Optymalizacja procesów dzięki precyzyjnym pomiarom poziomu i ciśnienia
Przemysł spożywczy charakteryzuje się wysokimi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa, powtarzalności i higieny procesów. Jednocześnie duży nacisk kładzie się na optymalizację cykli produkcyjnych i redukcję kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości produktu końcowego. W tym kontekście niezawodny, precyzyjny pomiar poziomu i ciśnienia w procesie ma kluczowe znaczenie.
Ciągły pomiar poziomu napełnienia, sygnalizacja poziomu granicznego, minimalnego i maksymalnego czy pomiar ciśnienia to wyzwania dobrze znane wszystkim operatorom instalacji w przemyśle spożywczym. Niezawodne urządzenia pomiarowe w dużej mierze warunkują niezakłócony przebieg i bezpieczeństwo procesów. Uwzględniając wysokie wymagania higieniczne i postępującą automatyzację procesów, VEGA stworzyła kompleksowe portfolio czujników z IO-Link przeznaczonych do pomiaru poziomu i ciśnienia. Czujniki VEGA to odpowiedni „składnik” instalacji przetwarzania surowców takich, jak cukier czy skrobia oraz do produkcji napojów, wyrobów mleczarskich, czekoladowych i wielu innych.
Szybkie zmiany poziomu i wysokie wymagania higieniczne
W pierwszej połowie 2023 r. firma VEGA wprowadziła na rynek nową sondę radarową do pomiaru poziomu – VEGAPULS 42. Czujnik jest przeznaczony do pomiaru poziomu w zakresie 15 m oraz temperatury nie wyższej niż 150 °C. Znajduje zastosowanie w produkcji, procesach dozowania lub procesach końcowych w systemach przenośników lub na liniach rozlewniczych. Czujnik zapewnia niezawodny przebieg procesów wszędzie tam, gdzie poziom napełnienia szybko się zmienia i wymaga ciągłego monitorowania. Funkcje VEGAPULS 42 zostały ograniczone do tego, co niezbędne – czujnik jest skrojony na miarę standardowych aplikacji, w których więcej funkcjonalności tylko komplikowałoby pracę. Jednocześnie technologia radarowa, którą stosuje sonda VEGAPULS 42, to optymalna metoda pomiarowa do małych zbiorników (brak strefy martwej), zbiorników z wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi i mieszadłami, a także do aplikacji, w których występuje kondensacja, oblepienie lub turbulentna powierzchnia, czyli warunków charakterystycznych dla przemysłu spożywczego.
Kompletne portfolio czujników z IO-Link
Wprowadzając VEGAPULS 42, firma VEGA uzupełniła istniejące wcześniej portfolio czujników z IO-Link przeznaczonych do automatyzacji fabryk, które idealnie sprawdzają się w sektorach o podwyższonych wymaganiach higienicznych. Na ofertę kompaktowych czujników VEGA do automatyzacji procesów składają się: radarowa sonda do pomiaru poziomu VEGAPULS 42, sygnalizatory poziomu granicznego z serii VEGAPOINT i VEGASWING oraz przetworniki ciśnienia z serii VEGABAR. Wszystkie kompaktowe sondy VEGA z IO-Link są wyposażone w uniwersalne adaptery higieniczne i mają stosowne dopuszczenia dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, takie jak 3A, FDA i EHEDG. Kompleksowe rozwiązanie pomiarowe, które znajduje uniwersalne zastosowanie w różnego rodzaju procesach o określonych wymaganiach, to także dodatkowe korzyści dla zakładów – m.in. kompatybilne akcesoria i mniejsze stany magazynowe, a także jednakowa, wygodna obsługa.
Czujniki do zadań specjalnych
Czujniki do automatyzacji fabryk są produkowane z materiałów dostosowanych do wymagań przemysłu spożywczego – urządzenia te wyróżniają się bezpiecznymi uszczelkami, całkowicie metalową obudową i małą chropowatością powierzchni, które mają styczność z medium (poniżej 0,3 µm). Bardzo istotna jest tutaj także sama konstrukcja czujników – z membraną czołową oraz szczelną, wytrzymałą obudową (IP69K). Dzięki temu mogą być czyszczone metodą CIP, niemal wszystkimi chemikaliami, nawet do dwóch godzin w temperaturze 150 °C. Pozwala to spełnić najwyższe wymogi higieniczne i zapewnić stabilność procesów w przemyśle spożywczym.
Intuicyjna obsługa i przydatne funkcje
VEGA kładzie duży nacisk na możliwie prostą obsługę swoich sond. Przynosi to wymierne korzyści operatorom instalacji – uruchomienie czujników przebiega sprawnie dzięki ustawieniom wstępnym, a późniejszy dostęp i obsługa mogą być realizowane lokalnie lub zdalnie, również z poziomu smartfona lub tabletu, z zastosowaniem komunikacji Bluetooth. Użytkownicy mają do dyspozycji bezpłatną aplikację VEGA Tools, która umożliwia uruchomienie czujników, ich konfigurację i dostęp do danych w dowolnym momencie. Klienci VEGA mogą także korzystać z nowego rozwiązania Back-up & Restore, które pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych czujnika. Możliwość przywrócenia danych i ponownego zainstalowania zapewnia większą wydajność zautomatyzowanych procesów. Ponadto Back-up & Restore odpowiada na problem, z którym boryka się wiele przedsiębiorstw: jak zapewnić wystarczającą ilość przestrzeni dla stale rosnącej bazy danych.
Czytelna sygnalizacja zmian w procesie
Równie proste i intuicyjne, co obsługa aplikacji, jest odczytywanie informacji o statusie procesu. Czujniki VEGA do pomiaru poziomu, poziomu granicznego i ciśnienia są wyposażone w kolorowy, podświetlany pierścień 360°. Punkty przełączenia są wizualizowane w różnych kolorach, które można dowolnie ustawić i dopasować do specyfiki instalacji. Wystarczy zatem spojrzeć, aby dowiedzieć się, czy pomiar jest w toku i jaki jest stan wyjścia przełączającego. Usterka w procesie jest sygnalizowana alarmem. Podświetlany pierścień jest dobrze widoczny z każdej strony, również w świetle dziennym. Komfortowy odczyt danych idzie w parze z maksymalnym bezpieczeństwem.
Kompletne portfolio czujników VEGA z IO-Link ze wszystkimi dopuszczeniami dla przemysłu spożywczego pozwala kompleksowo monitorować poziom i ciśnienie w procesach, a tym samym optymalizować ich wydajność i redukować koszty bez utraty jakości produktu. Czujniki z jednego źródła to – poza jednolitą obsługą – także korzyść w postaci kompatybilnych akcesoriów i optymalizacji gospodarki magazynowej zakładu. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.vega.com.
VEGA Polska sp. z o.o.
ul. Jaworska 13, 53-612 Wrocław
tel. 71 747 76 00
źródło: Automatyka 10/2023
Słowa kluczowe
automatyka, Pomiar ciśnienia, pomiar poziomu, przemysł spożywczy, VEGA
Komentarze
blog comments powered by Disqus