Redukcja energochłonności. Wyzwanie dla polskiego przemysłu
Materiał prasowy drukuj
Według raportu „Efektywność energetyczna zakładów przemysłowych” firmy Eurostat, aż jedną trzecią krajowego zapotrzebowania generuje w Polsce przemysł, co oznacza, że nasza gospodarka wciąż wykazuje spore zużycie energii na tle innych państw UE. Jednocześnie rośnie zainteresowanie sposobami obniżania energochłonności w tym sektorze, czego powodem są głównie skokowe zmiany cen energii i perspektywa transformacji energetycznej.
W działaniach optymalizacyjnych warto postawić na monitoring przepływu i zużycia energii oraz nośników ciepła (EMS). Umożliwiają to rozwiązania firmy Endress+Hauser, która jest liderem w dziedzinie automatyzacji procesów technologicznych.
Eksperci Eurostat szacują, że w przypadku dużych zakładów przemysłowych konsumpcja energii może sięgać nawet 70 % kosztów stałych. Tempo i skala wzrostu cen energii z jednej strony dotkliwie odbijają się na przemyśle, ale z drugiej – motywują do optymalizacji procesów.
W kierunku zmian
Potencjał optymalizacji w zakresie redukcji energochłonności jest duży, a co istotne – działania proefektywnościowe przynoszą natychmiastowe korzyści. Ograniczanie ilości pobieranej energii redukuje koszty, ale nie tylko. Nie bez znaczenia jest również fakt, że taka optymalizacja wpływa na poprawę wskaźników efektywności energetycznej, do czego zobowiązuje nas perspektywa transformacji energetycznej.
Wszystkie te aspekty sprawiają, że temat sposobów skutecznego oszczędzania stał się ostatnio wyjątkowo gorący, z naciskiem na konieczność zaimplementowania odpowiednich rozwiązań w przemyśle. Firmy podejmują szereg działań optymalizacyjnych, inwestując m.in. w energooszczędne urządzenia i technologię. – Wszystko to z pewnością ma ogromne znaczenie, jednak im szybciej zrobimy pierwszy kluczowy krok, czyli przeprowadzimy kompleksową diagnozę stanu rzeczywistego przepływu i zużycia energii w procesach produkcyjnych, tym lepszy osiągniemy skutek. To właśnie straty na sprężonym powietrzu, gazach technicznych czy parze mogą być najbardziej kosztowne – podkreśla Piotr Hargesheimer, ekspert firmy Endress+Hauser, od lat wiodącej prym w dziedzinie automatyzacji procesów technologicznych.
System monitoringu energii jako wsparcie
Duże przedsiębiorstwa od kilku lat są zobowiązane do cyklicznego przeprowadzania audytu energetycznego. Ustawa o efektywności energetycznej jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie energetyczne i wyzwania klimatyczne. – To zobowiązanie narzucone przez przepisy prawa przyniosło sporo korzyści w aspekcie zmiany podejścia samych przedsiębiorstw, które – bazując na wynikach audytu – mogły m.in. precyzyjnie zidentyfikować miejsca wymagające optymalizacji. Wprowadzenie systemu monitoringu zużycia energii w przedsiębiorstwie może okazać się jeszcze lepszym rozwiązaniem, gdyż będzie on dostarczać takie dane na bieżąco, co zwiększa szansę na szybkie znalezienie znaczących oszczędności – ocenia Piotr Hargesheimer.
Endress+Hauser wspiera firmy we wdrażaniu systemów EMS (Energy Monitoring System). Polega to na zainstalowaniu w przedsiębiorstwie szeregu czujników w miejscach kluczowych pod względem przepływu energii i mediów energetycznych, z możliwością włączenia również istniejących już punktów pomiarowych. – W efekcie powstaje sieć czujników, z których dane są agregowane na centralnym serwerze, a następnie poddawane analizie przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Dzięki temu użytkownik uzyskuje dokładny obraz zużycia energii i mediów energetycznych, czyli np. gazu ziemnego, pary wodnej, wody czy sprężonego powietrza – tłumaczy Piotr Hargesheimer.
System EMS prezentuje wyniki w postaci wskaźników efektywności energetycznej. To stanowi podstawę do identyfikacji miejsc wymagających optymalizacji i pozwala podjąć właściwe decyzje. – Warto dodać, że ten pierwszy krok, czyli postawienie na kompleksowy monitoring energii w zakładzie produkcyjnym, pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o kilkadziesiąt procent – podkreśla Piotr Hargesheimer.
O Endress+Hauser
Endress+Hauser to światowy lider w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej dla wielu branż przemysłu, z kompleksowym portfolio obejmującym rozwiązania dla większości możliwych pomiarów.
Szwajcarska grupa zatrudnia 16 000 pracowników w 125 krajach świata. W Polsce od ponad 25 lat jest partnerem zarówno dla wiodących koncernów, jak również dla sektora MŚP, wspierając polskie firmy i zakłady produkcyjne w cyfrowej transformacji, optymalizacji procesów oraz redukcji wpływu na środowisko.
ENDRESS+HAUSER Polska Sp. z o.o.
ul. Wołowska 11, 51-116 Wrocław
tel. +48 71 773 00 00
źródło: Automatyka 7-8/2023
Słowa kluczowe
automatyka, Endress+Hauser Polska, monitoring zużycia mediów, pomiary
Komentarze
blog comments powered by Disqus