Pomiar wskaźnika OEE – efektywności oraz energii
Andrzej Barciński (LUMEL S.A. ) drukuj
Firma Lumel uczy, jak mierzyć wskaźnik OEE, określający efektywność wykorzystania surowców i energii, z wykorzystaniem oferowanych przez nią narzędzi.
Przy stale rosnących cenach mediów i surowców do produkcji tzw. koszty stałe mają coraz większy udział w ogólnych kosztach firmy. Ograniczenie tych kosztów jest jedną z bardziej efektywnych metod zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. Jednym z parametrów obrazujących wydajność produkcji i pozwalających ograniczyć straty jest tzw. Wskaźnik Efektywności Parku Maszynowego OEE (z ang. Overall Equipment Effectiveness).
Istnieje wiele publikacji na ten temat, lecz w uproszczeniu współczynnik OEE wylicza się na podstawie trzech parametrów:
OEE = Dostępność x Wydajność x Jakość,
gdzie:
- Dostępność – przestawia stosunek czasu przeznaczonego na realizację zadania do czasu, jaki można realnie na to zadanie poświęcić, uwzględniając awarie i przezbrojenia maszyn.
- Wydajność – przedstawia rzeczywiste wykorzystanie maszyny, odniesione do jej nominalnych możliwości, określonych przez producenta.
- Jakość – stosunek dobrych i złych wyrobów.
Lumel ma w swojej ofercie odpowiednie narzędzia pozwalające dokonywać pomiaru i wyliczenia współczynnika OEE. Do narzędzi tych zaliczają się:
- liczniki pozwalające zmierzyć ilość wytworzonych sztuk produktu, czas pracy maszyn i czas przestojów,
- panele operatorskie, pozwalające na lokalne (bezpośrednio na linii produkcyjnej) wprowadzanie wartości zadanych i bieżący podgląd mierzonych parametrów,
- wyświetlacze diodowe prezentujące mierzone wskaźniki, np. dla załogi,
- konwertery pozwalające przesyłać zebrane informacje za pomocą magistrali komunikacyjnych przewodowych (Modbus, Ethernet) i bezprzewodowych (moduły radiowe oraz WiFi)
- oprogramowanie pozwalające gromadzić dane i wyliczać odpowiednie wskaźniki.
źródło: Lumel
Komentarze
blog comments powered by Disqus