Pomiar gęstości gazu SF6
Nazary Krzemiński POLTRAF drukuj
Sześciofluorek siarki (SF6) jest używany w rozdzielnicach i wyłącznikach średniego oraz wysokiego napięcia jako gaz izolacyjny, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużym napięciem przebicia oraz właściwościami gaszącymi łuk elektryczny. Parametry izolacyjne zależą głównie od gęstości tego gazu w przyrządach. Dlatego też każda rozdzielnica zawierająca ten gaz powinna być wyposażona w czujnik pomiaru gęstości SF6.
Jednym z rozwiązań jest ciągły monitoring gęstości gazu, dzięki czemu można przewidzieć, kiedy spadnie ona poniżej granicznej wartości. Dużym utrudnieniem w pomiarze gęstości tego gazu jest bardzo nieliniowa charakterystyka temperaturowa. To oznacza, że przy dużych zmianach temperatury otoczenia objętość gazu zmienia się w sposób uniemożliwiający kompensację temperaturową tradycyjnymi metodami. Jednym z najdokładniejszych sposobów pomiaru gęstości SF6 jest wykorzystanie idealnie szczelnej komory referencyjnej, wypełnionej dokładnie tą samą mieszaniną gazów, które znajdują się w aparaturze średniego lub wysokiego napięcia. Każda komora referencyjna przechodzi szczegółowe badania, w których do pomiaru szczelności wykorzystuje się cząsteczki helu.
Czujniki Trafag 87X6
Na bazie tej technologii szwajcarska firma Trafag AG zbudowała elektromechaniczne urządzenie do monitoringu gęstości gazu. Przyrząd serii 87X6 może zawierać do czterech niezależnych, galwanicznie izolowanych wyjść stykowych i jest wyposażony w optyczny wskaźnik tendencji, który pozwala na szybką diagnozę. Dodatkowo technika ta pozwala na precyzyjne pomiary w szerokim zakresie temperatury, sięgającym nawet –60 °C. Urządzenie to wyposażone jest w mikroprzełączniki wysokiej jakości. Nie wymaga dodatkowego zasilania oraz jest odporne na drgania, jakie występują przy operacjach łączeniowych urządzeń SN i WN. Każdy z czujników jest indywidualnie wypełniany mieszaniną gazów, dobraną do parametrów rozdzielnicy, w której ma on być zainstalowany. Ponadto możliwe jest dostosowanie przyłączy procesowych do rodzaju aplikacji. Całość jest zupełnie bezobsługowa, a producent zaleca jedynie sprawdzenie punktu przełączania co pięć lat.
Systemy pomiarowe Trafag 878X/879X
Mimo tak dokładnego i pewnego rozwiązania, firma Trafag AG nie poprzestała jedynie na czujnikach elektromechanicznych. Najnowsze rozwiązania serii 878X/879X mają dwa systemy pomiarowe – pierwszy wykorzystujący komorę referencyjną, drugi elektroniczny, opierający się na dwóch precyzyjnych oscylatorach kwarcowych. Jeden z kryształków kwarcu ma bezpośredni kontakt z gazem umieszczonym w komorze rozdzielnicy, drugi zaś umieszczony jest w próżni. Dzięki temu możliwy jest ciągły pomiar gęstości gazu z dwóch niezależnych źródeł. Obie metody są odporne na zakłócenia i możliwe do stosowania w bardzo szerokim zakresie temperatury. Aparaty te mają interfejs RS-485 lub sygnał prądowy 6,5–20 mA, niezależnie od styków bezpotencjałowych, blokujących możliwość operacji łączeniowych w rozdzielnicy. Pozwala to na zdalny pomiar gęstości sześciofluorku siarki i analizę trendów.
Więcej informacji o produktach można znaleźć na stronie internetowej producenta www.trafag.com.
mgr inż. Nazary Krzemiński
POLTRAF Sp. z o.o.
ul. Bysewska 26c, 80-298 Gdańsk
tel. 58 557 52 07, fax 58 557 52 39
e-mail: info@poltraf.com.pl
www.poltraf.com.pl
źródło: POLTRAF Sp. z o.o.
Komentarze
blog comments powered by Disqus