Sekrety Inklinometrów, o których niewielu wie! Poznaj działanie nowoczesnych narzędzi pomiarowych pod kątem udogodnień w świecie technologii
Nieznane szerzej pojęcie - inklinometr, oznacza specjalistyczne urządzenie pomiarowe, dzięki któremu można w sposób profesjonalny prowadzić monitoring nachylenia pojazdów lub części maszyn. Ma to ogromne znaczenie w wielu branżach, jak geodezja, hydraulika, fotowoltaika itp. W tych zastosowaniach, i nie tylko, działanie tych nowoczesnych narzędzi pomiarowych ma niebagatelne znaczenie, usprawniając technologiczne kluczowe działania. Poznajmy sekrety inklinometrów.
Inklinometry - jakie są ich rodzaje?
Wiemy już ze wstępu co nieco o inklinometrach, przejdźmy więc teraz dalej, opisując ich charakterystykę. Tutaj ważne na początek, by wiedzieć, że mamy do dyspozycji dwa typy inklinometrów - jednym z nich są czujniki do zastosowań statycznych, kolejnym - dynamicznych. Zacznijmy od opisu pierwszego z wymienionych typów - do pomiaru statycznego.
Pomaga efektywnie wykrywać kąt nachylenia, jak również poziomowaniu stacjonarnych maszyn mobilnych. Cechuje się wysoką dokładnością pomiaru w całym zakresie kątowym do 360 stopni. Inne cechy szczególne to solidna obudowa oraz bezkontaktowość działań.
Gdzie można je stosować?
Inklinometry typu statycznego montowane są szczególnie w wysięgnikach hydraulicznych. Mają tu ważne zadanie, gdyż odpowiadają zarówno za monitorowanie, jak i wyrównywanie kosza roboczego w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Ale nie tylko w tym obszarze, ponieważ ma również kluczową rolę w działaniach mających na celu poprawę efektywności instalacji solarnych. Stosuje się je najczęściej, aby precyzyjnie ustawić panele słoneczne, aby miały odpowiedni kąt względem słońca, niezależnie od tego, jaka aura panuje na zewnątrz.
Jak wiemy - mamy do dyspozycji inklinometry statyczne i dynamiczne. Te pierwsze już omówiliśmy, czas więc teraz na inklinometry dynamiczne.
Inklinometry dynamiczne - czym się charakteryzują?
Są one stosowane w maszynach oraz pojazdach, zwłaszcza tych narażonych na różne drgania i wstrząsy. Nieprzypadkowo ten rodzaj inklinometrów przypomina trochę akcelerometr 3D MEMS, a trochę żyroskop 3D, gdyż ma cechy obu tych urządzeń.
Dzięki temu połączeniu inklinometr dynamiczny zapewnia bardzo krótki czas reakcji, a także stabilność pomiarów, także podczas najbardziej niesprzyjających warunków zewnętrznych, które mogą być wywołane przez energiczny ruch maszyny. Sprawdzi się on też w wielu innych zadaniach, na przykład podczas kontroli jakości wiercenia, gdzie pomoże w ustawieniu odpowiedniego poziomowania wiertnicy w osiach X i Y. Znajdujące się w konstrukcji inklinometru sensory dynamiczne mają pozytywny wpływ na skrócenie czasu osiowania. Rozszerza to zakres zastosowań. ifm oferuje inklinometry z różnymi sygnałami wyjściowymi, co ułatwia ich współpracę z różnymi systemami sterowania i wyświetlania pomiaru.
Mocne strony inklinometrów - poznajmy wszystkie
Na zakończenie, poznaj zalety inklinometrów. O niektórych już wspominaliśmy, lecz teraz zbierzmy je w jednym podsumowaniu.
Główne korzyści związane z używaniem inklinometrów to przede wszystkim niezwykła łatwość oraz szybkość wykonania pomiaru. Są one przeprowadzane z dużą dokładnością wielkości przemieszczeń poziomych oraz ich kierunku. Zawsze po zakończonych pomiarach istnieje możliwość szybkiej interpretacji wyników oraz podejmowanych decyzji. Co więcej, istnieje możliwość monitoringu stanu technicznego obiektów budowlanych, jak ściany, tunele itp., zapewniając wcześniejsze ostrzeganie przed niebezpiecznymi anomaliami. Zapewnia to powadzenie bezpiecznych prac.
Tak właśnie przedstawiają się sekrety inklinometrów, o których niewielu wie. Teraz już Państwo wiedzą, zdając sobie sprawę, jak to świetnie zaprojektowane urządzenia!
źródło: ifm
Komentarze
blog comments powered by Disqus