich systemów. Istotną rolę odgrywa szybkie rejestrowanie danych, pozwalające wyświetlać przebieg oraz wartość napięcia i prądu pół cykli RMS wraz ze szczegółami. Wykonywany jest więc pomiar interakcji przy przełączaniu silników lub generatorów.
W nowoczesnych analizatorach stawia się na rozbudowane bloki detekcji zdarzeń, zwłaszcza pod kątem normy PN-EN 50160. Nie ma więc potrzeby samodzielnego wprowadzania ustawień parametrów wynikających z interpretacji tej normy. Przyrząd wykonuje wtedy automatyczną konfigurację.
W odniesieniu do analizatorów, jakie są stosowane na zewnątrz systemów energetycznych – np. na słupach, ważne są odpowiednie obudowy, zapewniające ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych. Urządzenia te przy przesyle danych niejednokrotnie wykorzystują moduły GSM. Bezpieczeństwo analizatorów potwierdza klasa bezpieczeństwa 600 V CAT IV/1000 V CAT III na wejściowym przyłączu zasilania.
Analizę jakości zasilania można również wykonać za pomocą wybranych modeli mierników cęgowych. Niektóre przyrządy tego typu są w stanie przeprowadzić pomiar wartości skutecznej TrueRMS prądu przemiennego, mocy czynnej, biernej oraz pozornej w zakresie do 600 kW/kVA/kVAR (nawet do 51.harmonicznej). Warto wspomnieć o rejestrowaniu przebiegów z uwzględnieniem wybranego przedziału czasowego, co pozwoli ocenić trendy i problemy z jakością energii o charakterze krótkotrwałym.
Wspomniane już harmoniczne to częstotliwości, które mają wartość wielokrotną częstotliwości podstawowej 50 Hz. Jak wiadomo obecność wyższych harmonicznych niejednokrotnie jest skutkiem dołączenia do sieci odbiorników nieliniowych. Transformatory, silniki elektryczne, kondensatory i szereg innych urządzeń elektrycznych – na nie przede wszystkim negatywnie wpływają wyższe harmoniczne. Dochodzą do tego straty wynikające z prądów wirowych.
Jeżeli wysokie częstotliwości występują na rdzeniach transformatorów i stojanów silników to może dojść do indukowania prądów wirowych o dużych wartościach w odniesieniu do zasilania poprzez idealne przebiegi zsieci, gdzie występuje częstotliwość 50 Hz. Obecność prądów wirowych oraz wszelkich strat dotyczących histerezy to przyczyny podwyższonej temperatury maszyn elektrycznych.
Wykrywanie zapadów napięcia
Urządzenia analizują również różnego typu zapady napięcia. Takie zjawisko jest definiowane jako nagłe zmniejszenie napięcia poniżej wartości nominalnej. Wg normy PN-EN 50160 obniżenie napięcie w granicach 90%–5% Un traktowane jest jako zapad napięcia. Zapad może mieć różny czas trwania – umownie przyjmuje się od 10 ms do 1 min. Głębokość zapadu to różnica między minimalną wartością napięcia w czasie zapadu anapięciem nominalnym. Szczególnym przypadkiem zapadu napięcia jest przerwa w zasilaniu, czyli obniżenie napięcia poniżej 5% napięcia nominalnego.
Przyczyną występowania zapadów napięcia są najczęściej zwarcia występujące w instalacji odbiorców lub w sieciach rozdzielczych. Są to zdarzenia losowe i nieprzewidywalne. Oprócz zwarć również operacje łączeniowe mogą powodować zapady napięcia. Dodatkowym problemem w diagnostyce zdarzeń jest to, że zwarcie w danym punkcie sieci może generować zarówno przerwy w zasilaniu jak i zapady. Zależne jest to od odległości od tego zwarcia. Rejestrując zdarzenia analizatorami jakości zasilania, można uzyskać różne wyniki w zależności od punktu pomiaru.
Podstawowym narzędziem do wykrywania zapadów i przerw w zasilaniu są właśnie analizatory jakości zasilania. Badają one na bieżąco warunki panujące w sieci elektrycznej i w razie wykrycia obniżenia napięcia poniżej dopuszczalnej wartości, natychmiast zapisują w pamięci dane o czasie wystąpienia zdarzenia i jego długości trwania. Dodatkowo podają informacje, w której fazie wystąpił zapad oraz do jakiej minimalnej wartości obniżyło się napięcie. Dzięki temu użytkownik może przeanalizować przyczyny powstania zaburzeń (np. wpływ na sieć dużego pieca indukcyjnego) oraz skutki (np. utrata danych wskutek wyłączania się komputerów przez zapady).
Oprogramowanie do analizy danych
Analizę zebranych wyników pomiarów wspomaga specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Przede wszystkim umożliwia ono podgląd parametrów sieci w czasie rzeczywistym. Ponadto wspomagane jest zarządzanie danymi, np. dzięki możliwości zaprezentowania wyników pomiarów za pomocą tabel i wykresów. Chodzi tutaj o oscylogramy, wykresy czasowe, a także wykresy względem wartości czasu oraz wykresy harmonicznych. Niektóre programy mogą analizować dane pod kątem wymagań normy PN-EN 50160. Nie brakuje również programów nadzorujących pracę kilku analizatorów.
Program umożliwia konfigurowanie podstawowych parametrów pracy analizatora. Konfigurację wykonuje się na komputerze, a następnie plik konfiguracyjny jest eksportowany do przyrządu pomiarowego. W zakresie konfiguracji pracy analizatora wybierane są punkty pomiarowe łącznie z możliwością przydzielania do nich komórek pamięci. Oprócz tego ustawia się czas pracy analizatora, konfiguruje czas uśredniania, wybiera tryb wyzwalania oraz włącza blokady przycisków. Przydatnym rozwiązaniem jest możliwość ustawiania odrębnych parametrów dla każdego punktu pomiarowego.
Można określić współczynnik mocy (cos φ, tg φ) oraz analizować przeciążenia transformatora, które może być skutkiem działania harmonicznych. Podczas pomiarów przydatna jest funkcja analizowania harmonicznych iśledzenia współczynnika zniekształceń harmonicznych THD w odniesieniu do napięcia i prądu. Analizatory pozwalają określić wskaźnik migotania światła mający zarówno charakter krótko- jak i długotrwały. Istnieje możliwość zdefiniowania asymetrii prądów i napięć, przy czym wszystkie anomalie w postaci zapadów, przepięć i przerw są rejestrowane. Identyczne możliwości dla natężenia prądu.
Liczniki energii elektrycznej
Nowoczesne liczniki energii elektrycznej to urządzenia elektroniczne. Typowy licznik mierzy energię czynną w układach bezpośrednich. Funkcjonalność licznika obejmuje możliwość rozliczania w taryfach wielostrefowych, co jest sterowane w oparciu o zegar czasu rzeczywistego. Ręczne zamykanie okresu rozliczeniowego może bazować na programie narzędziowym i głowicy optycznej lub przy wykorzystaniu mechanicznego przycisku przystosowanego do plombowania. Pamięć licznika pozwala na przechowywanie wyników pomiarów z ostatnich kilkudziesięciu dni. Do przewijania informacji na ekranie służy przycisk umieszczony na płycie czołowej licznika. Ponadto przeprowadzany jest pomiar wielkości napięcia, prądu, mocy czynnej oraz częstotliwości. Układ sygnalizacyjny informuje o zdarzeniach występujących podczas pomiaru – próbie zadziałania polem magnetycznym czy otwarcia osłony zaciskowej. Oprócz tego pamięć pozwala na przechowywanie informacji o zaniku napięcia znamionowego i parametryzowaniu urządzenia. Ważna jest automatyczna identyfikacja zaprogramowanej grupy taryfowej. Do sterowania urządzeniem zewnętrznym można wykorzystać styki przekaźnika przewidziane w liczniku lub cyfrowe wyjście komunikacyjne.
W niektórych licznikach zastosowano zasilanie bateryjne, dzięki któremu można odczytać informacje z wyświetlacza w przypadku braku napięcia pomiarowego. Wymiana baterii nie wymaga zrywania plomblegalizacyjnych.
Cyfrowy przesył danych bardzo często wykorzystuje się na potrzeby systemów rozliczeń między zakładami energetycznymi oraz kontrolowania procesów produkcyjnych. Za pomocą torów cyfrowej transmisji danych przesyłane są bardziej zaawansowane informacje, np. kod odbiorcy, czas rzeczywisty, dni świąteczne itp. W pamięci licznika zapisują się podziały na strefy czasowe przy uwzględnieniu dni wolnych.
Przegląd oferty rynkowej
Analizatory sieci Janitza są urządzeniami wielozadaniowymi. Umożliwiają one rejestrowanie anomalii występujących w sieci – przepięcia, piki napięcia lub prądu, zapady, harmoniczne itp. Urządzenie może również realizować funkcję licznika energii (kWh, kvarh), a także analizatora wyższych harmonicznych, a wszystkie zdarzenia są zapisywane w pamięci. Analizator wykrywa nawet 63. harmoniczną. Ma również funkcję inteligentnego alarmowania, monitorowania migotania prądu (ang. flicker), wygodnego generowania raportów prądu upływu (RCM) oraz powiadamiania za pomocą wiadomości email. Warto również wspomnieć o funkcji bramy Modbus TCP – Modbus RTU oraz funkcji PLC – czyli możliwości programowania w graficznym języku Jasic. Analizator ma pamięć wewnętrzną o pojemności 128 MB.
Analizatory jakości zasilania PQM-711 firmy Sonel są urządzeniami, dzięki którym można mierzyć, analizować i rejestrować parametry sieci energetycznych 50/60 Hz łącznie z oceną jakości energii zgodnie zwymaganiami normy EN 50160 oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Przyrząd PQM-711 jest wyposażony w interfejs Wi-Fi, co pozwala na automatyczne połączenie z dołączonym do zestawu tabletem z ekranem dotykowym o przekątnej 10”. Tablet pozwala obsługiwać analizator, a także przeglądać dane bieżące oraz odczytywać i analizować wyniki pomiarów zgromadzone w pamięci analizatora. Taka konfiguracja przyrządu pozwala na szybkie kontrolowanie urządzenia przez krótki czas przy użyciu tabletu, a oprócz tego można zostawić moduł analizatora na dłuższe pomiary i będzie on funkcjonował jako typowy rejestrator bez wyświetlacza. Warto wspomnieć o rejestracji transjentów przy maksymalnej częstotliwości próbkowania 10 MHz oraz sygnałów sterujących. Minimalny czas transjentu, jaki można zarejestrować, wynosi 650 ns.
Przyrząd NP40 firmy Lumel to przenośny analizator sieci. Pozwala ocenić energię elektryczną zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Zebrane wyniki pomiarów są prezentowane na kilka sposobów – bargraf, oscylogram, trend czasowy, lista zdarzeń, wykres wektorowy. Warto zwrócić uwagę na wygodną konstrukcję obudowy i komplet akcesoriów pomiarowych, dzięki czemu można korzystać z przyrządu pomiarowego w wielu aplikacjach. Wyposażenie analizatora to również specjalistyczne oprogramowanie komputerowe służące do przeprowadzania głębszych analiz danych.
Firma Extech oferuje m.in. 3-fazowy analizator mocy i harmonicznych oznaczony jako PQ3350-3. Jest to przyrząd służący do analizy instalacji jedno- i trójfazowych trójprzewodowych lub trójfazowych czteroprzewodowych. Warto wspomnieć o elastycznych cęgach, które można wykorzystać do pomiaru na szynoprzewodach i wiązkach przewodów. Podświetlany wyświetlacz LCD pozwala na wyświetlanie do 35 parametrów na jednym ekranie, m.in. równoczesne wyświetlanie harmonicznych i przebiegu oraz wyświetlenie przebiegu z wartościami szczytowymi – 1024 próbek/okres. Urządzenie analizuje współczynnik zawartości harmonicznych (THD-F) oraz maksymalne zapotrzebowanie (MDkW, MW, kVA, MVA) z programowalnym okresem. Przekładnia jest regulowana – CT (1 do 3000) oraz VT (1 do 600).
Z oferty firmy Biall wybrać można m.in. analizator jakości energii elektrycznej ELSPEC G4500 umożliwiający ciągłą rejestracją przebiegów. Rozdzielczość urządzenia wynosi 1024 próbki/okres. Możliwe jest rejestrowanie i przechowywanie danych przez ponad 1 rok bez przerw w rejestracji. Warto wspomnieć o wbudowanym punkcie dostępu 802.11 b/g oraz routerze Ethernet, dzięki czemu jest możliwa zdalna analiza danych z dowolnego miejsca. Przydatnym rozwiązaniem jest kompleksowy serwer Web dla monitoringu lokalnego i zdalnego w czasie rzeczywistym. Ponadto zintegrowany serwer sieci Web pozwala na bezpośredni i kompleksowy monitoring oraz kontrolowanie wszystkich parametrów pracy sieci elektroenergetycznej w czasie rzeczywistym. Do analizatora dołączone jest oprogramowanie PQSCADA przeznaczone do analizy danych.
Przyrząd GRAPHTEC GGL820 to 20-kanałowy rejestrator wielkości fizycznych, który można rozbudować do 200 kanałów. W urządzeniu przewidziano 20 izolowanych, wielofunkcyjnych, analogowych kanałów pomiarowych oraz 4 kanały przeznaczone do pomiaru sygnałów logicznych/impulsowych. Jest również możliwy pomiar przez jedno wejście sygnałów sterujących i cztery wyjścia sygnałów alarmowych. W efekcie można bezpośrednio mierzyć napięcie, temperaturę, wilgotność oraz parametry sygnałów impulsowych. Z użyciem przetworników napięcie/prąd jest możliwy pomiar pośredni. Do bezpośredniej obserwacji rejestrowanych sygnałów służy czytelny kolorowy 5,7˝ wyświetlacz LCD. Do rejestratora dołączona jest aplikacja PC, a połączenie z komputerem odbywa się przez port USB lub sieć Ethernet.
Przyrząd GSC60 HTItalia jest wielofunkcyjnym miernikiem instalacji elektrycznych z analizatorem jakości energii. Urządzenie jest wyposażone w dotykowy kolorowy wyświetlacz oraz wbudowaną kartę Wi-Fi. Przyrząd jest kompatybilny z aplikacją HTANALYSIS. Ciągłość przewodu ochronnego jest wykonywana prądem o natężeniu 200 mA a pomiar rezystancji izolacji napięciem 50, 100, 250, 500 i 1000 V DC. W zakresie energii elektrycznej miernik wykonuje trójfazowy pomiar jakości energii i zużycia energii w sieciach jedno-, dwu-, trzy-, czteroprzewodowych – 9 typów systemów elektrycznych. Łącznie może rejestrować 632 parametrów przez ponad dwa miesiące, łącznie ze zmianami napięcia (skoki i zapady) z rozdzielczością 20 ms przy 50 Hz. GSC60 HTItalia przeprowadza m.in. pomiar/rejestrację mocy i energii czynnej, biernej i pozornej oraz pomiar irejestrację harmonicznych prądu i napięcia do 49. składowej razem z THD (%). Do dyspozycji użytkownika są diagramy, przebiegi prądu i napięcia, a także tabele, histogramy harmonicznych i THD (%) oraz tabele sumaryczne głównych parametrów elektrycznych.
Firma TES oferuje m.in. analizator jakości zasilania w sieciach trójfazowych – PROVA 6830A. Na kompletny zestaw składają się 3 sztuki cewek o zakresie 0,04–100 A oraz 3 sztuki o zakresie 0,4–1000 A. Jest możliwy pomiar i rejestracja prądów, napięć, mocy, energii, współczynnika mocy i harmonicznych. Do obsługi urządzenia służy wyświetlacz LCD, umożliwiający analizę mierzonych parametrów cyfrowo, na bieżąco oraz w formie przebiegów. Do dyspozycji użytkownika są wykresy wskazowe prądów i napięć. Dane można analizować na komputerze za pomocą dołączonego oprogramowania. Rejestracja jest przeprowadzana z uwzględnieniem określonych granic tolerancji. Wybrane wielkości jakie mogą być mierzone to wartość True RMS, moc czynna (W, KW, MW, GW), współczynnik mocy (PF), kąt fazowy (φ), energia (WH, kWh, kVArh, PFH),a także prąd AC (do 1000 A).
Przyrząd MI2892 PowerMaster firmy Metrel to trójfazowy analizator jakości energii pozwalający na wykrywanie wyższych harmonicznych. Jest przy tym możliwy podgląd wykresów wskazowych i anomalii wprzebiegach sinusoidalnych. Rejestracja może być długoterminowa. Do urządzenia producent dołącza pakiet oprogramowania do szczegółowej analizy zarejestrowanych danych, bezpośredniego odczytu z karty microSD iautomatycznego generowania raportów. W zakresie napięcia przyrząd wykonuje pomiar TRMS, wartości maksymalnych oraz współczynnika szczytu (czterokanałowo). Z kolei w odniesieniu do prądu można mierzyć RMS, wartości maksymalne oraz współczynnik szczytu (czterokanałowo). Możliwy jest również pomiar mocy – czynnej, biernej, pozornej. Warto podkreślić, że pomiar mocy odbywa się zgodnie z normą IEEE 1459 (czynna, bierna, podstawowa, harmoniczna, niesymetria obciążeń).
Podsumowanie
Stojąc przed wyborem odpowiedniego analizatora jakości zasilania trzeba wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Ważne jest przede wszystkim to, czy urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie do analizy jakości energii czy ma być przyrządem wielofunkcyjnym mierzącym inne wielkości elektryczne. Warto rozważyć sposób obsługi urządzenia, aczkolwiek większość oferowanych na rynku analizatorów ma ekran dotykowy. Ważna jest dostępność serwisu, wsparcie techniczne oraz funkcjonalność oprogramowania komputerowego łącznie z jego aktualizacjami – płatnymi lub bezpłatnymi.
*Tabele dostępne są w wydaniu drukowanym lub w formacie PDF Miesięcznika Automatyka
źródło: Automatyka 7-8/2018
Komentarze
blog comments powered by Disqus