Nowe funkcje skanerów temperatury
IRtech drukuj
Firma Raytek wprowadziła nowe funkcje w oprogramowaniu skanerów liniowych MP150. Zmiany dotyczą systemu CS210, wykorzystującego specjalną wersję skanera MP150 i przeznaczonego do obrazowania rozkładu temperatury na dużych, obrotowych obiektach, takich jak piece w cementowniach, zakładach papierniczych czy spalarniach odpadów.
Teraz program CS210 może rejestrować i łączyć ze sobą dane pomiarowe nawet z czterech skanerów, a nie dwóch, jak do tej pory. Może to być przydatne w przypadku bardzo długich pieców lub nietypowych instalacji. Dane są łączone automatycznie, tworząc pełny termogram płaszcza pieca czy innego obiektu obrotowego, z usunięciem miejsc zacienionych przez elementy konstrukcji pieca. Przy instalacji układu z jednym skanerem do tej funkcji nadal można wykorzystać pirometry punktowe z serii MI3 w wersji przeznaczonej do pracy w wysokiej temperaturze otoczenia. Inną nowością jest możliwość wizualizacji 3D całego płaszcza pieca w czasie rzeczywistym. Obraz na ekranie komputera jest synchronizowany z obrotami obiektu, tworząc na bieżąco mapę rozkładu temperatur w wersji 3D – tak jak pokazano na zdjęciu.
Dodatkowo oferowany jest także moduł zarządzania i nadzoru wymurówki pieca. Moduł ten wykorzystuje bazę SQL do gromadzenia danych na temat producentów i typów wykorzystywanych przez użytkownika wymurówek, w celu ich porównywania i wyciągania wniosków co do długości czasów użytkowania czy gromadzenia informacji o problemach dla różnych materiałów i dostawców. Uzupełnieniem podstawowej wersji systemu CS210 może być także pirometr dwubarwowy z akcesoriami do pomiaru temperatury w strefie spiekania czy układ pomiaru poślizgu pierścieni oraz moduł aktywacji dodatkowych wentylatorów w przypadku przekroczenia temperatury zadanej dla poszczególnych segmentów pieca.
Wykorzystywany w systemie CS210 skaner MP150 to model, który mierzy temperaturę 1024 punktów leżących w linii z częstotliwością do 38 linii na sekundę. Pomiary i częstotliwość rejestracji są synchronizowane z obrotami obiektu w celu zachowania skali rejestrowanych termogramów. Sam skaner ma wbudowaną grzałkę oraz układ chłodzenia i może pracować w temperaturze otoczenia od –40 °C do +180 °C. Na świecie działa obecnie ponad 500 instalacji systemu CS100/200/210, poczynając od koła podbiegunowego Skandynawii, po pustynne rejony Afryki.
źródło: irtech
Komentarze
blog comments powered by Disqus